• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

İtalya’da Ne Yenir İtalyan Yemekleri Nelerdir?

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

İtalyan mutfağı, dünyanın en zengin mutfaklarından biridir. İtalya da yemek yemek sadece doymak için değildir, yemek yemek onlar için bir sosyalleşmedir. İtalya mutfağında peynir ve şarap vazgeçilmezdir. Özellikle kahve İtalyan mutfağında önemli bir yer tutar. Kuşkusuz İtalya yemekleri denildiğinde akla ilk gelen makarnadır. Çok çeşitli makarna çeşitleri vardır. İtalyan yemeklerinde mozzeralla, domates ve fesleğen üçlüsü olmazsa olmazdır. İtalyan mutfağı meyve, sebze, et ve soslardan oluşur. Ülkenin genelinde makarna ve pizza vazgeçilmezdir.

İtalya zengin kültürü, tarihi yönü, sanatı, rengi, canlılığı ve sıcak insanları bir ülkedir. Bütün bunlar yemeklerine de yansır. Dolayısı ile İtalyan pizzaları, makarnaları, peynirleri, şarapları ve kahvelerini bilmeyen yoktur. İtalya bir başka meşhur lezzeti ise dondurmasıdır. Ve bu lezzet Roma'da mutlaka tadılmalıdır. 

İtalyan Yemek Kültüründe Kahvaltı

Yemeğe hayli düşkün olan İtalyanlar için kahvaltıda tercih espresso kahve ve kruvasandır. Oysa çeşitli peynirleri, domatese olan düşkünlükleri söz konusu olsa da kahvaltıları hep bu şekilde geçer.

İtalya da Akşam Yemekleri

İtalyanlar için akşam yemeği çok özeldir. Onlar için akşam yemeği demek kırmızı şaraptır. Ne yedikleri hiç önemli değildir ama her şekilde kırmızı şarap vardır. Ve şarapları ev yapımı olduğu için en lezzetli şaraplardır.

İtalya Da Kahve Kültürü

İtalya da kahve vazgeçilmezdir. Espresso kahveleri güne başladıkları zamanda olmazsa olmazdır. Espresso ve cappucino İtalyanlar için önemlidir.

  • - İtalyan yemeklerinde başı pizza ve soslarıyla makarna çeker.
  • - İtalyanlar için kahve olmazsa olmazdır.
  • - Tatlı kültürü ve sunumu son derece geniştir. Tiramisu en lezzetli tatlısıdır.
  • - İtalyanlar için kahvaltıdan öte akşam yemekleri önem taşır ve kırmızı şarap vazgeçilmezleridir

İtalyan mutfağında yiyecekler besin değeri olan yiyeceklerdir. Patates, pirinç, mısır bunlardandır. Soslara çok önem verdiklerinden domates, biber, zeytinyağı da ayrı önem taşır. İtalyan mutfağının meşhur peynirleri vardır ve bunların başında Mozzeralla ve Parmesan peyniri gelir. İtalyan mutfağının en bilinen adresi pizzadır. İçerdiği malzemeleri ile lezzeti bambaşkadır. İtalya da kilo ile de pizza alınabilir. Spagetti İtalyan mutfağının vazgeçilmezidir. Burada spagetti yenmekten asla bıkılmaz zira sosları ile dayanılmaz lezzetlerdir. Ve Tiramisu İtalyanlar için en çok tercih edilen tatlıdır. Aslında tatlılara verdiği önemin başında yaptıkları sunum ön plandadır. Bundan sonra Roma dondurması ikinci sırayı alır. İtalyanların en sevdiği ve İtalyan mutfağında en çok tüketilen bir başka lezzet lazanyadır. Her ülkede Lazanya yapılışı farklı farklıdır ancak iş İtalya olunca akan sular durur. 

İtalyanların Yemek Sunumları

İtalyanlar yemek sunumlarına çok dikkat ederler. İtalya seyahati demek; çok güzel İtalyan yiyecekleri ile tanışmak, o lezzetleri kesinlikle tatmak demektir. Kahve ve tatlı uyumu en güzel bu ülke lezzetlerinde alınır. Kendilerine has bu yiyecekleri sorgulamaktansa doyasıya tatmak, İtalyan seyahatinde işin en güzel tarafı olacaktır. İtalya anlatılmaz, yaşanır.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.