• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

İstanbul’un Simgeleri

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

İstanbul’unda simgeleri haline gelen birçok yapı bulunsa da bunlar arasında en dikkat çekici olan ve en çok ziyaret edilenlerden bazılarını sizler için sıraladık. İstanbul’un simgeleri arasında yer alan yapılara gelin beraber göz atalım.

1-) AYASOFYA MÜZESİ

2-) TOPKAPI SARAYI

3-) GALATA KULESİ

4-) KIZ KULESİ

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi

Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından milattan sonra 532 ve 537 yılları arasında inşa edilen Ayasofya, günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Kilise olarak inşa edilen, 1453 yılında İstanbul’un fethinden sonra Cami’ye çevrilerek Osmanlı Hükümdarlığı boyunca camii olarak kullanılmıştır. 1934 yılında Atatürk’ün isteği üzerine müzeye çevrilen ve günümüze kadar da müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Ayasofya, Eski İstanbul olarak bilinen tarihi yarımada da yer almaktadır.

Topkapı Sarayı

TOPKAPI SARAYI

Tarihi yarımada da yer alan en büyük Osmanlı yapılarından birisi olan Topkapı Sarayı, Osmanlı Hükümeti’nin saltanatı boyunca padişahlara ev sahipliği yapmıştır. 4000 kişinin yaşadığı ve 400 yıl boyunca Osmanlı’nın yönetim merkezi olan Topkapı Sarayı, Fatih sultan Mehmet Tarafından yaptırılmıştır.

Topkapı Sarayı, halka ilk kez Abdülmecit zamanında açılmış ve müze gibi ziyaret etmeye imkan sağlamıştır ve günümüzde de müze olarak ziyaret edilebilmektedir.

Galata  Kulesi

GALATA KULESİ

II. Mahmut döneminde yapılan restore edilerek günümüzdeki halini aldığını söyleyebiliriz. Eski Karaköy Limanını gözetlemek üzere inşa edilen Galata Kulesi, en son 1967 yılında onarılmıştır. Kıyıya kadar inen sur duvarları bulunan Galata Kulesi’nin günümüzde bu duvarları bulunmamaktadır. Efsanelere konu olan ve günümüzde içerisinde restoran bulunan Galata Kulesi, eşsiz manzarasını görmek isteyenler için ziyarete açıktır.

Kız Kulesi

KIZ KULESİ

Geçmişi 2500 yıl öncesine dayana Kız Kulesi, İstanbul’un simgelerinden birisidir. Antik çağdan itibaren Eski yunan ve Bizans İmparatorluğu sonrasında Osmanlı’nın tarihine tanıklık yapan Kız Kulesi, Boğazın ortasında yer almaktadır. Efsanelere konu olan Kız Kulesi, günümüzde Üsküdar’dan vapurlarla ulaşılabilen özel günlerde de hizmet veren bir tesis olarak hizmet vermektedir.  

Bonus

İstanbul’un simgeleri kadar önemli bir yer daha var ki Atatürk’ün son dönemlerini geçirdiği bir saray olarak bu listede yer vermemizin uygun olduğunu düşündük.

Dolmabahçe Sarayı

DOLMABAHÇE SARAYI

400 yıl öncesinde büyük bir koy olan ve sonrasında bataklığa dönen bir alan üzerine inşa edilen Dolmabahçe Sarayı, tarih boyunca padişahlara ve son olarak da Atatürk’e hizmet vermiştir.

17. yüzyılda bataklığın doldurulmasına başlanmış, has bahçeye dönüştürülmüş ve 1843 yılında Sultan Abdülmecid tarafından Beşiktaş Sahil Sarayı yıkılarak yerine 1843 yılında Dolmabahçe Sarayı inşa edilmiştir.

Günümüzde müze olarak hizmet veren Dolmabahçe Sarayı, Atatürk’ün yaşadığı ve öldüğü yer olarak da her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.