• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

En Güzel Roma Dondurması Nerede Yenir?

Anasayfa » Haber & Duyuru

roma dondurması

En güzel Roma dondurmasının nerede yeneceğinden söz etmeden önce, eşsiz bir şehir ve ölmeden görülmesi gereken ilk 10 kent arasında yer alan Roma hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Roma, İtalya’nın en fazla turist ağırlayan şehirlerinin başında gelmektedir. Tarihi dokusu ile turistleri kendine çeken şehirde görülmesi gereken antik kentler ve tiyatrolar oldukça fazladır. Siyasi ve etnik yapısı göz önüne alındığında Hristiyan inancının yaygın olduğu Roma’da her inançtan insan bir arada ve mutlu bir şekilde yaşamaktadır. Sınırları içerisinde Vatikan’ın da yer almasından kaynaklı oldukça ilgi odağı olan Roma’da eski Roma İmparatorluğu’na ait eserleri ve yapıları UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır.  Akdeniz ikliminin görüldüğü Roma’yı ziyaret için en uygun mevsim ise sıcaktan ve soğuktan etkilenmemek için bahar mevsimleridir.

İtalyan mutfağının en güzel yemeklerini bulabileceğiniz Roma’da Dünya’da tadabileceğiniz en güzel şarapları bulabilirsiniz. Ayrıca Roma dondurması’ da en çok bilinen tatlı olarak da tüketilmektedir. Roma ziyaretleriniz de muhakkak tatmanız gereken en güzel Roma Dondurmacılarından bazılarını sizler için derledik. Öncelikle belirtmemiz gerekir ki Roma’ da dondurmaya “gelato” denmektedir. Dondurmacılara ise “gelateria” ismi verilmiştir.

Roma’da ziyaret etmeniz gereken ve en güzel Roma dondurmasını yiyebileceğiniz yerler San Crispino, Gelateria Frigidarium, Giolott olarak söylenebilir.

san crispino

San Crispino

25 yılı aşkın bir süredir hizmet veren San Crispino Roma dondurmacısı, fabrika çıkışı olmayan özelel yapımı dondurmalarıyla bilinmektedir. Aşk Çeşmesi olarak bilinen Fontana Di Trevi'nin yakınlarında Trevi yolu üzerinde yer alan dondurmacı, bir aile firması olarak da Alongi kardeşler tarafından işletilmektedir. Meyvelerin en tazesiyle geleneksel yöntemlerle hazırlanan dondurmalar kaliteden ödün vermeden hazırlanarak sunulmakta ve burada dondurma yiyenlerin söylentilerine göre hayatınızda yiyebileceğiniz en güzel dondurma San Crispino Roma Dondurmacısında satılmakta.

gelateria

Gelateria Frigidarium

Gelateria Frigidarium dondurmacısı ise Roma da yine sözünü ettiren dondurmacılar arasında yer almaktadır. Farklı tatlarda hazırlanan tiramisulu, kremalı ve muzlu dondurmaları ile daha çok bilinen ve sevilen dondurmalarıdır. Roma’nın Via Del Governo Vecchio yer alan dondurmacı, İtalyan pizzacılarının yer aldığı Baffetto'dan çıkanların uğrak noktası halindedir. Haftanın her günü açık olan en güzel Roma Dondurmacısı sabah 10:00- gece 02:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

giolotti

Giolotti

Giolotti ise Roma’ da yer alan en ünlü ve en çok ziyaret edilen dondurmacı olarak biliniyor. Roma’ da Via Uffici Del Vicaro'da yer alan Giolotti kafe olarak da hizmet vermektedir. Roma’ da ilk dondurmanın yapımı ise dağdan getirilen kar ve meyvelerin karışımı ile yapılmış. Kafede ise buna benzer olarak daha kremsi ve farklı lezzetler ile harmanlayarak servis edilen dondurmalar mevcut. Giolotti’ de denemeniz gereken dondurmalar arasında ise Coppa Giolotti, kafenin klasiği olarak en çok sevilen dondurma. Giolotti’nin Dünya üzerinde farklı şubeleri de bulunmakta. Bunlardan birisi de İstanbul’da bulunuyor. Giolotti İstanbul şubesinde Roma’dan gelen iki dondurmacı çalışıyor. Beyoğlu’nda yer alan kafe Roma’ya gidemeyenler için en güzel roma dondurmasını Türkler’ in ayağına getirerek bu eşsiz lezzeti tatmanızı sağlıyor.

Roma’ya gidemeyenler bu eşsiz lezzetten geri kalmasın diye sizlere Türkiye’de yer alan iki Roma dondurmacı daha bulunuyor. 

Yeşilköy Roma Dondurmacısı 1970 yılından itibaren hizmet veren ve Yeşilköy’ün simgesi haline gelen bir dondurmacı. Her türlü meyvenin dondurması yapılan bu dondurmacı geleneksel tatlarından sakızlı karadut ve krokanlı dondurmaları en çok sevilenler arasında. Yeşilköy Roma Dondurmacısını Sabah 10:00- gece 01:00 saatleri arasında ziyaret ederek sıcak ortamından ve serinletici dondurmalarının tadını çıkarabilirsiniz.

Cremeria Milano İstanbul’un popüler mekanları olan Nişantaşı, Beyoğlu ve , Şaşkınbakkal’ ın dışında daha dört farklı yerde şubeleri bulunan bir dondurmacı. 2007 yılında açılan Cremeria Milano kendisine has olarak İtalyan dondurması gelato ile İtalya’da çokça tüketilen ve sevilen sobetto tatlısının karışımını sunuyor. Cremeria Milano’ da 80 farklı dondurma seçeneği bulunmakta. Bunlardan en çok sevilenleri ise alkollü, çikolatalı, nutellalı, gofret ve bitter dondurma çeşitleri. Türk geleneksel tadını da unutmayan Cremeria Milano, hurmalı, ballı ve incirli dondurmaları da tadılması gerekenler arasında yer almakta. Sizler de Roma’ya gidemiyor fakat en güzel Roma Dondurmasını yemek istiyorsanız Cremeria Milano seçenekleriniz arasında bulundurarak sabah 11:00- gece 00:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.