• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Kilis Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

 

Kilis

Kilis ilimiz Suriye ile sınır komşusudur ve de Gaziantep ilimize çok yakındır. Aslında Kilis önceden Gaziantep'in bir ilçesi iken sonradan il olmuştur. Kilis tarihi en çok Hititler açısından nemli bir merkez olmasıyla bilinir. Bu yüzden M.Ö. 16. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişe sahip. Kentin kuzeyinde yer alan Yesemek bölgesi Hititliler tarafından bir heykel atölyesi olarak inşa edilmiş. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir atölyeye benzeyen bir tarihi eser olmadığı biliniyor. Asurlular, Medler ve Perslerin egemenliğinde kalan kentte daha pek çok farklı uygarlıklardan izler bulmak da mümkün. Kilis zeytin ağaçları ve üzüm bağları açısından da zengin bir kenttir. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi eserleri açısından görülmeye değer illerimizden birisidir. 

Aidesim Mozaikli Bazilikası

Aidesim Mozaikli Bazilikası

Oylum Höyüğü içerisinde yer alan ve Roma döneminin en önemli eserlerinden birisi olarak kabul edilen Aidesim Bazilikası, Kilis'in en önemli tarihi yapılarından birisi. Bu bazilikanın tamamının ortaya çıkması 90'lı yılların sonundan 2006 yılına kadar süren kazılarla tamamlanmış. Geçmişi M.S. 6. yüzyıla dayanan bu tarihi yapı mimari özellikleri açısından Erken Hıristiyanlık zamanından izler taşır. 

Neşet Efendi Konağı

Neşet Efendi Konağı

Kilis mimarisi özelliklerini en çok taşıyan tarihi binalardan birisi de merkezde yer alan Neşet Efendi Konağı'dır. Hem içi hem de dışı özenle tasarlanmış olan bu bina Halepli ünlü bir mimar ve kalfaları ile birlikte inşa edilmiştir. Alttaki bodrum katını da sayarsak üç katlı olan bu konak 13 oda, iki banyo, iki tuvalet ve iki mutfaktan oluşur.

Oylum Höyüğü

Oylum Höyüğü

Oylum Höyüğü hem Kilis'in hem de Güneydoğu anadolu2nun en büyük höyüğü olarak kabul ediliyor. Kilis Ovası'nı sulayan ve höyüğün batısından boylu boyunca akan Akpınar deresi sayesinde her zaman önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Jeopolitik konumu açısından önemli olan bu höyük özellikle Orta Tunç döneminde çok önemli bir merkezdir.

Ravanda Kalesi

Ravanda Kalesi

Ravanda Kalesi çok yüksek bir dağın tepesine inşa edildiği için doğal nedenlerden dolayı sürekli yıkıma uğramış. İçerisinde bir saray kalıntısı ve de iki su sarnıcı bulunuyor. Hem güneyde bulunan kale kapısının hem de kalenin kendisinin sık sık restorasyona uğradığı da düşünülüyor. 

Söğütlüdere

Söğütlüdere

 Kilis'teki doğal güzellikler arasında en ünlü olanlardan birisi Söğütlüdere’dir. İçinden Akpınar ve Zoppun adlı iki derenin geçtiği bu alan yemyeşil bitki örtüsü, inlendirici havası ve muhteşem doğasıyla Kilislilerin çok sevdiği bir piknik ve gezinti yeri.

Talha ve Zübeyr Türbesi

Talha ve Zübeyr Türbesi

İki odadan oluşan Talha ve Zübeyr türbesi aslında mimari açıdan çok orijinal bir bina olarak kabul edilmez. Ama Kilisliler burayı sık sık ziyaret eder çünkü Talha ve Zübeyr peygamberimizin en sevdiği sahabeler arasındadır ve mezarlarının burada olduğuna inanılıyor. 

Hem Türk hem de Halep mutfağından izler taşıyan Kilis mutfağı oldukça zengindir. Hem etli yemekleri hem de bölgede zeytinyağı yetiştirilmesi nedeniyle zeytinyağlıları meşhurdur. Kilis'e gitmişken, Kilis kebabı, Kilis tava, lebeniye ve ekşili mahlıtayı denemeden dönmeyin. 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.