• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Karaman Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Karaman Gezi Rehberi

Karaman

Karaman Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan küçük  bir ildir. Karaman'ın eski adı Larende olarak bilinir. Şu anda Larende ismi Karaman'ın bir mahallesine verilmiştir.
Karaman Türkiye'nin 70. ilidir. Karaman ili aynı zamanda Türkçenin başkenti olarak bilinen ilimizdir. Karamana ait çok meşhur birde söz vardır, Karamanın koyunu sonra çıkar oyunu. Bu sözle ilgili anlatılan hikâye ise;

Moğollar Karaman'a sefer düzenlerler,  Karaman'daki bir çoban düşmanlardan  bütün koyunları toplayalım düşmanın üzerine salalım bizi çok sansınlar korksunlar kaçsınlar  diye bir fikir atmış. Diğer bir rivayete göre ise işgalde koyun postları kullanılmış ve düşmanın içine koyun postu sayesinde girilmiş böylece zaferle sonuçlanmış. İşte bu sözde böylece söylenmiştir

Karaman İli Tarihi yerleri 

Karaman İli Tarihi yerleri

Tarih açısından Karaman oldukça köklü  kültürel olarak çok fazla medeniyetleri barındırmış İpek yoluyla da bağlantısının olması nedeniyle birçok medeniyet Karaman'dan geçmiş  orada tarihi eserler ve kültürel zengin bir yapı bırakmışlar. Karaman'da  gezmenizi tavsiye edeceğimiz yerlerin başında Karaman Kalesi gelir. Çünkü yapı hala kendini koruyor ve ayakta duran sağlam yapısıyla ziyaret edilmesi gerekir. Bunun yanında gezmenizi tavsiye edilecek Binbir Kilise, Manazan Mağaraları, Taşkale Tahıl Ambarları, Zeyve Pazarı buralar sizin gezip görebileceğiniz, güzel tarihi dokulara sahip yapıların başlıcalarıdır.
Karaman çok fazla ünlü bilgin insanları yetiştirmiş olup, o insanların adına camiler, türbeler, okullar, yapmış olup  bunun yanında birçok mahalle ve sokakların adı bu zatların ismidir.
Bu zatlar Yunus Emre, Mevlana Celaleddin-i Rumi,  Karamanoğlu Mehmet Bey, Kemal Reis, Piri Reis, Şeyh Edebali, Seyit Ali, Zembilli Ali Efendi, gibi zatlardır. İşte Karaman sokaklarında Yunus Emre Camisi, Mümine Hatun Hastanesi, Piri Reis Sokağı, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, bu zatların isimlerini taşımaktadır.

Karamanda Mutfak

Karamanda Mutfak

Karaman'ın mutfağında daha çok tarımsal ürünler yer almaktadır. Bunun sebebi ise Karaman halkının çoğunluğunun tarımla geçimini sağlıyor olmasındandır. Karaman mutfağında  diğer illerle karışmış ortak yemek kültürü görebilirsiniz. O yüzden Karaman'ın yemekleri çevresindeki illerin yemek kültürü barındırmaktadır. Çevresindeki il ve ilçelere  baktığımızda ise; Konya, Mersin, Silifke, Ereğli, gibi il ve ilçeleri bulunmaktadır. Bu yüzden de Karaman'ın yemek kültürü biraz ortak bir yemek kültürünü ortaya koyuyor. Yani Karaman'da hem et ürünlerini, hem deniz ürünlerini, hem de tarım ürünlerini ve bu ürünlerin geleneksel yemeklerini bulabilirsiniz.

Karaman'ın Mutlaka Ziyaret 

Karaman'ın Mutlaka Ziyaret

Küçük ama her şeyi içinde barındıran bir il gezmek isterseniz. Mutlaka Karaman'a gelip kültürel yemeklerinden yemeli, Koyunlu parkına gitmeli, tarihi yerlerini gezmeli,  Aktekke Meydanında bulunmalı, İsmet Paşa Caddesi'nde insanlarla kaynaşmalı,  Kültür Sokağından geçmeli, yorulup Kuğulu Park'ın da dinlenmeli orada oturan yaşlı dedelerimizden Karaman'ın koyunu sonra çıkar oyunu efsanesini Karaman'da Karaman'ın içinde o insanlarla sohbet ederek yerinde dinleyerek tadını alabilirsiniz.

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.