• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Geçmişten Günümüze Gelen İzmir'in Tren Garları

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

İzmir’in Tarihi Tren Garları

Ülkemizin büyük şehirleri arasında en çok seyahat edilen kentlerinden birisi olan İzmir, tarih boyunca da gelişmişliği ile dikkat çekmektedir. Osmanlı döneminden ve sonrasında Cumhuriyetin ilanıyla da gelişmeye devam eden İzmir’de ulaşım da aynı hızda gelişmeye devam etmiştir. Geçmişin en hızlı ulaşım seçeneklerinden birisi olan raylı ulaşım ve tarihin canlı örnekleri olan tren garlarına gelin beraber göz atalım. İzmir’in tarihi 3 Tren Garı;

1. ALSANCAK GARI – İZMİR

2. BASMANE GARI – İZMİR

3. KEMER TREN İSTASYONU- İZMİR

Alsancak Tren Garı

Alsancak Tren Garı

İzmir’de yer aşan Alsancak Tren Garı, Anadolu topraklarında inşa edilen ilk tren garıdır. 1858 yılında yapımına başlanmış ve 1861 yılında da tamamlanarak hizmet vermeye başlamıştır.

Günümüze adar restorasyon çalışmalarıyla gelen Tren garı,  bünyesinde hastane ve yönetim binası da bulundurmaktadır. Avrupa mimarisinden örneklerin görülebileceği bu tren garı İzmir’ seyahatlerinizde uğrak noktanız olabilir.

Basmane

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Basmane Garı-İzmir

İzmir hattının yapımında son şamalarında planlanan bu tren garı, Basmane semtinde yer almaktadır

Geniş giriş salonu ve simetrik mimarisinde kesme taşar kullanılmıştır.

Yapım aşamasında sivri kemerler yerine yuvarlak taşlar kullanılmış olmasıyla da dikkat çekmektedir. Üç katlı olan Basmane Tren Garı, giriş katı ve üzeri lojman olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Kemer Tren Garı

Kemer Tren İstasyonu- İzmir

Kemer Tren İstasyonu 1856 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı İmpartorluğu2nun bir İngiliz şirketiyle anlaşmasıyla İngiliz şirketi tarafından İzmir’den Aydın’a demir yolu inşası başlanmıştır. Alsancak’tan Kemer’e giden yolun tamamlanması sonrasında kullanımına başlanan gar yük trenlerine hizmet vermektedir. 2008 yılında onarımına başlanan gar kapatıldı ve 2010 yılı itibariyle de tekrar kullanılmaya başlanan Kemer Tren İstasyonu diğer istasyonlardan farklı mimarisinde kesme taşlar ve tuğlalar kullanılmıştır.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.