• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Kırşehir Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Kırşehir Gezi Rehberi

Kırşehir

Kırşehir ili, İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir. Tarihi bir il olarak bilinen Kırşehir ilinin tarihi Hititler dönemine kadar dayanmaktadır. Tarihi kalıntıları bünyesinde taşımaya devam eden Kırşehir bu nedenle de yurtiçi ve yurtdışından ziyaretçi akınına uğramaktadır. Kırşehir olarak anılmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi ‘’ Türkler, uçsuz bucaksız kırın ortasında yükselir’’ denilmesinden dolayıdır ve bundan dolayı ‘’Kır Şehri’’ denilmektedir. Zamanla adını Kırşehir olarak değiştirilmiş olan bu il, burada yaşayan insanlar tarafından hala Kır Şehri olarak anılıyor. Eğer sizler Kırşehir’i tepeden tırnağa gezmek isterseniz mutlaka bir tur şirketi ile anlaşabilirsiniz. Hem detaylı bir şekilde dilediğiniz her noktayı gezebilir hem burası hakkında tarihi bilgileri öğrenebilirsiniz. Kırşehir’de gezilmesi gereken yerler ise şu şekildedir;

Ahi Evran Cami

Ahi Evran Cami

Osmanlı dönemlerinde teşkilat ile ilgili önemli kararların alındığı yer olan Ahi Evran Cami 1482 yılında yapılmıştır. Eski dönemlerden bugüne dek varlığını korumayı başaran bu cami eski dönemlerde zaviye olarak kullanılsa da şimdi ki dönemlerde cami olarak kullanılıyor. Ahilik teşkilatı döneminden bugüne kalan en önemli eser olan Ahi Evran Cami Kırşehir’in en önemli bölgelerinden bir tanesidir.

Mucur Yeraltı Şehri

Mucur Yeraltı Şehri

Yeraltı şehri belirli bir kesim tarafından büyük ilgi odağı olan yerlerdir. Özellikle tarihi ve tarihin izlerini taşıyan her noktaya ilgisi olan herkes yeraltı şehirlerine ayrı bir zaman ayırıyor. Mucur yeraltı şehri, Roma döneminin izlerini taşıyan bir şehirdir. O dönemlerde Hristiyanlık hızla yayılırken Puta tapan insanlar ve Müslümanlar ile büyük mücadeleler olmuştur. Hristiyanlardan saklanmak amacıyla çeşitli yeraltı şehirleri yapılmıştır. Mucur yeraltı şehri, yerden 7 ila 8 metre derinlikte bulunur. Yumuşak kayaların oyularak yapıldığı bu şehrin mutlaka ziyaret edilmesinde fayda vardır.

Seyfe Gölü

Seyfe Gölü

Kırşehir’in Mucur ilçesinde yer alan Seyfe Gölü tam anlamıyla bir kuş cennetidir. Seyfe Gölü içerisinde birçok farklı türe sahip çeşitli kuşlar bulunur. Özellikle göç zamanlarında tam anlamıyla bir kuş diyarı olan bu gölde çeşitli flamingolar, ördek, angut, martı ve balıkçı kuşları bulunuyor. Sizlerde Kırşehir’de kuş cıvıltılarına şahit olmak ve güzel gölde vakit geçirmek isterseniz buraya gidebilirsiniz.

Caca Bey Cami

Caca Bey Cami

1271 yılında yapılan bu cami Kırşehir ilinin en önemli noktalarından bir tanesidir. Eski dönemlerde yapılmasından dolayı Kırşehir’in simgesi haline gelen bu cami oldukça ilgi çekici yerlerden bir tanesidir. İlk yapıldığı dönemlerde yüksekokul olarak hizmet veren bu Medrese dünyada gözlemevi olarak yapılan en önemli noktadır. Caca Bey Caminin içerisinde bulunan büyük kubbenin hemen altında yıldızların incelenebildiği havuz vardır. Minare ayrı bir noktada yer almasından dolayı Caminin gözlem niteliği de vardır. Sizlerde bu tarihi kalıntıları üzerinde taşıyan ve çok farklı mimariye sahip olan bu camiyi mutlaka gezmeniz gerekir.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.