• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

İstanbul’un Tarihi Lokantaları

Anasayfa » Haber & Duyuru

İstanbul şehri, medeniyetin başlangıcından beri konumu itibariyle sürekli odak noktası olmayı başarmıştır. Bu sebeple şehir her açıdan gelişime açık olmuştur. Bunlardan biri de yemek kültürüdür. Dünyanın birçok mutfağını bu eşsiz şehirde keşfetme olanağına sahip olacaksınız. Ancak bazı lokantalar var ki, şehrin temel yapı taşları haline gelmeyi başarabilmiştir. İstanbul’daki yemek kültürünü tanımak adına gidebileceğiniz İstanbul’un tarihini yansıtan İstanbul’un tarihi lokantalarını sizler için sıraladık.

hacı abdullah

Hacı Abdullah Lokantası: Neredeyse unutulmak üzere olan “Ahilik Teşkilatı”nın devam niteliğini taşıyan Hacı Abdullah Lokantası, serüvenine 1888 yılında Sultan II. Abdülhamit’in izniyle başlar. Karaköy Rıhtımı’nda yer alan lokanta, 1915 yılında Beyoğlu’na taşınır ve günümüzde Ağa Camii sokağının Sakızağacı Caddesi’nde yer alır. “Babadan oğula” devir yerine “Ustadan çırağa” devir yapılan bu lokanta da Osmanlı-Türk mutfağının birbirinden güzel yemekleri yer almaktadır. Lokantanın meşhur hünkar beğendisi, karışık turşu tabağı ve kompostosu özellikle tavsiye edilen yemekler arasında yer almaktadır.

develi restourant

Tarihi Develi Restaurant: Adını ilk olarak Antep’te 1912 yılında duyuran, daha sonra 1966 yılında İstanbul’da ikinci bir şubesi açılan ve şehrin tarihiyle bütünleşmeyi başaran Tarihi Develi Restaurant, Antep ve Türk mutfağının ününü dünyaya yaymayı başarmıştır. Antep’in meşhur fıstıklı baklavası ve bizzat Develi Yönetim Kurulu Başkanı Arif Develi’nin kendi buluşu olan fıstıklı kebap, asırlık Develi lezzetini ve kalitesini taşıyan yemeklerin arasında yer almaktadır. Dünya’nın en iyi 100 lokantası arasında bulunan Tarihi Develi Restaurant, Samatya İlçesi’nde Gümüşyüzük Sokağı’nda yer alır.

sultanahmet köftecisi

Tarihi Sultanahmet Köftecisi: Kuşaktan kuşağa hizmet veren Tarihi Sultanahmet Köftecisi, İstanbul’un incilerinden birisi sayılabilecek haline gelmiştir. 1920 yılında Mehmet Seracettin Efendi tarafından Sultanahmet’te Divanyolu caddesinde Turan Kebapçısı adıyla hizmet vermeye başlamıştır. Zaman içerisinde “Halk Kebapçısı” , “Meşhur Halk Kebapçısı” ve “Sultanahmet Meşhur Halk Köftecisi” adlarıyla hizmet vermeye devam eden bu tarihi müessese, Sultanahmet İlçesi’nde yer almaktadır.

karaköy balıkçısı

Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin: Bir asırlık tarihi olan Tarihi Karaköy Balıkçısı, İstanbul’un Karaköy İlçesi’nde Tersane Caddesi Kardeşim Sokak’ta yer almaktadır. Bulunduğu yerden dolayı bir yandan birbirinden güzel yemekleri tadarken bir yandan da İstanbul’un tarihini görebileceğiniz bir manzara sizleri beklemektedir. Balık çorbası, kağıtta levrek ve kabak tatlısı bu tarihi yerin meşhur yemekleri arasındadır. Ayrıca lakerda ve hamsi kuşu bu nezih yerin beğenilen mezeleri arasında yer almaktadır.

beyti

Beyti Restaurant: Birçok ünlü simaya ve dünya liderine ev sahipliği yapmış olan, 1945 yılında Küçükçekmece’de kurulan, günümüzde Florya’da yer alan bu güzide restoran yaptığı et yemekleriyle adını duyurmuştur.

giritli

Giritli Restaurant: Bütün ülkeye adını duyuran ve Girit’in meze kültürünü başarıyla aktaran Giritli Restaurant İstanbul’un Ahırkapı İlçesi’nde Keresteci Hakkı Sokak Cankurtaran’da bulunmaktadır.  Girit mezesi ve çiğ balık, Giritli Restaurant’ın meşhur yemekleridir. Ayrıca yemeğin sonlarına doğru portakallı helva ve kızılcık likörü güzel bir bitiriş için iyi bir seçim olabilir.

kanaat

Kanaat Lokantası: 1933 yılından beri Üsküdar’da yerini değiştirmeyen Kanaat Lokantası, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi mutfağıyla müşterilerine oldukça geniş ve lezzetli bir yemek kültürü sunmaktadır. Sadece yılbaşında yapılan hindi dolması ve keçi sütünden yapılan dondurması bu köklü lokantanın meşhur ikilisi haline gelmiştir.

yanyali

Yanyalı Fehmi Lokantası: 1919 yılında Kadıköy’ün Osmanağa Mahallesi’nde hizmet vermeye başlayan, zamanla Beyoğlu ve Sirkeci’de şubeleri açılan ama günümüzde sadece Kadıköy’de hizmet vermeye devam eden Yanyalı Fehmi Lokantası, Osmanlı mutfağının güzide yemek çeşitlerini sunmaktadır. Meşhur yemekleri arasında işkembe çorbası, hünkarbeğendi, tereyağlı pilav, zeytinyağlı biber dolması, ve dondurmalı irmik helvası yer almaktadır.

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.