• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Game Of Thrones’un Final Sezonu Nerelerde Çekildi?

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Game Of Thrones

Kaynak : https://www.hbo.com/game-of-thrones

Game of Thrones, dünyada en çok izlenen dizi olma özelliğine sahip bir yapımdır. HBO dizileri arasında olan Game of Thrones 2011 yılının Nisan ayından itibaren 7 sezondur izleyicinin karşısına çıkmaktadır. Dizinin yapımcıları 8. sezon sonunun film için final olacağını ama ileriki zamanlarda farklı yapımlarla tekrar izleyici karşısına çıkacağı haberini vermişlerdir. Dizi ilk bölümden itibaren izleyiciyi kendisine bağlamayı ve her geçen gün artan izleyici kitlesiyle bu bağı kuvvetlendirmeyi başarmıştır. Dizinin kaynağı George R.R. Martin’in “Buz ve Ateşin Şarkısı” adlı kitabı ve aynı kitabın serisi olmuştur. Son zamanlarda romanların sahneye taşındığını sıkça görebilmekteyiz. Game of Thrones bunu en iyi şekilde başararak bu alanda da olumlu bir örnek teşkil etmektedir.

Game Of Thrones Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu kadar kısa zamanda dünyayı etkisi altına almayı başarmış bu dizi hakkında genel bir bilgi vermek faydalı olacaktır. Dizinin her bölümünün çokça izlenmesi yanında 8. sezonun da sabırsızlıkla beklendiğini görebilmekteyiz. Yeni sezonun ilk bölüm fragmanı kısa sürede milyonlarca insan tarafından izlenme rekoru kırmıştır. Dizinin konusu, oyuncuları ve yapımcısı hususlarına kısaca değinmek gerekir.

  • Konusu: Dizi genel anlamda olayların geçtiği bölgede yaşanan taht kavgalarını anlatmaktadır. Bölgede yaşam şartları oldukça zordur ki kışı ayrı yazı ayrı zorluklar içinde geçmektedir. Dizinin adına Türkçe olarak bakıldığında Taht Kavgaları anlamına gelmektedir.
  • Yapımcıları: David Benioff ve D. B. Weiss’dir.
  • Oyuncuları: Emile Clarke, Peter Dinklage, Maisie Williams, Alfie Allen, Sophie Turner, Kit Harington gibi daha birçok oyuncu dizinin kadrosunda yer almaktadır. Dizide genç yüzlere yer verildiği gibi oyunculukta devleşmiş isimlerde rol almaktadır.
  • Kanal: Dizi ABD televizyonunun HBO kanalında yayınlanmaktadır. 

Game Of Thrones Nerelerde Çekilmiştir?

Dizinin bu anlamda da ayırıcı bir özelliği bulunmaktadır. Dizinin çekimlerinde farklı ülkeler ve önemli mekânlar kullanılmıştır. Bu anlamda da birçok ülkeye gerek kültürel tanıtım açısından gerekse ekonomik açıdan fayda sağlamıştır. Dizinin çekildiği ülkeler arasında Hırvatistan, İspanya, İskoçya, İzlanda, Fas, Malta, İrlanda gibi çokça ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerinde tarihi dokusunu ve doğal güzelliklerini ekranlara taşıyacak yerleri belirlenmiştir. Son sezonun ise nerelerde çekildiği konusunda ülkemizi de ilgilendirecek bilgiler gündeme gelmektedir.

Final Sezonu Nerelerde Çekilmiştir?

Game Of Thrones’un 8. sezondaki ilk bölümünün Nisan ayı içerisinde izleyici karşısında olacağı beklenmektedir. Yapımcılarının yaptığı açıklamalar bu yöndedir. Dizinin son sezonunun nerelerde çekildiği de merak uyandıran konular arasındadır. Yeni sezonda final için belirlenmiş yeni yerlerin olacağı aşikârdır. Bu konuda son zamanlarda medyanın da gündemine düşen ve Türkiye’yi de ilgilendiren bir konu vardır. Game of Thrones dizisinin final sezonundaki bölümlerinde ülkemizde de çekimler yapıldığı bildirilmiştir. Bu bilgi Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş tarafından da teyit edilmiştir. Kurtulmuş, yaptığı açıklamada bu durumdan ülke adına mutlu olduğunu ve kültürümüzü tanıtmak açısından bunun iyi bir fırsat olduğu gibi noktalara değinmiştir.  Sezon finali için belirlenen yerlere kısaca göz atmak diziyi merakla bekleyen izleyiciler için faydalı olacaktır.

Belfast

Belfast

Kaynak :  https://www.hbo.com/game-of-thrones/season-06/4-book-of-the-stranger/synopsis

Belfast, Kuzey İrlanda’nın başkenti olmakla birlikte Game of Thrones’un yeni sezonda ekranlara taşıyacağı yerler arasındadır. Dizi konu itibariyle çekimlerinde kale tarzı yapıları daha çok tercih etmektedir. Belfast’da bulunan Ward Kalesi yeni sezonda çekimlerde kullanılacaktır. Genel itibariyle fantastik bir dizi olması hasebiyle Belfast’da bulunan stüdyolar da çekimler için ayrıca değerlendirilmiştir.

Dubrovnik

Dubrovnik

Kaynak : https://www.hbo.com/game-of-thrones/season-07

Hırvatistan’da bulunan Dubrovink 7. sezonda da diziye ev sahipliği yapmış bir bölgedir.  Sezon finalinde bir önceki sezona dönüşler olabileceğinden Dubrovnik ‘i bu sezonda da dizi çekimlerinde görmek mümkün olacaktır.

Kirkjufell  

Kirkjufell

Kaynak : http://gameofthrones.com/game-of-thrones/season-7/episode-6

İzlanda da çekimlerde tercih edilmiş ülkelerdendir. Yeni sezonda kış efektlerinin fazla olacağı düşünüldüğünde İzlanda’da bulunan Kirkjufell dağında çekilecek sahneler izleyiciyi tekrar tekrar ekrana bağlayacaktır. Bir önceki sezon da sıkça karşılaşılan duvar sahneleri de İzlanda’da çekişmiş sahnelerdi ve dizi o kısımda bitmişti. Kaldığı yerden İzlanda’da çekilmeye devam ettiği muhtemeldir.

Italica Antik Kenti         

İtalya Antik Kenti

Kaynak :   http://gameofthrones.com/game-of-thrones/season-7/episode-1

Daha önce çekildiği ülkelere değinirken İspanya ismini zaten zikretmiştik. İspanya’da bulunan Italica Antik Kenti kraliyet vurgusunu öne çıkaran sahnelerde kullanılmak için oldukça uygun bir seçim olmuştur. Daha önceki sezonlar da olduğu gibi bu sezon da İspanya çekim yapılacak yerler listesindeki adını korumuştur.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.