• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Erciyes Dağı

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

İç Anadolu'nun Zirvesi Erciyes Dağı

Kayseri'nin sembolü olan Erciyes Dağı, tepesinde her daim karı bulunmakta ve dev azameti ile bulutları delerek gökyüzüne uzanmaktadır. Hem kış turizmi, hem dağ tırmanışı hem yayla turizmi ile yılın her döneminde önemini korumakta ve ziyaretçi akınına uğramaya devam etmektedir. Gelmiş geçmiş tüm medeniyetlerin gözcülüğünü yapmış, dilden dile dolaşan efsanesi ile sessizce ve dimdik durmuş, volkanik patlamaları yaklaşık 30 yıl öncesinden başlamıştır. Erciyes Dağından çıkıp savrulan küllerin kilometrelerce uzaklara taşınarak, Hasan Dağı ve Kapadokya’daki peri bacalarını oluşturduğu düşünülmektedir. Yüksekliklerin her dönem karla kaplı olduğu Erciyes'in kuzeyinde bir kilometre uzunluğunda sağ buzulu bulunmaktadır. Dağın doruğunda bulunan Bizans rahiplerinin inzivaya çekilmiş olduğu mağaralar, kötü hava şartlarında dağcılar için sığınak olmaktadır.

Erciyes Dağının Genel Özellikleri

Türkiye'nin en yüksek dağlarından olan Erciyes Dağı, Kayseri ilinin kuzeybatısında yerel almaktadır. Genel görünümü bir kubbeyi andırmaktadır. Sel yatakları ile delinmiş olan dağın üzerinde, iki tane tepe bulunmaktadır. Bunlardan 3917 metre yükseklikte olan, Büyük Erciyes dağın doruğunu oluşturmaktır. Batısında yer alan tepe ise, 2700 m yükseklikteki Safrakaya Tepesi ya da Küçük Erciyes'tir. 

 

Erciyes’te Hangi Aktiviteler Yapılabilir?

Erciyes’te Hangi Aktiviteler Yapılabilir

 Özellikle kayak sevenler için Erciyes Kayak Merkezi bulunmaz bir nimettir. Dağcılık ve kayak için ülkemizin sayılı duraklarından olan Erciyes, aktif bir kış sporları olanağı sunmaktadır. Aralık ne Nisan ayı arasındaki dönemde kayak yapmak istiyorsanız, bu dönem kayak yapmak için çok güzel bir dönemdir. Spor faaliyetlerinin yanı sıra, akşam vakitlerinde Dj performansı ile keyifli dakikalar geçirmenizi sağlanmaktadır. Çevresinde bulunan konaklama alternatifleri ile sıcak şömine karşısında dinlenebileceğiniz otel imkânları sunarken, keyifli dinlenmenize etrafta bulunan kafe ve restoranları da ekleyebilirsiniz. Teleferik alanı yakınında yer alan, yöresel ürünlerin satıldığı dükkânlardan da alışveriş yapabilir ve sevdiklerinize küçük hediyeler götürebilirsiniz. Ayrıca yöresel lezzetlerin tadına bakmayı da unutmayın. Erciyes Dağının Kaç Tepesi Vardır?

2200 ve 2700 metre arasındaki yüksekliklerde, birçok volkan tepesi bulunmaktadır. Bunlar; Belaşma, Yılbat, Karasığır, Lifos, Kepez ve Kefelik tepeleridir. Ayrıca dağın yüksek kısımlarında, lav akıntılarıyla oluşmuş kaya yığıntı alanları da bulunmaktadır. Bu yığıntılar Peri kartını ve Selim kartını adıyla bilinmektedir. Kütlesinin doğusunda, 1200-1700 metre arasında değişen volkan tepeleri de yayılmıştır. Çarıktepe, Arkatepe, Un tepesi, Büyük Kızıltepe vr Küçük Kızıltepe gibi kabartıların bulunduğu bölgede, asıl kütleden ayrı iki volkanik dağda bulunmaktadır. Ali Dağı 1871 metre, Yılanlıdağ 1640 metre yüksekliktedir.

Erciyes'e Nasıl Gidilir?

Turizm merkezi Kayseri havalimanına sadece 27 kilometre uzaklıktadır. Havalimanından kolayca gidilebileceği gibi taksi ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Şehir merkezinden de Erciyes'e düzenli olarak minibüs seferleri yapılmaktadır. Konum olarak Anadolu'nun tam orta yerinde kalan Kayseri’ye ulaşım oldukça kolaydır. Etkinlik alanına ulaşmak için Kayseri şehrini baz almak gerekmektedir. Uçak ile de Erciyes'e ulaşım sağlamak mümkündür.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.