• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

İran Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

İran, görkemli mimariyi sıcak yürekli bir karşılama ile birleştiren bir mücevher. Eski uygarlıkların yankılarının çağlar boyunca yankılandığı yerlere çekilirseniz, İran sizin işiniz olabilir. Tarihin en büyük isimlerinden bazıları - Cyrus ve Darius, Büyük İskender, Cengiz Han - hepsi burada izlerini bıraktılar ve fethettikleri veya üzerinde yönettikleri şehirler, bu tür kalıntılarla zengin bir bölgede en iyiler arasında. Persepolis'in müthiş gücü ve güzelliği etrafında dolaşmak, Susa'nın (Shush) uzaktan gücünü deneyimlemek ve Choqa Zanbil'deki müthiş büyük Elamit zigguratını almak, sizi Eski Perslerin görkemli günlerine götürecek.

Misafirperverliği Yeniden Tanımlamak

İran'ın en büyük cazibesi sadece insanları olabilir. Çok sayıda etnik gruptan oluşan ve binlerce yıldır Yunan, Arap, Türkî ve Moğol işgalcilerinden etkilenen bir millet olan İranlılar son derece misafirperverdir. Çay içmek için verilen teklifler gündelik bir olay olacaktır ve İranlılarla herhangi bir zaman geçirirseniz, birisinin evinde bir yemeği paylaşmak için sık sık davet edilirsiniz. İmkanınız olursa bir misafirliğe gidebilir ve onunla ilk elden, İran kültürünü, eski, sofistike ve sıcak deneyimleyebilirsiniz. Hafızada en uzun yaşayacak olan bu deneyimlerdir. İran’a gitmeden önce öğrenilmesi gerekenler:

  • İran'da seyahat ederken görmeniz gerekenler
  • İran para birimi
  • İran'da ulaşım
  • İran'da İnternet
  • İran’da yeme içme ve dışarı yemek
  • Şu an İran'a seyahat etmek güvenli midir?

İran, ziyaret etmesi güvenli bir ülkedir ve Orta Doğu'daki en güvenli ve en istikrarlı ülkelerden biridir. İran'a bir gezi planlıyorsanız, en büyük endişeniz güvenliğinizden daha çok ne giyeceğinizle ilgili olacaktır. Sizinle ilgili fikirlerinizi dünyadaki herhangi bir yerdeki gibi tutmaya ihtiyacınız olsa da, dini aşırılık yanlısı seyahatinizi mahvetme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Aslında İran, 2017 yılında Bloomberg tarafından ziyaret edilecek ilk 20 turistik yerden biri olarak bir yer kazandı. İran’a geri dönen turistlerin önemli bir faktörü olan ülkenin güvenliği olmasının sebeplerinden biri. Öyleyse İran'ın bu önyargılarını bir kenara itin ve dünyanın bu büyüleyici kısmını keşfetmeye hazırlanın!

İran'ı Ziyaret Etmenin En İyi Zamanı

Her sezon görecek ve yapacak çok şey olduğu için İran'ı ziyaret etmek için en uygun zaman ne yapmak istediğinize bağlıdır. Ülkenin mükemmel kayak koşullarını deneyimlemek istiyorsanız, kış aylarında ziyaret edin. Kasım ayından şubat ayına kadar ülkenin en iyi tatil bölgesi Dizin işletmeye açıldı ve Tahran'dan arabayla sadece bir saatlik mesafededir. Kış ayları da İran’da çok zor bir mevsim ve uçuşlarda ve konaklama yerlerinde indirimler kazanabileceksiniz.

İran, Kadın Gezginler İçin Güvenli mi?

İran, kadın gezginler için en güvenli yerlerden biri. İran'da cinsiyet ayrımı kültürü nedeniyle, yalnız kadın gezginlerin yaşadığı ortak sokak tacizi gerçekten gerçekleşmiyor. Halka açık sevgi gösterilerine izin verilmiyor ve İranlı erkeklerin kadınlara dokunmaması gerekiyor. Eğer bir erkek sizinle uygunsuz temas kurarsa, davranış yerel halk tarafından hoş görülmeyecektir. İran’daki kadınların güvenliği konusunda bir başka harika şey de, yerel halkın her zaman sizi araması. Eğer otobüste yalnız seyahat ediyorsanız, sürücü bilinmeyen bir adamın yanında oturmamanızı sağlar.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.