• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Geçmiş Medeniyetlerden Günümüze 5 Antik Kent

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Tarihe meraklıysanız eğer o halde antik kentlerde bir o kadar dikkatinizi çekiyor olmalı. Medeniyetlerin yaşam biçimlerine dair birçok ipucu veren antik kentlerin birçoğu zamana meydan okuyamasa da, zamana meydan okuyup gizemini hala koruyan antik kentler de günümüzde meraklılarınıağırlamaya devam ediyor. İlginizi çekebilecek geçmiş medeniyetlerden günümüze kalan 5 antik kente berber kısa bir yolculuk yapalım.

Pompeii – İtalya

Pompeii – İtalya

Antik bir Roma kenti olarak karşımıza çıkan Pompeii geçmişte olduğu kadar günümüze de en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. Hikâyesiyle dikkat çeken Pompeii hakkında film yapıldığını ve bu kenti gezmeden önce muhakkak filmini de izlemenizi öneririz. Eğer filmi izlemeye vaktiniz kalmadıysa bir tur eşliğinde bu kenti gezmeniz en doğrusu.  Napoli’ye yakın bir bölgede yer alan ve yine bu bölgede ki o dönem aktif olan yanardağın patlaması sonucu insanların kaçmaya fırsat bulamadan ölmesi oldukça trajiktir. Bütün şehrin küllerle kaplanması sonrasında insanların kalıplaşmış görüntüleri de günümüze kadar bozulmadan gelebilmiştir. Biraz ürkütücü olsa da günümüzde son derece önemli bir yere sahip Pompeii’yi,  İtalya ve özellikle Napoli ziyaretlerinizde gezmenizi tavsiye ederiz.

Longmen Mağaraları – Çin

Longmen Mağaraları – Çin

Çin’in Luoyang şehrinde yer alan Longmen Mağaraları da bir antik kentin en farklılarından olduğundan söyleyebiliriz. 1500 yıl öncesinde mağaraların oyularak yapıldığı bu yaşam alanı görsel bir şölen sunuyor. Çin’in Longmen Mağazaları’na bir tur rehberi eşliğinde gezmeniz mümkün.

Palmira- Suriye

Palmira- Suriye

Türkiye’ye biraz yaklaşıp komşu ülkelerimize göz atalım. Suriye de yer alan Palmira Antik kenti, Şam’dan 215 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Çölde kurulu olan bu antik kent, zamanında kervansaraylara ev sahipliği yapmaktadır Tarihinin milattan öncesine dayandığı düşünülen Palmira Antik kent de UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası olarak koruma altındadır. Bu antik kenti gördükten sonra da UNESCO’nun neden böyle bir karar verdiğiniz çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Persepolis – İran

Persepolis – İran

Türkiye’nin bir diğer komşu ülkelerinden olan İran da antik kentlerin en görkemlisine sahiptir. Pers Kral 1. Darius tarafından inşa edildiği düşünülen Persepolis 2500 yıllık bir geçmişe sahip. Şehir içerisinde yer alan mimari yapılar büyüleyici ve dönemine göre de  oldukça görkemlidir. Persepolis’de diğer antik kentlerden farklı olarak kral mezarları ve tapınaklar şehrin merkezinde olacak şekilde inşa edilmiştir.

Efes Antik Kenti – Türkiye

Efes Antik Kenti – Türkiye

Türkiye’nin en önemi antik kentlerinden birisi olan Efes, Yunanlılar zamanında inşa edilmiş ve sonrada Romalılara da ev sahipliği yapmıştır. Bu iki medeniyete ait izler taşıyan Efes Antik kenti, ticaret ve sanat merkezi olarak kullanılmıştır. Günümüzde EFES açık hava tiyatrosu hala gösterilere de ev sahipliği yapmaktadır. Efes Antik kenti yakınlarında Meryem Ana Kilisesi’ni de görmeden ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.