• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Kayseri Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Kayseri Gezi Rehberi

Kayseri

Kayseri Erciyes Dağı'nın eteklerine kurulmuş bir İç Anadolu ilimizdir. Bir taraftan Toroslar'a bir taraftan İç Anadolu'ya uzanması nedeniyle tarihinde çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış yerlerden birisidir. İpek Yolu üzerinde bulunması da kültürel anlamda gelişmesine katkıda bulunmuştur. Kayseri'ye yolunuz düşerse görülmesi gereken yerler konusunda size bazı tavsiyeler sunabiliriz. 

Kurşunlu Camii

Kurşunlu Camii

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi olduğu bilinen Kayseri'deki en ünlü tarihi eserlerden birisi Kurşunlu Camii'dir. Kayseri aynı zamanda bizim topraklarımızdan çıkan en ünlü mimar olan Mimar Sinan'ın da memleketi olması ile biliniyor. Kurşunlu Camii bu kentte Mimar Sinan'dan kalan en ünlü eser. Sinan bu camide Osmanlı'nın klasik dönem mimari özelliklerini yansıtmış. Cami özellikle içerisinde bulunan kalem nakışları ve süslemeleri ile ünlü. Bir tek kubbeye ve tek bir minareye sahip olan cami Ahmed Paşa tarafından Sinan'a yaptırılmıştır.

Döner Kümbet

Döner Kümbet

Kayseri'deki bir diğer önemli tarihi eser Alaattin Keykubat'ın kızı tarafından yaptırılmış bir Selçuklu mimarisi eseridir. Bu kümbetin dışarısındaki işlemelerin inceliği dikkat çeker ve muhteşem görünür. Özellikle hayat ağacı ve de çift başlı kartal süslemeleri ünlüdür. Merkeze 10 km uzaklıkta bulunan bu kümbeti de Kayseri'ye gitmişken görmeniz gereken yerler arasında sayabilirsiniz.

Kayseri Kalesi

Kayseri Kalesi

Şehrin en önemli sembollerinden birisi olan Kayseri Kalesi, Roma İmparatorluğu döneminden kalan ve bugüne kadar en iyi korunan kalelerden birisidir. Aynı zamanda kale surlarında Alaattin Keykubat zamanında kalan Ok Burcu da ünlüdür. Neredeyse tam merkezde yer alan kale ile şehrin görüntüsü daha tarihsel bir kent havasına bürünür. 

Hunat Hatun Külliyesi

Hunat Hatun Külliyesi

Kayseri merkezde yer alan bir diğer önemli tarihisi eser ise Hunat hatun Külliyesi'dir. Yine Selçuklu mimarisinin en önemli eserlerinden kabul edilen bir yapıdır. Alaattin Keykubat'ın eşi tarafından yaptırılan külliye içerisinde bir hamam, bir cami, bir medrese ve de bir türbe de bulunuyor. Yine Selçuklu mimarisini temsil eden işlemeleri ile ünlü olan bir tarihi eser. 

Soğanlı Harabeleri

Soğanlı Harabeleri

Romalılardan kalan en eski yerleşim yerlerinden birisi de Yeşilhisar'da bulunan Soğanlı Harabeleri'dir. Hem doğal güzellikleri hem de güzel kiliseleri bir arada görebileceğiniz bir yer. Mağaraların manzaraları ve taş mekanları ile göz dolduran bir güzelliğe sahip. 

Erciyes Dağı

Erciyes Dağı

Kayseri'nin en önemli yükseltisi olan Erciyes Dağı aynı zamanda ülkemizin de en büyük dağlarından birisi. Tepelerinden eksik olmayan karlı görüntüsü ile muhteşem bir manzaraya sahip. Zamanında burası Bizans rahipleri için güzel bir inzivaya çekilme yeriymiş. Bu yüzden çok sayıda mağara ve onlardan kalan izlere de rastlanıyor.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.