• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

İçel Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

İçel Gezi Rehberi

Mersin

İçel diğer adıyla Mersin, sadece ülkemizin değil, neredeyse Avrupa’nın da en uzun sahil şeridine sahip şehirlerinden biri. Tarih boyu pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir kent olarak hem tarihi eser hem de yemekleri açısından oldukça çeşitlilik gösteren illerimizden birisi. Komşu illeri olan Adana ve Antalya kadar isim yapamamış olması daha çok bu kentte bir havalimanı olmamasından kaynaklıdır. Kent tamamen sahil kenarından meydana geldiği için en çok deniz görebileceğiniz yerlerden birisidir. Ancak ne yazık ki Mersin ili merkez civarında denize çok yakın olmasına rağmen çok fazla yüksek bina görüyoruz. Bu da şehrin siluetini bozup güzelim sahili görünmez kılıyor. Ama özellikle Silifke ve Erdemli tarafından sonra birbirinden güzel ve daha doğal yerlerle karşılaşıyorsunuz.

Mersin Tarihi

Mersin Tarihi

Mersin ilinin tarihi M.Ö. 6000'lere kadar uzanıyor. Çok verimli olan Çukurova bölgesinde kurulması ve de önemli yolların üzerinde bir geçiş yeri olması nedeniyle ilkçağlardan beri bir önemli bir yerleşim yeri olan Mersin'de başta Pompeipolis olmak üzere önemli antik kentler de bulunuyor. Ama şehirdeki arkeolojik kazılar henüz tamamlanmadığı için bunlara yenilerinin de eklenmesi bekleniyor. 

Cennet ve Cehennem Mağaraları

Cennet ve Cehennem Mağaraları

Mersin'in Silifke ilçesinde bulunan Cennet ve Cehennem mağaraları aslında şu anki görünümleriyle obruk ya da çökük olarak adlandırılıyor. Çünkü burada bulunan mağara tavanlarının çökmesi sonucu oluşmuşlar. Her ikisine de inebiliyorsunuz ama Cehennem obruğuna inmek çok daha zor. Derinlikleri 70 metre ve de 128 metre olan bu iki mağara, görsel olarak sizi çok ilginç bir gezintiye davet ediyor. Cehennem Mağarası'na inmek isteyenlerin de mutlaka dağcılık ekipmanlarını kullanması gerekiyor. 

Silifke Yolundaki Kahvaltı Mekânları

Silifke Yolundaki Kahvaltı Mekânları

Mersin merkezde ve çarşısında da görebileceğiniz tarihi yerler bulunuyor, ama Mersin'in gezilecek yerleri özellikle Silifke'den sonra başlıyor. Eğer gezintiye giderken, kahvaltı yapmak isterseniz burada pek  çok serpme kahvaltı mekânı bulabiliyorsunuz. Hem çeşitlilik hem de doğal ve yöresel lezzetlerin yer aldığı bu mekânlar size çok lezzetli kahvaltı alternatifleri sunuyor. 

Yumuktepe Höyüğü

Yumuktepe Höyüğü

Mersin merkeze en yakın tarihi yerlerden birisi Yumuktepe Höyüğü. Burası çok önemli ve turistik bir tarihi mekândır. Çünkü dünya üzerinde ilk kez buğday ve zeytin yetiştirilen, ilk kez ekmek yapılan, demir ve bakır dökümü yapılan ve ilk kez mühür kullanılan yer olarak biliniyor. Bu yüzden arkeologların da çok ilgisini çeken bu höyükteki çalışmalar da devam ediyor.

Adam Kayalar

Adam Kayalar

Mersin'deki en ilginç tarihi yapılardan birisi Adam Kayalar. Dik bir yamaçta bulunan kayalar üzerindeki insan ve hayvan figürlerinin nasıl yapıldığı hala gizemini koruyor. Ayrıca burası Kızkalesi ve daha sonra görebileceğiniz güzel manzaralara da oldukça yakın. Silifke'ye doğru giderken mutlaka uğramalısınız.

Mersin'e Ne Zaman Gidilir?

Mersin'e Ne Zaman Gidilir

Soli yani Mersin merkeze oldukça yakın bir yerde bulunan Soli Pompeipolis antik kenti, Tarsus müzesi ve Kleopatra heykeli, Eshab-ı Keyf Mağarası, merkeze çok yakın olan Mersin Mağarası da Mersin'de gezilecek diğer yerler arasında. Ayrıca yayla turizmi için de uygun bir kent. Ama Mersin'e gitmek için yaz aylarını önermiyoruz. Ülkemizin en güneyinde yer aldığı için nem oranı ve sıcaklık çok yüksek olabiliyor. Ama ilkbahar ve sonbahar ayları Mersin'i gezmek için ideal.       

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.