• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Isparta Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Isparta Gezi Rehberi

Isparta

Isparta Türkiye'nin güneyinde Akdeniz Bölgesinin kuzeyindedir. Isparta hem doğa, hem tarih için mükemmel bir konumdadır. Bu şehir gül yetiştiriciliği ile tanınır. Isparta'nın tarihi son derece eskiye dayanır. M.Ö.2000 li yıllardan itibaren var olan kalıntılar ile günümüze kadar çeşitli medeniyetleri barındırmıştır. Şehir tamamen Güllerin Şehri olarak anılır. Isparta'dan dönerken gül suyu, gül parfümü, gül kremi ve halıları almadan dönmek olmaz.

Isparta da Ne Yenir?

Isparta da Ne Yenir

Isparta sofrası son derece zengin ve lezzetlidir. Etiyle, haşhaşlı ekmeği ile gülüyle doyurucu özelliktedir. Tandır kebabı en önemli lezzetidir. Sazan dolmasının tadına doyulmaz. Kabune adı etli pilavı olmazsa olmazdır. Çakal Helvası tatlıların başında gelir. Haşhaş helvası da Isparta'nın en önemli lezzetidir. Isparta eşittir gül olunca Gül şerbeti de en çok tükettikleri içecektir. Masalarından yayla çorbası eksik olmaz. Katmer en sevdikleri hamur işidir. Keşkek Isparta'nın yöresel lezzetidir.

Gül bahçesi olan Isparta'da gül endüstrisi gelişmiştir. Gülyağı üretiminde Isparta büyük bir oranı karşılamaktadır. Tarım ve sanayisi gelişmiştir. Halıcılık popüler dalıdır. Isparta'da gezilecek yerler denildiğinde tarihi açıdan medreseler, tapınaklar, mezarlar ve camiler gelir. İnönü Mağarası şehrin turizminde büyük önemi vardır.

Isparta ve Tarihi Yerler

Isparta ve Tarihi Yerler

Kutlubey Camii, Kaya Mezarları, Men Tapınağı, Aya Baniya Kilisesi bunlardan bazılarıdır. En önemli antik kenti Adada Antik kentidir. Lavanta Vadisi mutlaka görülmelidir. Mükemmel bir görüntüye sahiptir. Mosmor lavanta tarlaları fotoğraf karelerine layıktır.

Isparta da Kızıldağ Milli Parkı Türkiye de mavi yapraklı sedir ormanının bulunduğu tek bölgedir. Burada oksijene duyulur, huzurlu saatler yaşanır, dinlenilir, milli park kapsamında çeşitli hayvanlar tanınır.

Isparta'da Görülmesi Gereken Yerler

Isparta'da Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye çapında en çok ziyaret edilen mağara Isparta Zindan mağarasıdır. Mağara 765 mt uzunluğundadır. Volkanik bir mağaradır. Çok merak edildiği için yerli ve yabancı turist akınına uğrar. Aynı şekilde Yazılı Kanyon Isparta da mutlaka görülmesi gerekenler listesinde olması gerekir. Burası mükemmel bir doğal güzelliğe sahiptir. Yemyeşil orman ve masmavi bir nehir büyüleyicidir.

Isparta'dan gül toplamadan, Kelebek Vadisinde fotoğraf çekmeden, kebap ve güllacını yemeden, kışsa Davraz Kayak Merkezini görmeden, Eğirdir Gölünü izlemeden, yazın gidildiyse festivallerine katılmadan, Zindan Mağarasını görmeden, Yazılı Kanyon yolunda yürümeden, Kızıldağ Milli Parkını ziyaret etmeden, Yalvaç Alanını görmeden dönmek olmaz.

Isparta’dan Ne Alınır?

Ispartadan Ne Alınır

Isparta hediyelik eşyalar açısından zengindir. Elbette ki güle dair her şey çok değer taşır. Gül kremi, parfümü, reçeli, lokumu olmazsa olmazdır. Özellikle yabancı turistler için Isparta el halıları popülerdir. El yapımı ürünler, deri eşyalar da hediye açısından özellik taşır.

Isparta tam bir turizm kapısıdır. Dağcılık, trekking, rüzgar sörfü, yamaç paraşütü, kampçılık turizm çeşitlerinin başında gelir. Isparta'nın turizm kapısı Eğirdir,  alternatif turizm cennetidir.  Isparta her açıdan bir zenginliğe sahiptir. Tam bir kültür ihtişamı vardır. Yazı, kışı aslında her dönemi ile dopdoludur. Isparta ziyareti ile doğanın keyfine, kültürün içinde kaybolmaya ve turizm ile aktivitelerine doyulur.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.