• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Kocaeli Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Kocaeli Gezi Rehberi

Kocaeli

Kocaeli Türkiye'nin en kalabalık onuncu ilidir. Sanayi ve ticaretin en yoğun olduğu kentlerden birisidir. İzmir ve Ankara’dan sonra en gelişmiş ildir. Bir ayağı İstanbul’da olduğu ve sanayi kenti olduğu için dışarıdan fazlasıyla göç almıştır.

Kocaeli Coğrafi Özellikleri

Kocaeli  bölgesinde  önemli göller arasında yer alan Sapanca gölü mevcuttur. Ancak ciddi bir bölümü Sakarya şehrinin sınırlarındadır. İklim tipi Karadeniz ve Akdeniz ikliminin beraber hüküm sürdüğü bir iklim tipidir.  Yaz aylarında hava sıcak ve yağış azdır. Kış aylarında ise ılık bir hava mevcuttur. Kocaeli bitki örtüsünde genellikle Marmara Bölgesinin bitki örtüsünün özelliği görülmektedir. Suların Karadeniz’e ve Marmara denizine ulaşan bölümleri bulunmaktadır.  Karadeniz’e akan sular daha uzundur. Samanlı Dağları Sakarya Nehrinin batı kısmından başlar, Bozburun'a kadar uzanır.

Eğitim anlamında Kocaeli Üniversitesi Türkiye'nin sayılı devlet üniversitelerindendir. Büyük kampusu Umuttepe de bulunmaktadır. Ayrıca birçok ilçesinde üniversitenin kampusları yapılmıştır. Örneğin Derbentte Turizm Fakültesi, Arslan Beyde Sivil Havacılık bulunmaktadır.

Kocaeli'de Gezilecek Yerler

Kışın gidilecek tatil yerleri arasında oldukça popüler olan Kartepe İzmit’te bulunmaktadır. Kayak severlerin ve kış tatillerini sevenlerin sık sık ziyaret ettiği mekânlardan birisidir.

Doğayla iç içe olabileceğiniz yemyeşil bir alanda huzurlu zaman geçirebileceğiniz bir yer olan Maşukiye İzmit’in en gözde yerlerindendir. İzmit’e giden bir kişinin mutlaka görmesi gereken yerler arasında en top noktadadır.

Eğer tarihi geziler yapmak istiyorsanız Osman Hamdi Bey müzesi ve Kocaeli Saat Kulesi ilk seçenekleriniz arasında olabilir. Bunlar önemli ve eski tarihi yapılardır. Yürüyüş ev kamp yapmayı tercih edenler içinse Ballıkayalar Tabiat Parkı gidilmesi gereken bir yerdir.

Osman Hamdi Bey Müzesi

Osman Hamdi Bey Müzesi

Osmanlı döneminde yaşan en ünlü ressamlardan birisi olan Osman Hamdi Bey'in köşkü şuan müze olarak hizmet vermektedir. Kocaeli Eskihisar’da bulunmaktadır.

Saat Kulesi

Saat Kulesi

İzmit’e geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir yapıdır. Kemalpaşa mahallesinde yer almaktadır. Aynı zamanda Kocaeli'nin sembolleri arasındadır.

Kocaeli Müzesi

Kocaeli Müzesi

Gitmeniz gereken bir başka müze Kocaeli Müzesidir. Bu müzede Bizans, Roma, Osmanlı dönemine ait eserler sergilenmektedir. Kozluk Mahallesi İstasyon Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Müze kartı ile mesai saatleri içerisinde gezilebilir. Müze kartı olmayanlar belli bir ücret karşılığında gezinti yapabilirler.

Maşukiye ve Kiraz Yaylası

Maşukiye ve Kiraz Yaylası

Kartepe ilçesine bağlıdır. Sapanca gölüyle Kartepe’nin arasında kalır. Maşukiye’de kahvaltı yapabileceğiniz, mangal yakabileceğiniz ve konaklama hizmetinden faydalanabileceğiniz birçok tesis bulunmaktadır. Doğasıyla meşhurdur. Kocaeli ilinden birçok minibüsle ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Kocaeli'de bulunan en yeşil alanlardan bir başkasıdır. Kartepe ilçesinde bulunmaktadır. Kirazlı Yaylasında doğa eşliğinde yürüyüşe çıkabilirsiniz. Temiz havanın ve oksijenin bol olduğu yeşil alana doyabileceğiniz bir yerdir.

Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca Hayvanat Bahçesi

Diğer adı Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik parkıdır. İlk önce kuş parkı olarak kurulup daha sonraları Faruk Yalçın’ın desteğiyle hayvanat bahçesine dönüştürülmüştür..

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.