• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

İslami Motifleriyle Çarpıcı 5 Camii

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

İslam dininin en nadide örneklerine ev sahipliği yapan ülkemizde özellikle dini bayramlarda ziyaret edilen ve güzellikleriyle de büyüleyen yapılara beraber biz göz atalım istedik. İslami Motifleriyle Çarpıcı 5 Cami’ye Ramazan gelmeden gelin beraber bir göz atalım.

1. Sultan Ahmet Cami

2. Ulu Cami 

3. Selimiye Cami

4. Süleymaniye Cami

5. Bursa Yeşil Cami

Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii

Fatih Sultan Mehmet’in öğrencilerinden olan Sedefkâr Mehmet Ağa tarafından inşa edilen Sultan Ahmet, Dünya’da Blue Mosque olarak bilinmektedir. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan bu camii aynı zamanda bir müze olarak da görülmektedir.

Yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içinin mavi ağırlıklı kalem işlemeleriyle süslenmiş olması nedeniyle de Blue Mosque olarak bilinen Sultan Ahmet Camii, eski İstanbul bölgesinde Ayasofya ile karşılıklıdır. Cami içerisinde asılı avizelerin ve işlemelerin çok değerli olması, Osmanlı döneminin en iyi işçilikle yapılan mermer minder bulundurması ve spiral merdivenlerle camii içerisinde ulaşımın kolay olması sebebiyle de mimarisiyle de görenleri büyülemektedir.

Sultan Ahmet Camii içerisinde 260 adet pencere yapının aydınlatılması amacıyla kullanılmıştır.

Sultan Ahmet Camii’ne ulaşabilmek için Tramvay hattını kullanabilirsiniz. Camii’nin bulunduğu bölge trafiğe kapalıdır.

Ulu Camii

Ulu Camii

Evliya Çelebi döneminde yaptırılan Ulu Camii, Bursa’da yer almaktadır. Mimarı Ali Neccar’dır. Erken dönem Osmanlı sanatının en önemli eseri olarak kabul edilen Ulu Camii, Bursa’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin gözdesidir.

Camii içerisinde orta kısımda bulunan kubbe yağmur sularının toplanması için açık bırakılmış fakat günümüzde camla kapatılan bu kubbe camii aydınlatma görevi yapmaktadır.

İç mekân olarak diğer camilerden daha zengin bir mimariye sahip Ulu Camii, VAV harfi en dikkat çeken mimaridir. Uç kısımlarının lale motifiyle işlenmiştir. 3 ana kapısı ve 20 kubbesi bulunan Ulu Camii Osmanlı döneminin önemli tarihi yapılarındandır. Hızır aleyhisselam gibi önemli kişiliklerin de namaz kıldığı yer olarak da her yıl inanç turizmi için özellikle Ramazan ayında daha çok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Selimiye Camii

Selimiye Camii

Mimar Sinan’ın Edirne’de inşa ettiği Selimiye Camii, her detayıyla kendine hayran bırakan bir camii olarak muhakkak ziyaret edilmesi gereken önemli bir tarihi yapıdır. Mimar Sinan’ın  80 yaşında yaptığı ve ustalık  eseri olarak tarihe adını yazdıran Selimiye Camii, 4 tane minaresinin hepsinde 3 er tane şerefesi bulunmaktadır. 101 tane ayrı ters lale motifiyle dikkat çeken bu camii, hala sırlarını korumaktadır.

Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii

Mimar Sinan’ın inşa ettiği Süleymaniyue Camii, Fatih Sultan Mehmet’in isteği üzerine inşa edilmiştir. Eminönü’nde yer alan Süleymaniye Camii, depremlere rağmen tek bir çatlak bile bulunmamasıyla bilinmektedir ve caminin 4 köşesinde farklı boyutlarda minareler bulunmaktadır.  Yapıldığı tarihte akrepler ve böcekler için avizelerin içine yerleştirilen yumurtalardan bazıları da hala sağlamlığını da korumaktadır.

Her bir köşesi ayrıntılarla dolu bu camii yapımında turşu fıçılarının kullanılmasına kadar birçok sırrı hala çözülememiştir.

Yeşil Camii

Yeşil Camii

Yeşil Camii, Bursa’nın yeşil bölgesinde yer almaktadır. Türk İslam eserleri müzesi olarak günümüzde hizmet veren Sultaniye Medresesi, Yeşil Camii’ye bağlıdır. Mehmet Çelebi döneminde inşasına başlanan ve 2.Murat döneminde tamamlanan Camii “Ters T” planıyla inşa edilmesiyle dikkat çekmektedir. Cami güneyin Yeşil Türbe yer almaktadır. Yeşil Türbe 8 köşeli bir yapıdır ve diğer yapılardan bu şekliyle de ayrılmaktadır.

Yeşil Camii birbirinden bağımız görünse de birbiriyle bağlantılı olan türbeleri ve medreseleriyle görenleri şaşırtmaktadır. Davarların düzgün kesme taş ile örüldüğü ve cami pencerelerinde yapılan ahşap oymalar ise ayrı sanat eseridir.

Özellikle Ramazan ayında inanç turizmi kapsamında düzenlenen turlarla bu tarihi yapıları ziyaret edebilir ve birer İslami müze olma görevini üstlenen bu camileri görebilirsiniz.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.