• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

ISPARTA LAVANTA FESTİVALİ İÇİN ŞİMDİDEN UÇAK BİLETİNİZİ UCUZA ALIN

Anasayfa » Haber & Duyuru

ISPARTA LAVANTA FESTİVALİ İÇİN ŞİMDİDEN UÇAK BİLETİNİZİ UCUZA ALIN

Isparta denince ilk akla gelen gül ve gülden edilen reçel, gül suyu gibi çeşitli güle dair ürünler olur. Ancak ülkemizde her zaman farklı bir gelişmeye şahit olabildiğimiz göz önüne alındığında son yıllarda kutlanan lavanta festivali hiçte sürpriz olmamalı.
Isparta’nın Kuyucak Köyü geçmiş yıllarda ziraat için çokça uğraşılmasına rağmen bir türlü verimli olmamıştır. Bu kurak ve verimsiz topraklardan bir şey elde edilmeyeceğine kanaat getiren köylüler fazla suya ihtiyaç duymadığı ve zahmetli olmadığı için lavanta fideleri dikmişler.
Ekilen lavanta fidelerinin büyümeye başlamasının ardından gelir kaynağı elde etmek için bu fırsatı ticarete dökmeye karar vermişler. Derken bu girişim Kuyucak köyünde iyi mahsül verince çevre köylerde de ekilmeye başlanmış. Şimdilerde ise 3000 hektar alanda bu lavanta çiçeğinin ekimi yapılıyor.

KUYUCAK KÖYÜNE ULAŞIM NASIL YAPILIR?

Kuyucak köyü, Isparta’nın Süleyman Demirel havaalanına yarım saat mesafede bulunuyor. Son 3 senede lavantaların hakim olduğu festivallerden dolayı talebin artması ile turizm acenteleri ve özel rehberle de “lavanta hasadı turu” düzenliyor. Bu düzenlemeler sonucunda farklı istikametler üzerinden köye ulaşım sağlanabiliyor. Festival amacı ile buraya uğrayanların bilmesi gereken bir başka detay ise araba ile Antalya’ya 3 saatte varabiliyorsunuz. Çok farklı bir tatil planı için bile geçerken uğranması göz ardı edilemeyecek bir doğal şaheser diyebiliriz.
Bu güzel manzarayı seyredip resmetme isterseniz en uygun zaman Temmuz sonuna denk geliyor. Bu günlerde lavantaları hasat öncesinde ki en mor halleri ile seyredebilir ve o mis kokuyu teneffüs edebilirsiniz.

LAVANTA TOMURCUKLARI HAZİRAN SONUNDA BAŞLIYOR

LAVANTA TOMURCUKLARI HAZİRAN SONUNDA BAŞLIYOR

Lavantalar haziran ayı sonlarında tomurcuklarını açarak artık yavaş yavaş renklerini seyrettirmeye başlıyorlar. Bu mor güzellik sadece tarlalarda sınırlı kalmıyor aynı zamanda sokaklarda ki duvar diplerinde ve evlerin kapılarının kenarlarında da görebiliyorsunuz. Bir lavanta şölenine dönüşmeye başlayan köyde hakim olan bu doğal mor renk sayesinde ruhunuzu dinlendiren bir görünüm ortaya çıkıyor.

40 yıldır lavanta ekilen köyün kaymakamının girişimleri ile Kültür ve Turizm bakanlığından alınan desteklerle köylüye eğitimler verilmiş. Kırsal turizm ve hediyelik eşya tasarımı da dahil olmak üzere çeşitli eğitimler alan köylüler bu öğrendiklerini köyün görüntüsüne yansıtmışlar. Ahşap ve ski köyün rengarenk kapıları, özenle işlenmiş taşlar ve emek verilmiş birçok işçilik size adeta bir antik kent havası yaşatacak. Bu geleişmeler sonucunda da Lavanta Festivali projesi ortaya çıkmıştır.

KUYUCAKTA YEME İÇME

KUYUCAKTA YEME İÇME

Lavantanın festivaliyle birlikte köyde yaşanan hareketlenmeler doğal olarak gelen ziyaretçilerin her ihtiyacına da çözüm üretmeyi gerektiriyor. Köyün merkezinde ki köy kahvesine oturup çayınızı yudumlamanın tadı tarif edilemez. Gelmişken buradan lavantalı dondurma yemeli ve lavantalı türk kahvesi içmelisiniz. Enfes tatlarının yanı sıra ruhunuzu dinlendirecek muazzam lavanta kokusunun da tadı tarif edilemez. Köy meydanında kurulan tezgahlardan da köylü kadınların yaptıkları ev yemekleri ve gözlemeleri uygun fiyatlara tadabilirsiniz.

LAVANTA FESTİVALİ İÇİN ERKENDEN ISPARTA UÇAK BİLETİ REZERVASYONUNUZU YAPTIRIN

LAVANTA FESTİVALİ İÇİN ERKENDEN ISPARTA UÇAK BİLETİ REZERVASYONUNUZU YAPTIRIN

Lavanta festivaline katılmak ve bu emeklerle şenlendirilen doğal manzarayı görüp solumak için erkenden biletinizi ayırtıp ucuz uçak bileti alma şansına sahipsiniz. Mayıs sonlarında okulların tatile girmesiyle birlikte Ramazan ayının da sonlarına gelinecek. Harika bir tatil başlangıcı ve farklı bir doğa görünümü için şimdiden planlamanızı yapmalısınız

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.