• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Kahramanmaraş Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Kahramanmaraş Gezi Rehberi

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş, tarihi ve doğal güzelliklerinden ötürü keşfedilmeyi hak eden bir ildir. Mimari konusunda da birçok güzelliği bünyesinde bulunduran Kahramanmaraş gezip görülmesi gereken bir yerdir. Özellikle herkesin damak tadına uyan zengin mutfak çeşitliliği ile Kahramanmaraş’ın en çok tercih edilmesi nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor. Gezilecek yerler bakımından birçok yeri vardır. Maraş Konakları, Taş Hanları, Maraş Kalesi ve Arkeoloji Müzeleri gibi birbirinden güzel gezilecek yerleri bulunur. Sizlerde buraya gittiğiniz zaman mutlaka konaklarını ve müzelerini ziyaret ederek Kahramanmaraş’ı daha yakından tanıyabilirsiniz.

Germenicia Antik Kenti

Germenicia Antik Kenti

Kahramanmaraş’ta gelen ziyaretçi ve turist akınının yoğunluğundan dolayı konaklama yapabileceğiniz çeşitli yerler vardır. Bu yerlerden bir tanesi de Germenicia Antik Kentinin yakınlarında bulunan otellerdir. Bu kent tam anlamıyla tarih kokan bir kenttir. Roma imparatorluğundan kalan büyük bir tarihi kalıntıları olan bu kent tarih severler açısından büyük merak uyandırıyor. Henüz ziyaretçiler için açılmayan bu nokta için belirli bir zaman sonra ziyaretçiler için açılacağı söylenmektedir. Antik kentin çeşitli mozaikleri Arkeoloji müzesinde sergileniyor. Sizlerde antik kentin dokusunu ve burada yer alan mozaikleri keşfetmek için müzeye gidebilirsiniz.

Geleneksel Maraş Konakları

Geleneksel Maraş Konakları

Kahramanmaraş’ın simgesi haline gelen Maraş Konakları buranın en dikkat çekici yerlerinden bir tanesidir. Kuzu simgesi olan kapıları konaklarda dikkat çeken bir resim çizmektedir. Kuzulu kapı, iç içe geçen kapı olarak biliniyor. Farklı boyutlara sahip 2 adet kapısı bulunan bu konaklarda küçük olan kapı insanlar için, büyük olan kapı ise binek hayvanlar için kullanılıyor. İçerisinde birçok avlular bulunur ve bu avlularda havuz yer alır. Avlunun içerisinde süslemeli taşlar, samanlık, odunluk, ardiye ve benzeri gibi odalar bulunuyor. Bunların yanı sıra gizli bir bölümde vardır. Bu gizli bölüm burada mahzen olarak kullanılıyor.

Taş Han

Taş Han

Kahramanmaraş ilinde ticaret yapmak isteyen insanlar eski dönemlerde burada konaklıyordu. Bu nedenle de tarihi bir yapı olarak biliniyor. Eski dönemlerde Dulkadiroğulları’nın yaptığı bir eser olduğu bilinilen Taş Han 16. Yüzyılda yapılmış ve bugüne dek varlığını sürdürmüştür. Eski dönemlerde gelen yolcuların dinlenmesi için yapılan bu hanı ziyaret ederek sizde eski dönemlerde yapılan bu eşsiz mimariyi daha yakından inceleyebilirsiniz.

Tarihi Ticaret Alanı

Tarihi Ticaret Alanı

Maraş Kalesinin Güney kısmında yer alan ve yapıldığı ilk günden bugüne dek ticaretin kalbi olan bu nokta ticaret konusunda Kahramanmaraş halkının en önemli yeridir. Gelecek kuşaklara da ışık olacak olan bu nokta da farklı sektörleri içerisinde barındırmaktadır. Burada hem yerel halkın hem de buraya gelen insanlar istediği her türlü ihtiyaçlarını karşılayabiliyor durumdadır. Sizlerin de seyahat ve gezi esnasında ihtiyacı olan bir şey olursa ilk olarak bu alana gelmeniz yeterli olacaktır. Tarihi ticaret alanı olarak geçen bu nokta eski dönemlere de ev sahipliği yapmasından dolayı büyük ilgi görmektedir.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.