• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

IATA Başkanı Alexandre de Juniac 2017 Yılına Yönelik Cenevre Açıklamaları

Anasayfa » Haber & Duyuru

iataIATA temelleri ilk olarak 1945 yılında atılmıştır. Ava yolları arasında iletişimi sağlamak ve havacılık alanında ki hizmetleri iyileştirmek adına kurulan firma Havana, Küba merkezli olarak kurulmuştur. Zamanla isim değişikliği ve merkez değişikliği ile Kanada, Montreal merkezli olarak havacılık alanında yolcu ve hava yollarının haklarını korumak adına da faaliyetler yürütmektedir.

 Havacılık alanında hizmet veren içerisinde Türk Hava Yolları’nın da yer aldığı 265 hava yolunun üye olduğu IATA, 2016 yılına dair değerlendirmeler yaparken 2017 yılına yönelik de fikirlerini Cenevre’de paylaştı.

2016 yılında havacılık sektöründe Temmuz ayından itibaren beklenen karın 4 milyar daha az olduğunu belirten IATA, bu yılsonunda havacılık alanında toplam kar oranının 35,6 milyar dolar olmasını beklediğini, 2017 tahminlerinde ise karın 29,8 milyar dolar civarlarında, 2016 yılına göre 5 milyar dolar daha az olabileceğini belirtti. Hava yollarının ödediği verdilerde ise artış olarak toplamda ödenen vergi miktarının ise 123 milyar dolar olabileceğini ön gören IATA tarafından 2017 verilerine ait diğer bir açıklaması da yolcu sayısına yöneliktir.

‘2017 Yolcu Sayısı 4 Milyon Olacak’

2017 yılında 4 milyon yolcunun uçmasını ve 55,7 milyon ton kargo taşınmasının beklediğini belirten IATA Başkanı Alexandre de Juniac açıklamasında, havacılık sektörünün küresel ekonomide önemli bir güç olarak varlığını sürdüreceğini, küresel alanda vergi miktarlarının artacağını belirtti. Açıklamasında ayrıca bir bilet üzerinde ki vergi adedinin 230’u aştığını, hükümetlerin de havacılık sektörünün işinin kolaylaştırmadığına yönelik açıklamalarda bulundu. Yetersiz alt yapı ve doğrudan maliyetler nedeniyle boşa harcanan milyarlarca doların da havacılık sektöründe ki engellerden bazıları olduğunu ifade etti.

 

IATA analizlerine göre 2017 ‘de elde dilecek 29,8 milyar dolarlık kar miktarının havacılık sektörüne yansıması ise yüzde 4,1 kar marjıyla 736 milyar dolar olabileceği yönünde. IATA Başkanı Alexandre de Juniac açıklamalarında "Havacılık sektörü güçlü sonuçlar almaya devam ediyor.” İfadesine yer vererek, bu yılki karın 35,6 milyar dolarla rekor bir rakam olduğunu belirtti. 2017 yılında ki kar miktarının düşüşünün birincil nedeni petrol fiyatları olduğunu buna rağmen 29.8 milyar civarında kar beklendiğini, zorluklar ve belirsizliğe rağmen havacılık sektörünün son üç yıldır kar miktarında çok iyi bir performans sergilediğini ve sürdürülebilir karlılığın son üç yıldır gerçekleştiğinin de altını çizdi.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.