• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Erzincan Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Türkiye’nin güzel şehirlerinden bir tanesi olan Erzincan, çevresi dağ, ortası ise bağ olarak bilinmektedir.  Bereketli toprakları bulunan bu güzel şehir, her sene yabancı ve yerli fark etmeksizin sayısız turisti ağırlamaktadır. Ülkemizdeki önemli nehirlerden bir tanesi olan Fırat Nehri de Erzincan’da bulunmaktadır. Erzincan'a kara, hava ve demir yolu olmak üzere üç şekilde ulaşım sağlamak mümkündür. Erzincan’da bulunan gölleri nehirleri ve kanyonları gezmek için en 2 ila 3 gününüzü ayırmanız gerekebilir.

 

Düzenlenen gezi turları ile de Erzincan'ı gezme şansını elde edebilirsiniz. Erzincan, birinci derece deprem kuşağı üzerinde yer almaktadır ve bundan dolayı da birçok afet yaşanmıştır. Bunlar içerisinde en acı ve felaketle sonuçlananı ise 1939 yılında meydana gelen en büyük depremdir. Bu deprem ile Erzincan adeta yerle bir olmuştur ve toparlanması baya bir zaman almıştır.

 

Karanlık Kanyon

 

Karanlık Kanyon, Erzincan'ın en etkileyici yerlerinden biri olup aynı zamanda doğasını da coğrafyasını da güzelleştiren yerlerden biridir. Karanlık Kanyon, Erzincan'ın Kemaliye İlçesi'nde yer almaktadır. Birçok doğa sporunun da yapılmakta olduğu bu Kanyon, ayrıca dünyanın da en büyük kanyonları arasında işaret edilmektedir. Bu dev kanyon sarp kayalıklar arasında bulunmakta ve girenlerin hiçbir zaman unutamayacağı bir yerdir. Buraya gezmek amacıyla gelen yerli ve yabancı turistler ise yaklaşık bir buçuk saat süren bir bot yolculuğundan sonra ulaşım sağlayabilmektedirler. Bir de bu gezinizi ölümsüz bir hale getirmek için bol bol fotoğraf çekmeniz önerilir. Kemaliye’de bulunmakta olan bu harika doğa, güzelliği mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir. 

karanlık kanyon ile ilgili görsel sonucu

Erzincan Ilıcası  

 

Bilinen birçok hastalığa şifa kaynağı olan Erzincan Ilıcası, 33 derece de sıcaklıkta sahiptir. Şehre gezmeye gelenlerin ilgi odağı olmuş olan bu doğal güzellikte 12 adet kapalı havuz bulunmaktadır. Bu ılıcanın suları; çeşitli cilt hastalıklarına, kalp-damar hastalıklarına ve romatizma hastalıklarına iyi gelmektedir. Ulaşım açısından da kolay bir yerde olan ılıca, Ekşisu Kaplıcası'nın da yakınında bir yerdedir. Erzincan'ı gezmeye geldiğinizde mutlaka tarihi ve doğa güzelliklerini gezmekle kalmayıp, bu ılıcanın ve kaplıcalarının da tadını çıkarma şansına da sahipsiniz. 

Erzincan Ilıcası ile ilgili görsel sonucu

Kadıgölü 

 

Yine Erzincan Kemaliye ilçesindeki bu gölde doğanın tüm güzelliklerini ve yeşilin her tonunu görebilirsiniz. Aynı amanda soğuk su kaynakları da burada mevcut bulunmaktadır ve şehrin en huzurlu ortamlarından biridir denilebilir. Bundan dolayı da gezi programında mutlaka olması gerekir. Yüksek ve kayalık dağlardan gelen suların birikimi sonucu oluşmuştur. Yani tamamen yer altı sularının bir birikimidir demek mümkündür. Daha önceleri bölgenin elektrik enerjisi bu g öl sayesinde sağlamaktaydı. Alabalık tesislerinin de bulunduğu Kadıgölü'nde tekrardan elektrik üretimi için çalışmalar da başlatılmış durumdadır. Erzincan'ın gezilmesi gereken diğer yerleri arasında Orta Camii, Otlukbeli Gölü, Aygır Gölü, Beytahtı Mesire Alanı yer almaktadır. 

Kadıgölü ile ilgili görsel sonucu

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.