• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Karabük Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Karabük Gezi Rehberi

Karabük

Karabük, sahip olduğu derin kanyonları, sayısız tarihi evleri, mağaraları ve ormanları ile ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatan bir şehirdir. Karabük genelinde yer alan birçok alan özel koruma alanı özelliğine sahiptir.  Birçok gezginin farklı keşifler yapmak için tercih ettiği bu şehir, gezilecek yer anlamında son derece zengindir. Karadeniz bölgesinde yer alan şehir, bölge genelinde en sık merak edilen adresler arasında yer alır.

Birçok farklı medeniyete de zamanında ev sahipliği yapan bu şehir, yeni yerler görmek ve farklı yapılar keşfetmek isteyenler için son derece doğru bir adrestir. Şehir içerisinde hemen her bölgede farklı bir kalıntı ve yapıt bulmak mümkündür.

Kanyonlar Bölgesi

Kanyonlar Bölgesi

Coğrafi doku ve yapılara merak salan kişilerin sıklıkla tercih ettiği bu bölgede sayısız kanyon bulunur ve hepsi doğallığı ve büyüklüğü ile oldukça ilgi çeker. Bölgede yer alan kanyonlardan bir tanesi olan İncekaya Kanyonu, Safranbolu bölgesinde yer alır ve fazla ilgi gören yerlerden bir tanesidir. Kanyon sahip olduğu teras sayesinde misafirlerin çevreyi geniş bir açıdan görebilmesini sağlar.  Burada yer alan İncekaya Kemeri de misafirlerin oldukça ilgi gösterdiği ve beğendiği yerlerden bir tanesi olarak ön plana çıkar.

Bölgede yer alan bir diğer bilinen kanyon Tokatlı Kanyonu’dur. Safranbolu içerisinde yer alan bu kanyon misafirlere doğanın en doğal ve zengin halini sunar. Bölgede birçok mağaranın kafeye dönüştürülmesi de ziyaretçilerin ilgisini çeker. Tarihi mekânlar olarak göze çarpan mağaralarda oturmak ve bu bölgede saatlerce zaman geçirmek mümkündür.

Tarihi Yapı Bölgeleri

Tarihi Yapı Bölgeleri

Karabük içerisinde birçok farklı medeniyete ait olan birçok farklı yapı yer alır.  Tarihi eser anlamında son derece zengin olan bir şehrimizdir.  Yapılar arasında göze çarpan yerler arasında 300 yıllık geçmişi olduğu düşünülen Sipahioğlu Konağı da yer alır. 3 katlı bir görünümü bulunan konak Safranbolu’nun kendine has mimari özelliklerine sahiptir.

Bölgeyi çerisinde ilgi çeken bir başka tarihi doku Köprülü Mehmet Paşa Camii’dir. 1662 yılında yapıldığı bilinen bu yapı Karabük’te yer alan tarihi yapılar arasında ilk sıralarda yer alan oldukça önemli bir yapıdır.

Yenice Ormanları

Yenice Ormanları

Toplamda 15 farklı yürüyüş rotası bulunan Yenice Ormanları geniş bisiklet sürme alaları ile de sporculardan yoğun ilgi gören bir adrestir. Karabük halkı da doğa ile buluşmak ve temiz hava almak için bu bölgeyi sıklıkla ziyaret eder. Yenice Ormanları, sahip olduğu birçok farklı bitki ile rengarenk bir görsel şölen sunmaktadır.  Şehir merkezine olan uzaklığı 20 kilometre olan bu yer özellikle son bahar mevsiminde doğal güzellikleri ile oldukça sık ziyaret edilen bir yerdir.

Yörük Köyü tarihi açıdan sahip olduğu evler ile ön plana çıkan Yörük Köyü, sahip olduğu 450 yıllık evleri ile adını duyurmuş bir yerdir. 197 yılı içerisinde koruma altına alınma kararı çıkan bu köy Safranbolu ilçesine bağlıdır. Köyün içerisinde gezilecek birçok farklı yer bulunur ve sokakların da olması ziyaretçilere oldukça sıcak ve samimi bir hava sunar.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.