• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Ege’nin Tatil Cenneti Ayvalık

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Ege’nin Tatil Cenneti Ayvalık

Ege denizi kıyısında yer alan Balıkesir iline bağlı bir ilçedir. Türkiye’nin en önemli tatil beldeleri arasında yer alan Ayvalık her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. İlçe 70 bini aşan nüfusa sahip olmakla birlikte yaz aylarında bu rakam neredeyse 2 katına çıkıyor. Farklı bir havası ve doğası olan Ayvalık doğal güzellikleri, cana yakın insanları, tarihi evleri, rengârenk cafeleri ve eğlenceli sokakları ile yaz ayları geldiği zaman tatil için değerlendirilebilecek bir noktadır. Plajları da kendi kadar güzel olan Ayvalık’ta farklı farklı gezilecek yerlerde mevcuttur. Ayvalık’ta gezilecek yerler şu şekildedir;

Ayvalık Taksiyarhis Kilisesi

Ayvalık Taksiyarhis Kilisesi

Ayvalık’ta uzun yıllar Rumlar yaşadığından dolayı birçok kilise vardır. Bu kiliselerden bir tanesi de Ayvalık Taksiyarhis kilisesidir. Ayvalık’ta yürüyerek ulaşabileceğiniz bir noktadır. Bu kilise 1407 yılında yapılmakla birlikte Beşmelek Cebrail adına yapılmıştır. 2013 Yılında bu anıt müzeye çevrilmiştir. Dış tarafının sade bir görünümü vardır. İç tarafında ise HZ. İsa’nın yaşam hikâyesi anlatılmıştır.

Ayvalık Evleri

Ayvalık Evleri

Ayvalık evleri ile meşhur olan bir noktadır. Evleriyle ünlenmiş Ayvalık sokaklarında gezerken bu eşsiz mimari yapılara hayran kalacaksınız. Aynı zamanda bu evlerin yapı malzemesi Ayvalık’a özel olan Ayvalık taşından yapılmıştır. Ayvalık evleri genel olarak 2 ya da 3 katlıdır. 6 ve 8 odası mevcuttur her Sodada birçok pencere vardır. Türk ve Rum toplumunu gözler önüne seren bu evler sizleri eski dönemlere götürecektir. Ayvalık kaldırımına birçok sokakta karşılaşmanız olası bir durumdur. Bu tarihi yapıları, gizemli havayı görmek isterseniz Makaron mahallesine mutlaka uğramanız gerekir.

Ayvalık Saatli Cami

Ayvalık Saatli Cami

Eski dönemlerde Rumlar tarafından yapılan bu cami eskiden kilise olarak kullanılsa da daha sonradan camiye çevrilmiştir. Eğimli ve düz zeminli bir alanın üzerine inşa edilmiştir. Hala varlığını koruyan bu yapıya giderek inceleyebilirsiniz.

Cunda Adası

Cunda Adası

Ayvalık’ın en turist çeken noktası Cunda adasıdır. Türkiye’nin Ege denizinde bulunan en büyük adalarından bir tanesidir. Ayvalık’a geldiğiniz zaman uğrayacağınız duraklar arasına Cunda adasını eklemenizde fayda vardır. Tertemiz denizi, kumsalı, etrafta bulunan Rum evleri, dar sokakları ve içinde bulunan tarihi yapıları ile çevrilmiş çok güzel bir adadır.

Âşıklar Tepesi Cunda

Âşıklar Tepesi Cunda

Gün batımı ve doğuşunu izlemeyi sevenlerin uğrak noktası Âşıklar tepesidir. Görülmeye değer nefis bir manzarası mevcuttur. Tepede eski bir değirmen kilise mevcuttur. Bu kilise 2007 yılında Rahmi Koç tarafından restore edilerek günümüzde kitaplık olarak kullanılıyor. Bu tepeye çıkarak hem gün batımı keyfi yapabilir hem de kitaplığı gezebilirsiniz.

Şeytan Sofrası Ayvalık

Şeytan Sofrası Ayvalık

Türkiye’nin en güzel manzaralarına sahip noktalar arasında yerini alan şeytan sofrası eşsiz bir manzaraya sahiptir. Şeytan sofrası için çeşitli rivayetler mevcuttur. Buraya gelen Kişiler burada dilekte bulunarak para atıyorlar. Sizde buraya geldiğiniz zaman dilek dileyerek güzel şeylerin olmasını bekleyebilirsiniz.

Ayvalık’a Ne Zaman Gidilir?

Ayvalık’a Ne Zaman Gidilir

Ege Bölgesi’nde yer alan Ayvalık en güzel yazın ziyaret edilebilecek bir yerdir. İstenirse ilkbahar ayında da son derece güzel bir gezi programı düzenlenebilir. Fakat deniz, kum ve güneş üçlüsünü tatilinde görmek isteyenler haziran ayı ile eylül ayı arasında Ayvalık’ı ziyaret edebilirler.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.