• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Fas’ın Görülmesi Gereken Yerleri

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Resmi adı Fas Krallığı olan Fas, parlamenter monarşi ile yönetilmekte ve Afrika kıtasında bulunmasına karşın Afrika Birliği’ne üye olmayan tek ülke olma özelliğine sahiptir. Bir zamanlar Fransız sömürgesi altında olan Fas, 1956 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir ve sömürge altında kalması sayesinde Fas halkı, ana dili seviyesinde Fransızca konuşabilmektedir. Ülke nüfusu Berberiler ile Araplardan oluşan Fas, en batıda bulunan Arap ülkesidir ve resmi dini ise İslam’dır. Okuryazarlık oranı düşük olan ülkeler arasında yer alan Fas’ta çok eşlilik yasal olmasına karşın pek yaygın değildir ve ilk eşin de rızasının alınması gerekmektedir. Fas’ın en popüler sporu futboldur ve Fas Futbol Milli Takım oyuncuları Atlas Aslanları olarak anılmaktadır. Dünyanın en büyük sardalye ihracatçısı olan Fas, Avrupa’ya en yakın liman şehri olan Tanca Fenikeli denizciler tarafından kurulmuştur. Bir Afrika ülkesi olan Fas’ta yaz aylarında yüksek sıcaklıklar görülmektedir. Bu nedenle Fas’ı ziyaret etmek isteyenlerin sıcaklığın ve kuraklığın bunaltıcılığından etkilenmemesi için kış aylarında ziyaret edilmesi önerilmektedir. Fas, sahip olduğu farklı ve egzotik kültürü ile, falcıları, seyyar mutfakları, geleneksel kıyafetli dansçıları ve maymun oynatıcılar ile ziyaretçilerinin keyifli vakitler geçirmelerini sağlamaktadır.

Fas’ta Gezilecek Yerler

Egzotik olduğu kadar eşsiz bir tarihe sahip olan Fas’ta gezilip görülmesi gereken yerlerin başında

  • Ebu İnaniye Medresesi,
  • Mellah,
  • Art Naji,
  • Attarin Medresesi,
  • Bab Boujlod yer almaktadır.

Ayrıca İbn Danan Sniagogu, Bou Jeloud Bahçeleri, Koutubia Camii, Nejjarine Ahşap ve El Sanatları Müzesi ve Kraliyet Sarayı da Fas’ta gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Fas Ebu İnaniye Medresesi

Ebu İnaniye Medresesi, Fas’ın en görkemli yapılarından biri olmasının yanı sıra mağrib üslubunda çeşitli eserler veren Merinilerin en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Ebu İnaniye Medresesi, tek katlı ve açık avlulu bir plan şeması sergilemesinin yanı sıra Endülüslerde görülen at nalı kemerler ile açılmaktadır ve dikdörtgen formuna sahip avlunun merkezinde ise bir havuz yer almaktadır. Ayrıca medresenin, avluya kemerlerin alınlık bölümlerinde de mukarnalı bir süslemenin yoğunluğu ile dikkat çekmektedir. Ayrıca Ebu İnaniye Medresesi, Mısır’ın başkenti olan Kahire’de inşa edilen Sultan Hasan Medresesi’nden esinlendiği belirtilmektedir. Ebu İnaniye Medresesi, Fas’ta Müslüman olmayanların da girebildiği ender İslami yapılardan biri olma özelliğine sahiptir.

Fas Koutubia Cami

Koutubia Cami, Fas’ın Jemaa El Fna meydanının girişinde bulunmakta ve Marakeş’in en büyük camisi olma özelliğine sahiptir. Kutubiye Cami, yetmiş metre uzunluğunda ki görkemli minaresi ile son derece meşhur olmasının yanı sıra 1184 ile 1199 tarihleri arasında Berber Kral Yakup Mansur tarafından yapılmıştır. Kutubiye camisinin güzelliğinden etkilenen Muhavidler ise bu camiden esinlenerek aynısını İspanya’nın Sevilla kentinde ve La Giralda adı ile inşa etmişlerdir. Ayrıca Fas’ta bulunan tüm camilerde de geçerli olduğu üzere Kutubiye camisine de Müslüman olmayanlar girememektedir.

Fas Attarin Medresesi

Fas’ta bulunan en güzel yapılardan biri olan Attarin Medresesi’dir ve Merenidlerden 2. Ebu Said tarafından inşa ettirilmiştir. Attarin Medresesi, Ebu İnaniye Medresesi’nde de olduğu gibi Merenid hanedanın kusursuz mimari anlayışını yansıtmaktadır. Attarin Medresesi, avlusunda kullanılmış olan ahşap oymaları, sütunları ve benzeşiz çinileri ile görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Attarin Medresesi’nin üst katlarında yer alan sınıflar ise şimdilerde ibadethaneye dönüştürülmüştür.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.