• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Efes Antik Kenti

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Efes, Türkiye’nin batısında yer alan Kuşadası’na çok yakın bir antik yerleşim birimidir. Eski bir liman kenti olup, antik çağlarda oldukça bilinen bir metropol olarak kayıtlara geçmiştir. Liman kenti olması nedeniyle ticaretin çok yoğun yaşandığı bu kent, farklı kültürlerin ticaret aracılığı ile etkileşim içerisinde olduğu, bir çeşit medeniyetlerin buluşma noktası olarak kabul edilir. Günümüzde İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan bu antik şehir, kültürel kaynaşmanın yoğun olduğu bir yer olduğu kadar, bilim merkezi olarak da antik çağın parlayan bir yıldızı olarak tanınmıştır.

Tarihçesi

Tarihçesi

Efes Antik Kenti, kuruluş tarihi tam olarak bilinmeyen bir yapılar bütününü oluşturmaktadır. Pek çok tarihçi, kentin kuruluş tarihi olarak milattan öncesi yüzyılları işaret etmesi, kentin önemini arttıran sebeplerdendir. Antik çağlarda ulaşımın en etkili yolu olan deniz, pek çok medeniyetin, birbiriyle tanışmasına vesile olmuş, bu durum limanların önemini arttırmıştır. Efes, sahip olduğu limanı ile deniz ulaşımının en önemli duraklarına sahip olduğundan, farklı kültürlerin birbiriyle temas halinde olduğu bir noktayı ifade etmektedir. Bu amaçla, liman merkez alınarak Efes Antik Kenti inşa edilmeye başlanmıştır.

Efes’in kuruluşuna dair net bir tarihi bilgi olmamakla beraber, hakkında pek çok efsane bulunmaktadır. Bunlardan biri kentin, İyonya devleti prensi Androclos tarafından milattan önce 11.yy’da kurulduğuna yöneliktir. Yaban domuzu ve balık figürlerinin yer aldığı bu efsaneye göre, kentin kurulacağı yerin nasıl belirlendiği anlatılmaktadır. Başka bir efsane ise, kadın savaşçılardan kurulu olan Amazonların, kenti kurduğuna yöneliktir.

Kentin Önemi Ve Yapısı

Kentin Önemi Ve Yapısı

Kurulduğu ilk zamandan günümüze kadar pek çok medeniyete, dine ve kültüre ev sahipliği yapan bu kent; Pers, Antik Makedonya, Mısır, Roma, Bizans ve Osmanlı hâkimiyetlerine girmiştir. Roma döneminde Anadolu eyaletinin başkenti konumunda olan kente; amfi tiyatro, agora, kütüphane ve su kemerleri inşa edilmiştir. Daha sonraları Hıristiyan inancının etkileri görülen şehir, sık sık el değiştirdi. Günümüze kadar çok iyi korunmuş olması, antik çağlara dair; yaşam, inanış, kültür, ekonomik ve sosyal hayat gibi izler taşıması ile dünya genelinde ün sahibi olan tarihi bir yapı haline gelmiştir.

Pek çok özelliği ile tanınan bu kent, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış durumdadır. Kent, içerisinde belirli zaman aralıkları ile inşa edilmiş pek çok tarihi yapı da barındırmaktadır. Bunlar içerisinde dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağı da bulunmaktadır. Her yıl çok sayıda turistin ziyaret ettiği bu antik kent, içerisinde zamanın ihtiyaçlarına göre inşa edilmiş yapılarla da tanınmıştır. Bunlar; Liman Caddesi, Amfi tiyatro, Meryem Kilisesi, Celsus Kütüphanesi, Skolastika Hamamı, Hadrian Tapınağı, Odeon ve daha pek çok yapıdan oluşmaktadır. Kent içerisinde antik çağın özelliklerini taşıyan yamaç evleri de yer alır. Tüm bu özellikleri ile ziyaretçilerin unutamadığı tarihi bir şölen imkânı sunmaktadır.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.