• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Karadeniz’in En Sevilen Yemekleri

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Karadeniz’in En Sevilen Yemekleri 

Karadeniz bölgesi, muhteşem doğasıyla ve yöresel yemeklerinin çokluğu ile herkes tarafından bilinir. Karadeniz bölgesinin mutfağında kullanılan tüm yiyecekler en doğalı olduğu için bu güzel tatlar yöresel yemeklerin tadını kat be kat arttırmaktadır. Karadeniz’in tarlalarında yetişen tarımsal ürünler ve Karadeniz sularından çıkan balıklar, Karadeniz mutfağının o enfes yemeklerini ortaya çıkarmaktadır. Sizlere de örnek olması açısından birkaç tarif bulunuyor.

Akçaabat Köftesi- Trabzon 

Akçaabat Köftesi- Trabzon

Karadeniz denildiğinde akla ilk gelen yer eşsiz doğası ve güzelliklere sahip olan Trabzon ilimizdir. Trabzon’un en sevilen yemeklerinin başında Akçaabat köftesi gelmektedir. Akçaabat köftesi hem pratik yapılışı ile hem de enfes tadı ile Trabzon’un en sevilen yemekleri arasındadır. Bir miktar kıyma, karabiber, sarımsak, tuz ve peksimetin karıştırılması ile ızgarada pişirilip sıcak servis edilen Akçaabat köftesi, tadı damağınızda kalacak bir lezzet halini alır.  

Laz Böreği- Rize 

Laz Böreği- Rize

Karadeniz denildiğinde akla gelen bir diğer ilimiz Rize'dir. Rize yöresine ait en güzel lezzetlerden birisi de Laz böreğidir. Laz böreği içinde en zengin malzeme bulunduran börekler arasındadır. İnce ince açılmış baklava yufkalarının arasında kalan koyu kıvamlı muhallebi ile birlikte fırınlanır. Pudra şekeri ilavesi ile şerbetli ya da kuru olarak servis edilen tatlı, milföy hamuru ve krema ile de hazırlanabilir. Yani diğer böreklerin aksine tuzlu değil tatlıdır. İçine vanilya, kıyılmış fındık içi gibi çeşitli malzemeler ile de tatlandırılabilir. 

Karalâhana Sarması- Artvin 

Karalâhana Sarması- Artvin

Karadeniz’in en sevilen yemekleri arasında olan karalâhana sarması Artvin yöresine aittir. İçerisinde kıyma, soğan, maydanoz, dereotu, pirinç, kuru nane, tuz gibi çeşitli baharatlar bulunan bu yemek en sevilen yemekler arasında yerini almaktadır. 

Mıhlama(kuymak)- Trabzon 

Mıhlama(kuymak)- Trabzon

Karadeniz denilince en unutulmaz lezzetler arasında ilk sıralarda bulunan mıhlama yerini alır. Trabzon iline ait olan mıhlama, peynir ve mısır unu ile hazırlanır. Kaşar peyniri, dil peyniri ve tulum peyniri kullanılan tarifte evde bulunmadığı takdirde sadece kaşar peyniri ile de hazırlanabilir. Tavada eriyen tereyağına azar azar mısır unu eklenerek tahta kaşıkla kavrulur. Mısır ununun rengi değiştiğinde su eklenir. Kaynayan suda şişen mısır ununa, tel tel ayrılmış peynirler eklenir ve kısık ateşte pişirilir. 

Pepeçura- Rize 

Pepeçura- Rize

Pepeçura Rize mutfağına aittir ve siyah üzümle yapılan bir muhallebi türüdür. Bu lezzeti daha önce denemediyseniz, mutlaka denemelisiniz. Su, şeker, mısır unu ve kokulu siyah köy üzümü kaynatılarak hazırlanan muhallebi, Karadeniz’in en güzel lezzetleri arasında yerini almıştır. 

Turşu Kavurması- Giresun 

Turşu Kavurması- Giresun

Karadeniz’de sevilerek tüketilen fasulye turşusu bu yemeğin olmazsa olmazıdır. Giresun yöresine ait olan turşu kavurması, ezilmiş sarımsak, pul biber, piyazlık soğan ile birlikte kavrulan fasulye turşusuna istenildiği takdirde biber salçası da eklenebilir. 

Tirmit Kavurması- Ordu 

Tirmit Kavurması- Ordu

Mantar sevenlerin kaçırmaması gereken bir lezzet olan tirmit kavurması, kayın ya da çam ormanlarından toplanan tirmit mantarı ile yapılır. Tereyağı ve soğanla kavrulan mantar sofrada yerini almaya hazır hâle gelir. 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.