• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Isparta’nın Yeni Yüzü: Yalvaç

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Isparta’nın en büyük ilçesi olan Yalvaç’ın tarihi Milattan Önce 3. yüzyıla kadar uzanıyor. Helenistik dönemde varlığını sürdürmüş Selekuid hanedanlığı tarafından kurulan Yalvaç’ta en eski bulgular ise 8 milyon yıl öncesine ait. Pek çok farklı ulusun egemenliğine giren bölge, en parlak zamanlarını Roma döneminde yaşar. Tarih ve kültür turizmi için Türkiye’nin en heyecan verici ilçelerinden bir tanesi olan Yalvaç, teşkil ettiği genç nüfus potansiyeliyle de bölgenin sosyal ve ekonomik açıdan kalkınmasına yarar sağlıyor.

Gezilecek Yerler

Milattan Önce 3. yüzyılda Suriye Kralı Seleukos tarafından inşa ettirildiği düşünülen Pisidia Antiocheia Antik Kenti, bölgenin en önemli tarihi eserlerinden bir tanesi. Roma ve Bizans dönemlerinde de korunan kentte Agustus Tapınağı, Roma Hamamı, Tiberius Alanı, Sütunlu Cadde gibi tarih meraklılarını heyecanlandıracak birçok kalıntı ve eser bulunuyor.

1966 senesinde hizmet vermeye başlayan Yalvaç Müzesi, üç salona ayrılıyor. Bunlar; prehistorik eserler, klasik eserler ve etnografik eserler. Eski Tunç Çağı’ndan Osmanlı Dönemi’ne kadar kalıntıların sergilendiği Yalvaç Müzesi’nin rotanızda mutlaka bulunması gerekiyor. Yalvaç’a gelip de görmeden gitmemeniz gereken diğer yerler ise; Men Kutsal Alanı, Ayini Mağarası, Çınaraltı, Traszade Konağı, Anlatan Meydanı ve Devlethan Camii.

Yapılacak Aktiviteler

Son zamanlarda turizm potansiyeli yükselmeye başlayan Yalvaç, özellikle tarih meraklılarının ilgisini çekiyor. Küçük bir alana kurulmasının yanı sıra bol bol gezeceğiniz mekanlara ve tarihi yapılara sahip olması, Yalvaç’ın vazgeçilmez özellikleri arasında yer alıyor. Üstelik ilçede merak ettiğiniz her şeyin cevabını alabileceğiniz bir halk kütüphanesi bulunuyor.

Yeme İçme

Isparta deyince insanın aklına ilk düşen genellikle tandır kebabı oluyor. Lezzetiyle ağızda bambaşka bir tat bırakan tandır kebabı, Isparta’daki ilk öğününüzde vereceğiniz sipariş olmalı. Kebabın yanı sıra bulama, bazdırma, etli ve bulgurlu dolma da şehrin yöresel lezzetleri arasında yer alıyor. Tatlı içinse sırma tatlısı, helva ve güllaç öneriliyor. Şehirde tandır kebabını en güzel yapan yer şüphesiz Hacı Benlioğlu Restoranı. Ferah Kebap Salonu da hem kebaplarıyla hem de kaymaklı kadayıfıyla nam salmış durumda.

Konaklama

Yalvaç’ta otel fiyatları ortalama 150 TL civarında oluyor. Daha lüks bir otel arayanların ise 300 TL ve fazlasını gözden çıkarması gerekiyor. Otel Soydan, Grand Arı Otel ve Basmacıoğlu S-Class Butik Otel, ortalama 150 TL’ye konaklayabileceğiniz mekanlar arasında yer alıyor. Barida Hotels Isparta’da gecelik oda fiyatı ise 330 TL.

Alışveriş   

Isparta, Türkiye’nin gül üretiminde başı çeken ili konumunda. Hatta bu konudaki ünü Türkiye sınırlarını aşmış ve dünyaya yayılmış. Bu sebeple Isparta’dan alışveriş yapmak isteyenler için tercih edilecek bir numaralı ürün gül ve gülden üretilen yan ürünler. Gül kolonyası, gül lokumu ve gül kremi sevdikleriniz veya kendiniz için alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında en çok tercih edilenleri. Bu tarz ürünleri bulabileceğiniz mekanlar ise daha çok Mimar Sinan Caddesi üzerinde yer alıyor.

Eğlence ve Gece Hayatı

Süleyman Demirel Üniversitesi’nin yer aldığı Isparta, genç nüfusun kalabalık olmasından dolayı gece hayatını yaşayan bir şehir. Big Yellow Taxi Benzin Cafe, Barcelona Pub ve Kardelen Gazinosu bölge halkının ve ziyaretçilerin en çok ziyaret ettiği mekanlar arasında bulunuyor. Isparta’da kış mevsimi hariç her mevsim mutlaka en az bir festival düzenleniyor. Özellikle Yalvaç ilçesinde düzenlenen Hıdrellez Şenlikleri, Köstük Günü, Kültür Turizm ve Katmer Şöleni ve Yalvaç Pisidia Antiokheia Kültür, Turizm ve Sanat Festivali katılımın yoğun olduğu festivaller arasında bulunuyor.

Ulaşım

Isparta’ya ulaşım daha çok kara ve hava yoluyla sağlanıyor. Bölgede bulunan Süleyman Demirel Havaalanı, uçakla seyahat edeceklerin de işini kolaylaştırıyor. Pegasus, Atlas Jet ve Türk Hava Yolları, şehre en çok sefer düzenleyen havayolu firmaları. Fiyatlar ise yolculuk yaptığınız şehre göre değişirken, 50 TL’ye dahi bilet bulabiliyorsunuz. Otobüsle yolculuk yapmayı tercih edenler de Türkiye’nin her ilinden rahatlıkla Isparta’ya ulaşabilir.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.