• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

En Çok Ziyaret Edilen Antik Kentler

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

En Çok Ziyaret Edilen Antik Kentler

Dünya üzerinde geçmiş medeniyetlerin yaşadığı kentler, tarihin en iyi örnekleri olup, farklı kültürleri görüp tanımak içinde son derece önemli bir araçtır.

Antik kentlerin nasıl inşa edildiği en az burada yaşayan medeniyetler kadar önemli ve ilgi çekici olabilmektedir. Dünya üzerinde yer alan ve her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan antik kentlerden bazılarını sizler için sıraladık. Gelin dünyanın en çok ziyaret edilen antik kentlerine beraber göz atalım.

1-) Machu Picchu – Peru

2-) Giza Piramitleri – Mısır

3-) Petra Antik Kenti – Ürdün

4-) Teotihuacan – Meksika

Machu Picchu – Peru

Machu Picchu – Peru

And dağlarının 2360 kilometre yüksekliğinde yer alan Machu Picchu, dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen bir bölgede yer almaktadır.

Peru’nun Cuscı şehrinde yer alan Machu Picchu antik kenti 1450 senesinde inşa edilmiştir. İspanyol kâşifler tarafından sömürülmek üzere bu ülkeye gelindiğinde bu antik kentin görülmemesi günümüze kadar bozulmadan gelmesi için önemli bir tarihi gelişmedir.

Dışarıdan olay bir şekilde görülemeyen ve merdiven şeklinde basamaklar ve katlar olarak inşa edilen bu antik kent, çanağı andıran bir bölgede inşa edilmesi de dışarıya kadar görülmesini engellemektedir. Peru’yu ziyaret etmek için birçok temel neden bulunsa da en geçerli sebebiniz her yış milyonlarda turist ağırlayan bu kent olabilir.

Giza Piramitleri- Mısır

Giza Piramitleri- Mısır

Günümüzde hala sırları tam olarak çözülemeyen piramitlerde birer antik kent olarak kabul edilmektedir. Eski Mısır medeniyetlerine ev sahipliği yapan antik kent, 4500 yıl öncesine aittir ve dini inanç için veya ölümden sonraki yaşam için kullanıldığı düşünülen bu piramitleri inaşı sırasında kölelerin yaşam alanlarını da görebilirsiniz. Büyük sfenks ve piramitleri görmek için Mısır’ın başkentine seyahat etmeniz ve oradan da turlar aracılığıyla çöl içerisinde yer alan piramitleri görebilirsiniz. Mısır piramitleri görenleri hayran bıraka ve gizemi üzerine düşündüren yapılar olarak varlığını korurken her yıl milyonlarca turisti ağılamasından kaynaklı da en çok ziyaret edilen antik kentler arasında yer almaktadır.

Petra Antik Kenti- Ürdün

Petra Antik Kenti- Ürdün

Petra Antik Kenti’nin 2500 yıl öncesine ait olduğu düşünülmektedir. Romalıların işgali sonrasında kullanılmaz hale gelen bu antik kent, oymaları ve sanat anlayışıyla ön plana çıkmaktadır. Nebatiler’in başkenti olan Petra Antik kenti içerisinde Roma işgalinden sonra kalan tarihi eserler ve Nebatiler dönemine ait tapınaklar ve tiyatrolar yer almaktadır. Dünya mirasları içerisinde yer alan Petra Antik Kenti, estetik bir görünüme sahip ender kentlerden biri olarak her yıl sayısız turiste turlar aracılığıyla ev sahipliği yapmaktadır.

Teotihuacan- Meksika

Teotihuacan- Meksika

Neden yapıldığı tam olarak bilinmeyen Teotihuacan Antik kenti, daha çok yarım kalmış şehir görüntüsüyle diğer kentlerden ayrılmaktadır. Yapımından hangi nedenle vaz geçildiği bilinmediği gibi bu antik kent hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Gizemini merak edenler için farklı tasarımıyla da görenleri şaşırtan ve gizemini çözmek isteyen sayısız turisti ağırlayan bu antik kent ziyaretlerinizde gördüklerinizin yanı sıra keşfedebilecekleriniz için ziyaret etmenizi öneririz. zira hakkında çok fazla bilgi bulunmasa da her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.