• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Kırıkkale Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Kırıkkale Gezi Rehberi

Kırıkkale

Orta Anadolu Bölgesi’nde yer alan Kırıkkale, adeta diğer bölgelerin kavşağı gibi bir konumda yer almaktadır. Konumu itibari ile son derece önemli bir yerde bulunan Kırıkkale, gezilecek yer anlamında da son derece zengindir. Tarihi anlamda oldukça zengin olan şehirde hemen her ilçede gezilecek bir yer bulmak mümkündür.

Sulu Mağara

Sulu Mağara

Keskin ilçesine bağlı olan Sulu Mağa, son dönemlerde turistik gezi yerleri arasına katılan bir yerdir. Yeni yapı olmasına rağmen Keskin içerisinde en fazla ziyaret edilen ve dışarıdan en fazla ziyaret alan yer olarak bilinir. Keskin içerisinde Arzu Bayırı mevkiinde yer alan bu mağara, fosil özelliğe sahip bir bayırdır.  Yarısı doğal yarısı ise yapay özelliğe sahiptir.

Hasandede Camisi ve Türbesi

Hasandede Camisi ve Türbesi

Hasandede Camii ve Türbesi Kırıkkale’nin merkezinde yer alır. Şehrin göbeğindeki bu yapı tarihi dokusu ile oldukça eski dönemlerden günümüze kalan önemli yapıtlardan bir tanesidir. Bu bölgede hem cami hem de türbe bir arada bulunmaktadır. Avlu içerisinde kurulu olan türbenin bir bölümü Hasan dede tarafından yapılırken diğer kısmı Hasan Dede’nin oğlu tarafından inşa edilmiştir. Hasan Dede Camii’nin yapımı 1605 yılında tamamlanmış ve ziyarete açılmıştır.

Ceritkale Kaya Mezarları

Ceritkale Kaya Mezarları

Kırıkkale’ye yaklaşık olarak 9 km uzaklıkta yer alan bu mezarlar Ceritkale köyü bölgesinde bulunur. Bu köye ulaşım sağlayarak mezarları ziyaret etmek mümkündür. Bu mezarların tarih öncesi dönemlere ait olduğu düşünülmektedir. Demir Çağı’ndan günümüze geldiği düşünülen bu mezarlar tarihin de önemli bir bölümüne tanıklık etmesi ile ön plana çıkar.

Silah Sanayii Müzesi

Silah Sanayii Müzesi

Kırıkkale, silah üretiminde önemli bir paya sahiptir. En büyük silah fabrikalarına sahip olan şehirde Silah Sanayi Müzesi de 1990 yılında hizmete açılmıştır. Kırıkkale’ de Merkez ilçesinde yer alan bu müze toplamda 299 adet farklı silah sergisine sahiptir. Tarih öncesi savaş dönemlerine ait en önemli silahların da sergilendiği bu müze içerisinde günümüzde üretimi yapılan İstanbul Tophane fabrikasının silah modelleri de yer almaktadır. Büyük bir koleksiyona sahip olan müze içerisindeki silahlar kronolojik sıralama ile yerleştirilmiş ve misafirlere sunulmuştur.

Çeşnigir Köprüsü

Çeşnigir Köprüsü

Çeşnigir Köprüsü, Selçuklu dönemine ait olan önemli adreslerden bir tanesidir. Kırıkkale Karakeçili ilçesi içerisinde bulunan bu köprü hakkında bilinen çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Tek bilinen bilgi köprünün tarihten önce 13. Yüzyıla ait olduğudur.

Karaahmetli Tabiat Parkı

Karaahmetli Tabiat Parkı

Kırıkkale’de Bahşılı ilçesinde yer alan bu tabiat parkı Bakanlık kararı ile son dönemde sit alanı olarak ilan edilen bir yerdir. Doğal olması nedeni ile ilgi gören parkta doğa ile iç içe zaman geçirmek ve temiz havada ürüyüş yapmak mümkün olur.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.