• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Kırklareli Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Kırklareli Gezi Rehberi

Kırklareli


Kırklareli, Trakya'da en eski yerleşim yerlerinden biridir. Tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeker. Kırklareli, Türkiye’de sınır kentlerden biridir. Marmara Bölgesinin en şirin illerindendir. Kırklareli hem doğa açısından hem kültür açısından dopdolu olduğundan bir Kırklareli gezisi çok iyi planlanmalıdır. Doğa ve doğa aktiviteleri ya da plajda vakit geçirme açılarından layıkıyla yaşanmalıdır.

Kırklareli ve Vize

Kırklareli ve Vize

Vize Kırklareli de en sevilen ilçelerinden biridir. Ve en sessiz olduğundan görülesi yerlerin başında gelir. Burada Sultanlar Yolu olarak adlandırılan bir güzergâh vardır ki görülecek yerlerin başında gelir. Vize de iken mutlaka Aya Nikola Manastırı görülmelidir. Ve Vize'ye bağlı Kıyıköy mutlaka görülecekler listesinde olmalıdır. Gazi Süleyman Paşa Camii de Vize’deyken görülecekler arasındadır.

Kırklareli de olup da İğneada görülmemesi olmazsa olmazdır. Özel kılan yer ise İğneada Longoz Milli Parkıdır. Zaten İğneada'nın da yazlık olan kısmı Kıyıköy'dür. Yaklaşık 27 km.lik kumsalı vardır. Kırklareli hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile görülmesi gereken yerler arasındadır. Kiliseleri, antik tiyatroları, antik kentleri, mağaralar, göller, sahiller ile bambaşka bir ambiyansa yakalanmak mümkündür. Burası bir hafta sonu kaçamağı için bile güzel bir nefes almakla eşdeğerdir. İğneada kampçılar için harika bir adrestir. Longoz ormanlarında ise harika fotoğraf kareleri yakalanır.

Kırklareli de Yöresel Yemekler

Kırklareli de Yöresel Yemekler

Kırklareli de tarım ve hayvancılık aktif olup bunun paralelinde yemekleri açısından son derece zengindir. Papara kendilerine ait farklı bir lezzettir. Kuzu Kapama Kırklareli mutfağının en güzel örneğidir.

Kırklareli gezisinde müzeler, camiler, külliyeler, ibadethaneler M.Ö. dönemlerden bugüne kadar gelmiştir. Kırklareli'nde tarihsel değer açısından 11 çeşmesi vardır. Tarihi yapıları arasında Aya Nikola Manastırı, Babaeski Köprüsü, Alpullu Köprüsü, Mağara Manastırı, Vize Kalesi, Ayasofya Kilisesi sayılabilir. İğneada, İğneada Limanköy, Kıyıköy Kastro Sahil;  Kırklareli ziyaretinde mutlaka olması gereken yerlerdir.

Kırklareli ve Langoz Ormanları

Kırklareli ve Langoz Ormanları

Langoz ormanları İğneada da bulunmaktadır. Avrupa'nın en büyük su ormanıdır. Ormanın zemini tamamen su ile kaplıdır. Çok sayıda canlı ve bitki türü vardır. Mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Kırklareli'nin tarihi M.Ö. 6 yy.a dayanır. Zengin doğası ve kültürü ile ön plana çıkmayı başarmıştır. Şehir 8 ilçeden oluşmaktadır. Yaklaşık 350.000 kişilik nüfusa sahiptir. Tarihi binlerce yıllar öncesine dayandığından birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Görkemli tarihi yapılarının yanı sıra Karadeniz şeridi ve plajı ile de her zaman dikkat çekip turist toplamayı başarır. Yağlı güreş festivalleri Kırklareli ziyaretleri için öncelikli bir durumdur.

Kırklareli ve Coğrafi Yapısı

Kırklareli ve Coğrafi Yapısı

Kırklareli'nin genelinde karasal bir iklim  hâkim olmasına rağmen değişen bir coğrafi yapıya da sahiptir. Ergene akarsuyu ili tarıma elverişli hale getirmektedir.

Zengin doğası ve tarihi alanları ile Kırklareli her yıl turist akınına uğrayarak ziyaret edilir. Yerli turistinde fazlaca rağbet ettiği Kırklareli'nin atmosferi ve tarihinin derinlikleri her zaman için  keşfedilmeye değerdir.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.