• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

İnsanlık Tarihine Işık Tutan Yer Göbeklitepe

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

GÖBEKLİTEPE

Göbeklitepe yaklaşık olarak 12 bin yıllık bir geçmişe sahip olan çok eski ve büyük ibadet merkezidir. Burası en eski ibadet merkezi olma özelliğini taşımaktadır. Göbeklitepe bulunduğu yer ve zaman itibari ile insanlık tarihi için yeni bir dönemin başlamasına vesile olmuş yerlerden biridir. Mısır piramitleri yaklaşık olarak 7500 yıl daha eski olduğu gibi İngiltere’de bulunan tarihi Stonehenge’den de 7000 yıl daha eski bir merkezdir. Göbeklitepe’de ki kazılara 1995 yılında başlanmıştır. Toprak altında 20 tapınak olduğu düşünülse de gün yüzüne yalnızca 6 tanesi çıkarılmış durumdadır. Bu eski ibadet merkezi aynı zamanda 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesine girmeyi de başarmıştır. Bu bölge Türkiye’nin en önemli arkeolojik keşfi olarak tüm dünya tarafından bilinmektedir.

Göbeklitepe Tarihine Kısa Bir Bakış

Göbeklitepe Tarihine Kısa Bir Bakış

Göbeklitepe, Urfa’nın Kara Harabe Köyü’nün yakınlarında bulunmaktadır. Bölgenin keşfi 1963 yılında yapıldı fakat kazılarına 1993 yılında başlandı. Buranın önemi de kazılara başlanıldığı sırada anlaşıldı. Merkezin bir diğer ismi de Tepe Ziyaret’tir. Çanak çömlek kullanılmayan Neolitik Çağ’ın erken akeramik bir döneminde oluşturulan ibadet merkezinin tarihi MÖ 10.000 yıllarında başlıyor ve MÖ 8000’lerde de son buluyor. Merkezde sırrı çözülememiş birçok anıtsal yapı yer almaktadır.

Göbeklitepe’nin Esrarengiz Mimarisi

Göbeklitepe’nin Esrarengiz Mimarisi

Göbeklitepe’de bulunan tapınakların duvarları 12 metre yüksekliğe kadar çıkmaktadır. Üstelik duvarların kalınlığı 1,4 metre kalınlığında olup 7 metreye kadar yükselen ve 25 ton ağırlığında olan T şeklindeki taş dikmeler bulunuyor. Bu taş dikmelerin üzerinde ise yaban eşeği, örümcek, yaban ördeği ve tilki gibi hayvanların tasvirleri bulunuyor. O dönemde madenin keşfinin yapılmamış olması ve bu tasvirlerin sırlarının bir türlü açıklanamamasına neden oluyor. Göbeklitepe’nin dikmeleri 10 metre ve 30 metre çapında olacak şekilde dairesel olarak yerleştirilmiştir. Bu dairesel dikmelerin Göbeklitepe içerisinde 20 tane kadar olduğu yönünde düşünceler var.

Günümüzde Göbeklitepe’nin Durumu

Günümüzde Göbeklitepe’nin Durumu

Göbeklitepe’de kazılar İstanbul Arkeoloji Enstitüsü tarafından yapılıyor. Kazının başkanlığında ise Haralı Hauptmann ve Klaus Schmidt bulunuyor. Ancak kazılara Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi de destek veriyor. Her gün farklı bir bulgu ortaya çıkarılan Göbeklitepe, dünyanın en eski merkezinin Anadolu’da olduğunun bir kanıtı olarak Türkiye adına büyük bir önem taşıyor. Bu merkez aynı zamanda insanlık tarihinin de ilk yerleşim merkezidir.

Göbeklitepe’ye Ulaşım Nasıldır?

Göbeklitepe’ye gidebilmek için birden fazla ulaşım seçeneği vardır. En çok kullanılan ulaşım şekli kara yolu ve havayoludur. Ancak son dönemde gelişen demiryolu ağı sayesinde insanlar bu bölgeye demiryolu ile de gelebiliyorlar. Şanlıurfa’ya haftanın 7 günü Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerden aktarmasız olarak uçak seferleri düzenleniyor. Bu uçak seferleri 1 saat 45 dakika sürüyor. Aynı zamanda belediye Eylül ayı itibari ile Göbeklitepe’ye otobüs seferleri de başlatmıştır. Kent merkezinin Abide durağından 100 numaralı otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.