• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Kars Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Kars Gezi Rehberi

kars

Ülkemizin en soğuk ve de en farklı illerinden birisi Kars'tır. Sabahları güneşin kendini ilk kez burada gösterdiği ilimiz, uzun süre farklı kültürlerin etkisinde kalmış ve dünya üzerindeki en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Tarihi bir şehir olması dolayısıyla aynı zamanda içerisinde en çok heykel bulunan yerlerden birisidir. Hem Ermeni, hem Osmanlı hem de Rus mimarisinin etkisiyle şehrin bugünkü görünümü hala heybetli ve muhteşemdir. Kars'ta gezerken birbirinden güzel taş evler ve de heykeller görürsünüz. Kışın karlar altındaki şehrin görüntüsü de çok güzel manzaralara eşlik eder. Burada pek çok kültür yaşadığı için farklı yemekler ve de sanatsal ve kültürel aktiviteler canlılığını koruyor. Mesela aşık geleneğimiz bu ilde halen devam ediyor. Aynı zamanda okuma yazma oranı açısından en gelişmiş illerimizden de birisi. Gezilecek yerler açısından da oldukça zengin.

Çıldır Gölü

cıldır golu

Kars'ın en güzel yerlerinden birisi kış aylarında tamamen donan ve biz buz gölüne dönüşen Çıldır Gölü. Van Gölü'nden sonra Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük gölü olan Çıldır'da kışın atlı kızaklarla dolaşabilirsiniz. Tıpkı Rus romanlarındaymışsınız gibi bir deneyim yaşayabileceğiniz bu gölde kışın buzlar kırılıp balık tutuluyor. Yılın büyük zamanı buz kütlesi olduğu için suyu çok temiz olan bu gölde yazın yüzerken su bile içebilirsiniz. Göl kenarında balıkçıların tuttuğu balıklardan yiyip buzlu rakı içmek de bir gelenek haline gelmiştir. 

Ani Harabeleri

anı harabelerı

Kars'ın en önemli tarihi yapıları olan Ani Harabeleri UNESCO tarafından tarihi miraslar arasına dahil edildi. Urartular ve de tarih öncesindeki pek çok medeniyetten izle taşıyan bu harabelerde çok sayıda şapel, kilise ve de anıt mezar bulunuyor. En görkemli dönemini Ermeni hanedanlığı döneminde geçirdiği için onlardan da tarihi izler taşıyor.

Sarıkamış'ta Kayak

sarıkamıs kayak

Kars'a gitmişken mutlaka Sarıkamış'ta bulunan kayak merkezine bir uğramalısınız. Merkeze sadece 54 km uzaklıkta bulunan kayak merkezi, pisti ve genişli ile Türkiye'deki en güzel ve en iyi kayak merkezlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Sarıçam ormanı ile kaplı olan bölgenin hem manzarası hem de kar kalitesi tartışmasız olarak en iyiler arasında sayılıyor. Telesiyejle tepeye çıkarken göreceğiniz birbirinden güzel manzaralar ve de kayak yapmak için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Horomos Manastırı

Horomos Manastırı

Rus ve Ermenilerden kalan miras Kars'ın tarihi ve kültürel zenginliklerini arttırmış. Orta Çağ Ermenilerinden kalan Horomos Manastırı da önemli tarihi eserler arasında yer alıyor. Bu manastır zamanında yoksulları doyurmak ve giydirmek için bir keşiş tarından inşa edilmiş. Aynı zamanda inşa eden keşişlerin Roma kilisesinden kaçtığı da biliniyor. Manastırın ismi bu yüzde Romamlılardan anlamına geliyor.12. yüzyıl Selçuklu döneminden kalan Kars Kalesi de görmeniz gereken bir diğer tarihi yapı. Burada zaman zaman sema gösterileri ve konserler de düzenleniyor. Kars'a giderseniz peyniri, kaz tandırı ve de lahana ile yapılan yöresel yemeklerinden tatmayı da unutmayın. Denk gelirseniz bir âşık atışmasını da mutlaka izleyin.    

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.