• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Hatay Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Hatay Gezi Rehberi

Hatay

Hatay Akdeniz Bölgesinde bulunan Türkiye nazarında nüfusu en yüksek 13. ilidir. 3. büyük liman şehridir. Akdeniz iklimi etkisi altındadır. İlçeleri İskenderun, Altınözü, Antakya, Belen, Defne, Dörtyol, Erzin, Kumlu sayılabilir. Türkiye'nin en eski yerleşim yerlerinden biridir. M.Ö.100.000 li yıllara ait bulgulara rastlanmıştır. Tunç çağında Mısırlılar, Hititlere kadar birçok egemenliğe ev sahipliği yapmıştır. Kültür yapısı bu sebeple çok geniştir.

Hatay İlinin Coğrafi Yapısı

Hatay İlinin Coğrafi Yapısı

Hatay Akdeniz Bölgesi Suriye Lübnan dağları arası sınır ilidir. İlin verimli toprakları Amik Ovası tam bir şerit halinde uzanmaktadır. İlin akarsuları Asi, Karasu ve Afrin'dir. Bitki örtüsü bakımından geniş bir ormanlık alan dışında makiler ağırlıklıdır. Akdeniz iklimi hâkim olup yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı geçer.

Hatay'ın tarihi 2300 yıllık bir geçmişe dayanır. 1939 da Hatay Türkiye Cumhuriyetine bağlanmıştır. Türkiye'nin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Pek çok millete ev sahipliği yapmıştır. Hatay'da çok fazla şair, bilim adamı ve sanatçı yetişmiştir. Hatay'da hiçbir zaman inanç farklılıkları olmamış, kültürel yapısı açısından zenginliğini hiç kaybetmemiştir. Hatay'da el sanatları hâkimiyeti halen sürmektedir. Taş işçiliği, heykel üretimleri, ipek dokumacılığı, camcılık, bunlardan bazılarıdır.

Hatay İlinin Mutfağı

Hatay İlinin Mutfağı

Hatay yemekleri son derece lezzetli ve çeşitlidir. Ekşili Börülce, Cevizli Biber, Bakla Ezmesi, Humus, Muhammara, Taş Kadayıf yörenin dikkat çekici lezzetleridir. Burada baharat zenginliği mevcuttur. Hatay denildiğinde döner ve künefe akla gelir. Künefe ustaları buradan çıkar. Döneri enfestir. Nar ekşisi sembolüdür.

Hatay'da gezip görülmesi yerleri arasında ilin simgesi Defne Ağacı  olup Defne Koruluğu gelmektedir. Bu simge ile mitolojik bir hikâyeden kaynaklı gelmektedir. Apollon ve Daphne'nin aşk hikâyesini anlatmaktadır. Habibi Neccar Camii'si Anadolu'daki ilk cami özelliğini taşımaktadır.

Hatay'da Tarım

Hatay'da Tarım

Hatay'da tarım ürünleri olarak buğday ve pamuk başta gelir. Sonrasında turunçgiller, meyve gelir. Hurma, incir, erik şehrin en önemli meyveleridir. Seracılık ve zeytincilik gelişim kaydetmiştir.

Ve Asi Nehri görülmezse olmaz. Asi Nehrinin en önemli özelliği ters akar. Şehrin en büyük parkı Antakya parkıdır. Harbiye Şaleleri misafirini hayran bıraktıran bir görüntüdür. Hatay'da bir efsane olan Hıdır Bey Musa Ağacı mutlaka görülmelidir. Aziz Simon Manastırı, Pierre Kilisesi, Aziz Pavlus Kilisesi mutlaka görülmelidir. Hatay'da Arkeoloji müzesi dünya çapında en büyük 2. müzedir.

Hatay'dan Yapılmadan Dönülmez

Hatay'dan Yapılmadan Dönülmez

Hatay'dan Arkeoloji Müzesi, kiliseler, camiler, Antakya kalesi, tüneller, manastırlar, kaleler gezilmeden, lezzetli yemekleri tadılmadan, eski medeniyetlerin izlerini taşıyan bu şehri doya doya gezmeden dönülmez.

Hatay'da bulunulan süre içerisinde güzellikler, rahat ve özgür bir ortam, sıcak insanlar, güzel bir iklim, stressiz, gürültüsüz bir şehir ile karşı karşıya kalınır. Şehir otantik ve insanı ile güler yüzlü ve sempatiktir. Hatay'da herkes kendini evinde hisseder, herhangi bir ayrımcılık söz konusu değildir. Son derece misafirperver insanlardır.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.