• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Iğdır Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Iğdır Gezi Rehberi

Igdır

Bir zamanlar Kars'a bağlı olan ve 1992 yılında il olan Iğdır, ülkemizin doğu sınırında yer almasının yanı sıra efsanevi Ağrı Dağı'na da ev sahipliği yapmaktadır. İklim özelliklerinin yanı sıra jeolojik yapısı sayesinde de her türlü tarıma elverişli topraklara sahiptir ve Ağrı Dağı'nın büyük bir bölümü de Iğdır sınırları içerisinde kalmaktadır. Ağrı Dağı hakkında birçok efsane bulunmakta ve bunlardan en bilineni ise Nuh'un gemisidir. Yaz mevsiminin sıcak ve uzun geçtiği Iğdır, aynı zamanda ülkemizin en az yağış alan bölgelerinden biri olma özelliğine sahiptir.

Iğdır'ın Tarihçesi

Iğdır Tarihçesi

Iğdır'da yapılan arkeolojik çalışmalar doğrultusunda şehrin tarihinin Paleolitik Çağ'a kadar uzandığı bilinmektedir. Tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Iğdır'da Makedon, Roma, Pers ve Seleukos gibi medeniyetler hüküm sürmüştür. Selçukluların 1064 yılında egemen olduğu Iğdır, on üçüncü yüzyılda Moğol istilasına uğramış olsa da 1514 yılında Çaldıran Savaşı'nın kazanılması ile Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Iğdır'ın Yöresel Lezzetleri

Igdır Yoresel Lezzetlerı

Iğdır'ın tadına bakılması gereken eşsiz yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Iğdır'ın yöresel lezzetleri arasında tavuk şorva, bozbaş, helise, kayvasa, fetir, omaç helvası, cızdık ve taş köfte bulunmaktadır.

Iğdır Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi'nin hem turistik, hem tarihi hem de doğası ile en güzel şehirlerinden biri olan Iğdır'da gezilip görülmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Iğdır'da gezilip görülmesi gereken yerler arasında Iğdır Kalesi, Çakırtaş Kul Yusuf Kümbeti, Karakale Harabesi, Harmandöven Kervansarayı, Aralık Ortaköy Camii, Soykırım Anıtı ve Asma Köyü Camii bulunmaktadır. Ayrıca Tuzluca Tuz Mağaraları, Koçbaşı Mezarlar, Aliköçek Çayı Köprüsü, Meteor Çukuru ve Aralık Hacı İbrahim Gödek Kümbeti de Iğdır'ın mutlaka gezilip görülmesi gereken yerleridir.

Karakale Harabesi

Karakale Harabesi

Karakale Harabesi, Iğdır ovasının batısında bulunmakta olup, şehirde bulunan en eski yerleşim kalesi olma özelliğine sahiptir. Ortaçağın özelliklerini yansıtmakta olan Karakale Harabesi, Urartular döneminde savunma amaçlı olarak kullanılmaktaydı.

Selçuklu Kervansarayı

Selçuklu Kervansarayı

Selçuklu döneminin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen Selçuklu Kervansarayı, on ikinci yüzyılda inşa edilmiştir. Mükemmel taş işlemesine sahip olan Selçuklu Kervansarayı, 1986 yılında koruma altına alınmıştır.

Meteor Çukuru

Meteor Çukuru

Iğdır'da bulunan Meteor Çukuru, 1982 yılında göktaşı düşmesi ile oluşmuştur. Meteor Çukuru, Iğdır'ın en merak edilen yerlerinden biri olmasının yanı sıra Dünyada oluşmuş en büyük ikinci çukur olma özelliğine sahiptir.

Tuzluca Tuz Mağaraları

Tuzluca Tuz Mağaraları

Tuzluca Tuz Mağaralı, yüz yıllık tuz ihtiyacının karşılanabileceği tuz ile kaplı bir alan olup, bu mağaralardan günlük olarak ortalama altmış ton kadar tuz üretilebilmektedir. Tuzluca Tuz Mağaralarının içerisine girerek, havayı solumak ise solunum yollarına iyi gelmektedir. Bu nedenle Iğdır'a yolu düşenlerin Tuzluca Tuz Mağaralarını mutlaka görmesi gerekmektedir.

Ahura Harabeleri

Ahura Harabeleri

Ahura Harabeleri, Ağrı Dağı'nın kuzey yamaçları üzerinde bulunmakla olan Artaksiyalı Krallığına aittir. Milattan önce ikinci yüzyılda yapılmış bir yerleşim yeri olan Ahura Harabeleri Yakup Vadisi'nde bulunmaktadır.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.