• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Ege’nin Köyleri: 5 Bin Yıllık Tarihi Kayaköy

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Ege’nin Köyleri 5 Bin Yıllık Tarihi Kayaköy

Tarih kokan Kayaköy, dağ yamacında yer etmiş bir yaşam alanı. Rumlar zamanından günümüze gelen bu köy, 1923 yılında gerçekleşen mübadele ile birlikte terk edilmiş. Rumların bölgeyi terk etmesiyle, köye yerleşen Türkler, burada yaşamaya başlamış. Bu bölgedeki yaşama alışamayan Türklerin, bölgeden gitmesiyle köy kaderiyle baş başa kalmış. Tarihe 1957 Fethiye Depremi olarak geçen acı olay ile köy onarılamayacak kadar hasar görmüş. Hasardan oluşan ve onarılmayan tarihi yıkıntılar adeta şehre kasvet havası vermiş. Kayaköy’e gidenler, yıkılmış evlerin duruşlarının ve sanki bu üzüntülü yapıların, mezar bir şehri geziyormuş hissi verdiğini söylüyor.  

Kayaköy'ün Tarihi

Antik Dönemde adı Karmylassos olan Kayaköy, Teke Yarımadasında bulunan, Likya uygarlığının bir kolu, parçası olan köydür. Tarihi MÖ 3000'lere kadar dayanır. Köyün bu görkemli geçmişi, geniş düzlükte yer alan lahit ve kaya mezarlarından rahatlıkla anlaşılabilir. Antik dönemde adı Telmessos olarak geçen Fethiye’nin, 8km kadar güney kısmında kalır. Likya harabelerinin üzerine inşa edilen bu köyde, şapel, okul gibi yaşam alanlarına sahip yapılara da denk gelmek mümkündür. Köyün ağırlıklı nüfusu Rumlardan oluşsa da Türklerin de bulunuyordu. Türk ve Rum nüfusu ile zengin bir yaşama ev sahipliği yapıyordu. Rumlar bu köyü Levissi, Türkler ise Taşlıköy diye anıyorlardı.  

19. Yüzyıl ortalarında köy nüfusunun 2000 civarı olduğu bilinse de bu sayının 20. Yüzyılda dışarıdan gelen göçlerle, arttığı biliniyor. Köy halkı geçimini genellikle, bağcılık, tütüncülük ve şarap üretimiyle sağlıyordu. Yaygın olarak ticaret ve zanaat ile de uğraşılıyordu.  

Köyün En Belirgin Özellikleri  

Kayaköy’de, her biri 50 metrekareden oluşan 500 hane olduğu biliniyor. Genellikle iki katlı olarak yapılmış bu evler, genellikle birbirini sıkıştırmayacak şekilde inşa edilmiş. Rahat genişlikte inşa edilen bu yapılar, birbirinin manzarasını engellemeyecek şekilde konumlandırılmış. Yıkıntı olarak kalmış bu yapılar ve iki Yunan Ortodoks Kilisesi koruma altına alınmış. Fethiye’de bulunan Kayaköy’de, harabe olmaktan kurtulmuş, geçen yıllara rağmen ayakta kalmayı başarabilmiş tek yapı Kayaköy Kilisesi’dir. Köye girince, yaklaşık 10 dakika sürecek bir tırmanış sonunda kiliseye ulaşmak mümkün. Bu kilise, kurtarılabilir olduğundan, restorasyon çalışmasına alınmış. Böylelikle ayakta kalmayı başarmış bu yapı, varlığını devam ettirebilecek.  

Kayaköy’ün terk edilme sürecinden sonra yapılar tamamen bakımsız kalmış. Bir de yaşanan depremin etkisiyle doğal olarak tamamen yıkılmış. Çatısı tamamen bulunmayan evlerin, duvarları ise yıkıntılar olarak kalmayı başarabilmiş. Evlerin içinin ziyaret edilecek bir durumu olmasa da burayı ziyaret edenler, meydanda ve sokaklarında gezebiliyor. Bu gezi, yolların engebeli ve taşlı olması sebebiyle yorucu olabiliyor. Köyde bolca bulunan taştan yapılmış geniş basamaklar da bu yorgunluğa bir miktar katkı sağlıyor.  

Dünya Dostluk ve Barış Köyü; Kayaköy

Herkesçe bilinen ve geniş yankı uyandıran, başrollerini Cem yılmaz ve Russell Crewe’ın paylaştığı Son Umut filminin bazı sahneleri Kayaköy’de çekilmiş. Köyün, tarihi havasının bir filme konu olması, köy eskiden kalmış olsa da hala, günümüzün popüler kültürüne hizmet ettiğini gösteriyor. UNESCO tarafından da Dünya Dostluk ve Barış Köyü olarak kabul edilen Kayaköy’ün bir kısmının imara açılması planları yapılıyor. Köye giriş ücretleri 5TL olarak belirlenmiş ve müzekart kullanılabiliyor. Kayaköy yaz dönemi boyunca, 09.00-20.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul ediyor.  

Kayaköy’e Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Buraya ulaşım oldukça kolaydır.  Kayaköy Mahallesi olarak geçen bölgeye, Ölüdeniz Hisarönü’nden giden dolmuşlar bulunuyor. 4.5 km olan bu yol, yaklaşık 7 dakikada tamamlanıyor. Sık sık dolmuşların bulunduğu bu bölge, ziyaretçilerine ulaşım açısından kolaylık sağlıyor.  Buram buram tarih kokan bu köy, tüm antik ve mistik havasıyla ziyaretçilerini bekliyor!  

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.