• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Hindistan’ın En Güzel Şehirleri

Anasayfa » Haber & Duyuru

En büyük coğrafyalar arasında 7. olan Hindistan her şehrinde tek kelimeyle ayrı bir macera sunuyor. 28 eyalete sahip olan bu ülkenin başkenti Delhi. Farklı kültürleri ve kendilerine has giyim tarzlarıyla Hintliler gezinizi renklendiriyor, her köşede sizi bir sürpriz bekliyor. Dünyanın en büyük ve kalabalık yerleri arasında bulunan Hindistan’ın gezilecek sayısız şehri farklı özellikleri ile sizlere göz kırpıyor.

Delhi

Hindistan’da mutlaka görmeniz gereken şehirlerin başında başkent özelliği ile Delhi geliyor. Güney Asya’da konumlanan ve kozmopolit bir şehir olan Delhi’nin güneyinde Hint Okyanusu bulunuyor. Hindistan’ın moda, sanat, eğlence ve ticari merkezi olan bu şehirde konaklamak için lüks otellerden butik otellere kadar sayısız seçenek bulmanız mümkün. Dini inançların yüksek olduğu Hindistan’da şehrin birçok köşesinde bu inanışı destekleyen yerler görebilirsiniz. Parkları, müzeleri ve tarihi atmosferi ile misafirlerine eşsiz bir deneyim sunan Delhi farklı mimari yapıları ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Bombay

Maharaştra eyaletinin başkenti olan bu şehir aynı zamanda Hindistan’ın en büyük ve dünyanın en büyük dokuzuncu şehri olma özelliği taşıyor. Büyük bir sinema kültürünün olduğu bu şehirde özellikle Hint filmlerini yakalama şansınız yüksek. Ticaretin ve finansın öne çıktığı Bombay geniş de bir körfeze sahip. Ocak ayından kasım ayına kadar sayısız festivale ev sahipliği yapan şehirde renkli manzaralara şahit olabilir, keyif dolu anlar geçirebilirsiniz. Bombay’a gittiğinizde şehrin en önemli simgesi olan Hindistan Geçidi’ni görmeden dönmeyin. Tarihi dokularını her mimarisi eserinde korumaya devam eden Bombay’ı ziyaret etmek için ekim ve şubat ayları. Çünkü yaz aylarında yoğun yağışlar ve aşırı sıcak havalarla karşılaşma ihtimaliniz yüksek.

Varanasi

Hindular tarafından kutsal görülen ve oldukça önemli olan Ganj Nehri kıyısına kurulu bu şehir Hindistan’ın ruhani ve dini merkezi sayılıyor. Manevi değerlerin oldukça yüksek olduğu bu yer Hindu inanışında bulunan 7 kutsal şehrin en kutsal görüleni. Şehre her yıl milyonlarca inanan hac için gelir ve ibadetini yapar. Hindistan inanışlarını açıkça görebileceğiniz Varanasi’de bu kültürü yakından tanıma şansınız bulunuyor. İbadet dışında turistlerin de bir hayli ilgisini çeken şehir tam bir kültür turizmine sahip. Hindistan’ın simgesi haline gelmiş Ganj Nehri’ne ev sahipliği yapan Varanasi dini ritüellerin gerçekleştirildiği özel alanlara da ev sahipliği yapıyor.

Goa

Refah seviyesi oldukça yüksek olan Goa’da Hindistan’ın diğer bölgelerine oranla daha rahat bir yaşam ile karşılaşabilirsiniz. Genç ve dinamik bir nüfusa sahip olan şehir katedralleri ve manastırları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Ayrıca geniş bir müze seçeneği de olan bu şehirde kültür önemli bir yerde. Kumsalları ve mavi denizleri ile tatilcilerin ilgisini çekiyor ve gün batımında size eşsiz güzellikte manzaralar sunuyor. Goa’da orman manzarası ile harmanlanmış kumsallar sizleri bekliyor.

Agra

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Agra kültürel mirasların en çok bulunduğu şehirlerin arasında yer alıyor. Turistlerin ilgisini çeken bu yapıların her birinde başka bir hikayeye tanık olabilirsiniz. Yüzyıllar öncesine dayanan tarihi ile Agra şehri kültürel bir gezi yapmak için oldukça uygun. Taj Mahal ve Agra Kalesi mutlaka görülmesi gereken noktaların arasında bulunuyor. Farklı festivallerle karşılaşacağınız bu şehri kış aylarında gezerek bunaltıcı sıcaklardan korunabilirsiniz. Muson yağmurlarından en az etkilenen şehirlerden biri olsa da yaz aylarında yükselen sıcaklıklar gezilerinizi yarım bırakmanıza neden olabilir. 

Jaipur

Hindistan’ın doğusunda konumlanan Jaipur’un birçok yerde Pembe Şehir olarak anıldığına şahit olabilirsiniz. 1876 yılında VII. Edward isimli prensi karşılamak amacı ile pembeye bürünen şehir turizm sektöründe bu özelliği ile epey ilgi görüyor. Turizmin ciddi bir gelir kaynağı olduğu yerde değerli taşlar ve tekstil ürünlerine de kolayca ulaşabilirsiniz. Sarayları ve kaleleri ile görkemli yapıları bünyesinde barındıran şehir mimari özellikleri sayesinde oldukça gösterişli bir şekilde karşınıza çıkıyor. Kışların ılık geçtiği bu şehre her mevsim rahatlıkla gidebilirsiniz. Ancak yaz aylarında bu bölgede de muson yağmurlarına yakalanma şansınız yüksek.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.