• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Kış Turizminin Gözde Merkezi Uludağ

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Kış Turizminin Gözde Merkezi Uludağ

Uludağ, isminden de anlaşılacağı üzere ülkemizin en önemli dağları arasında yer almaktadır. Uludağ’ı önemli yapan birçok özelliği bulunmaktadır. Gerek ekonomik, gerek kültürel, gerekse coğrafik açıdan büyük önem taşımaktadır. Sahip olduğu coğrafik yapı sayesinde kış turizmi kapsamında yerli yabancı birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Turizme katkı sağlarken bulunduğu il olan Bursa ve ülkemizin kültürel değerlerinin de gelen ziyaretçilere tanıtılmasına aracılık etmektedir.

Uludağ’ın Sahip Olduğu Coğrafik Özellikler

Uludağ’ın Sahip Olduğu Coğrafik Özellikler

Türkiye’nin Bursa ili sınırları içerisinde bulunan Uludağ Marmara bölgesinin de en büyük dağı olma özelliğine sahiptir. Yüksekliği 2.543 metre olup bu özelliği sayesiyle kış turizmin de kullanılmaktadır. Dağın genel çevresi 40 kilometreyi bulmaktadır. Uzak kilometrelerden dahi kolayca görülebilen bir büyüklüğe sahiptir. Kış aylarında kayak yapmaya elverişliyken yazın ise  dağın eteklerinde bulunan yaylalar dolayısıyla yayla turizmine müsaittir.

Uludağ’ın Tarihçesi

Uludağ’ın Tarihçesi

Herodot Tarihi adlı kitapta ve ünlü coğrafyacı Strabon’un Coğrafya adlı kitabında Uludağ’a da yer verildiği görülmektedir. Bu iki kaynak kitaptan elde edilen bilgilere göre Uludağ için Olympos ve Mysia isimlerinin kullanıldığı görülmektedir. Orhan Gazi’nin Bursa’yı fethetmesiyle beraber Uludağ birçok Müslüman dervişin inzivaya çekildiği bir bölge olmuştur. Fethin ardından Mysia olarak bilinen bu dağa Keşiş Dağı adının verilmesi uygun görülmüştür. Bu ismin verilmesinin nedeni ise fetihten önce orada keşişlerin yaşıyor olmasıdır. 1925 yılından itibaren ise bu günkü ismi olan Uludağ ismini almıştır.

Uludağ’ın Ülke Ekonomisine Katkısı

Uludağ’ın Ülke Ekonomisine Katkısı

Uludağ ilk olarak 1933 yılında turizme açılmıştır. O dönemde yapılan bir otel ve ulaşımı sağlayan yol aracılığıyla hizmete açılan Uludağ bugün kayak severlerin vazgeçilmez noktası haline gelmiştir. Zaman içerisinde insanların ilgi odağı haline gelmesiyle gerek ulaşım imkânları gerekse konaklama imkânları iyileştirilmiştir. 1963 yılı itibariyle ülkemizin ilk teleferiği de aktif hale gelince insanlar için değişik bir macera alanı oluşmuştur. Bütün bu çalışmalar Uludağ’a gözde bir kayak merkezi olma fırsatı sunmuştur. Yıl içerisinde çok fazla turisti ağırlaması demek kayak turizmi adı altında ülke ekonomisine büyük ölçüde katkı sağlaması demektir. Kayak merkezinde birçok kişi çalışmaktadır. Bu durumda istihdam açısından oldukça önemlidir. Uludağ’a tatile gelen turistler Bursa’yı da gezmeyi ihmal etmiyor. Bursa’dan ayrılırken oraya ait ürünlerden de satın alıyorlar. Bu alışverişler de dolaylı yoldan ekonomiye destek olmaktadır. Turistler Uludağ’da kayak yaparak eğlenme ve Bursa’yı kültürel anlamda tanıma fırsatı bulmaktadırlar.  

Uludağ İçin Uygun Sezon ve Ulaşım

Uludağ İçin Uygun Sezon ve Ulaşım

Uludağ kış mevsimine hizmet ettiği için en yoğun olduğu dönem Kasım ve Nisan ayları arasıdır. Tatilcilerin planlarını bu döneme göre yapıp erken rezervasyon imkânlarından yaralanmaların da fayda vardır. Ulaşım ise özel araba, otobüs veya teleferikle sağlanabilmektedir. Oteller dağın 2000 metre yüksekliğinde bulunmaktadır. Otobüs ile gitmek isteyen kişiler için otellere kadar sık aralıklarla otobüs seferleri düzenlenmektedir.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.