• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Karadeniz’in İncileri

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Karadeniz bölgesi yaylaları ile dikkat çekmekle birlikte, bu bölgenin bilinmeyen çok farklı güzellikleri de bulunmaktadır. Yemyeşil ormanları, hırçın denizi, upuzun yaylaları ve görülmeye değer tarihi kiliseleri ile, Türkiye açısından önemli bir turistik bölgedir. 

Amasra 

amasra

 Bartın iline bağlı olan Amasra, denize doğru uzanan burun, yanında korunaklı liman görevi üstlenen iki tane koy ve ana karaya bağlı olan ıssız adaları ile eşsiz bir görsel güzelliğe sahiptir. Mantar şeklinde uzanan Boztepe ve Kaleiçi Mahalleleriyle Amasra Bartın'ın turistik açıdan önemli bir ilçesidir. İki koylu yarımada da yeşilin her tonunu görebilir, Karadeniz'in dalgalı sularını izleyebilir ve tarihi güzelliklerini yakından inceleyebilirsiniz. Amasra'da görülmesi gereken en önemli yerler; Kuşkayası Yol Anıtı, Roma Meclis Sarayı kalıntıları, Ağlayan ağaç, Yer altı galerisi, Antik Tiyatro, Kemerdere Köprüsü çok ilgi çeken yerlerdir. Bunlara ek olarak Cenova Şatosu, Amasra Kalesi, Delikli Şili, Edhem Ağa Konağı, Kemere Köprüsü, Akrapol, Direkli Kaya, Gürcüoluk Mağarası, Göldere Şelalesi, Kaymakamlık Evi ve Amasra Müzesi gibi yerlerdir. 

İnebolu 

inebolu

Kastamonu iline bağlı Karadeniz'in ilçesi olan İnebolu, kendine özgü evleri ile meşhurdur. Ayrıca bir liman şehri olan İnebolu, Kurtuluş Savaşı'nda büyük bir rol oynamıştır. Atatürk şapka devrimini ilk olarak İnebolu ilçesinde gerçekleştirmiştir. İnebolu evleri devlet tarafından koruma altına alınmış olup, her sene bu evleri görmek için farklı ülkelerden binlerce turist ziyarete gelmektedir. Tarihle iç içe geçen yapısı, kilometrelerce uzanan sahili, dar sokakları ve ünlü evleriyle Kastamonu'nun en şirin beldelerindendir. Turizm potansiyeli her geçen gün artan bir grafik göstermektedir.

Ereğli 

ereğli

 Adını Herkülden alan ve Yunan mitolojisinde sık sık adı geçen Zonguldak iline bağlı Ereğli, tarih öncesi çağlara kadar uzanmaktadır. Sahip olduğu doğal güzellikler, antik eser, rafting-tracking parkurları ile Karadeniz'in en önemli turizm merkezleri arasındadır. Roma zamanında gizli kilise olarak kullanılan mağaralar, Güneşli çevresindeki şelalelerle kaplı kara parkuru, Cehennemağzı Mağarası, upuzun sahil şeridi, Göleviç ve Alayurt Mağaraları, Ereğli'nin görülmeye değer yerlerindendir. Ereğli'de keten dokuma Elpek bezleri oldukça ünlü olmakla birlikte, dokumacılıkta oldukça gelişmiş bir bölgedir. 

Ayder Yaylası 

Ayder Yaylası

Karadeniz'in doğa turizminde en bilinen noktalarından olan Ayder Yaylası, eşsiz yayları ile görülmeye değer yerlerdendir. Ayrıca Ayder Yaylasında görmeniz gereken bir de kaplıca bulunmaktadır. Dolaşım ve sindirim bozuklukları, cilt hastalıkları, egzama, romantizmal hastalıklar ve kalp hastalıkları gibi bir çok hastalığın tedavisinde yardımcı olmaktadır. Her bütçeye uygun konaklama seçenekleriyle, sakinlik arayanların ve lüks konaklama sevenlerin tercihi oluyor. Ayder yaylasına gittikten sonra buranın eşsiz lezzeti olan Mumlamayı da yemeyi ihmal etmeyin. Zil Kalesi, Kaçkar Dağları, Kavruk Yaylası Ayder'e gittiğiniz zaman görülmeye değecek yerler arasındadır. 

Borçka 

Borçka

Karadeniz'in diğer bir duraklarından olan Artvin iline bağlı Borçka ilçesi, ülkemizin tabiatıyla ünlü ve en fazla yağış yerlerdendir. Doğusunda Şavşat olan bu kasabada, yeşilin dört bir yanınızı saran Karagöl de yine ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır. Karadeniz'in en görülesi yerleri arasında Ayder yaylası ve Borçka yer almaktadır. Yeryüzünde tıpkı bir cennet olan Artvin'deki Borçka Karagöl Tabiat Parkı, gitmeseniz bile duyabileceğiniz güzel yerlerdendir. Eğer ki yeşile doymak ve Gürcü mutfaklarının eşsiz lezzetlerini tatmak istiyorsanız buraya kesinlikle uğramalısınız. 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.