• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Konya Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Konya Gezi Rehberi

Konya

Bir hoşgörü merkezi olan Konya, Mevlana'nın şehri olarak ünlenmiştir. Nasreddin Hoca'nın yaşamına tanıklık eden Konya, yüzölçümü açısından ülkemizin en büyük ili olma özelliğine sahiptir. İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Konya'nın başta Selçuklu, Akşehir, Meram ve Seydişehir olmak üzere toplamda 31 adet ilçesi bulunmaktadır. Oldukça köklü bir tarihe sahip olan ve ülkemizin de buğday ambarı olarak bilinen Konya, Büyükşehir statüsüne ise 1987 yılında kavuşmuştur. Türkiye'nin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Konya, Milattan Önce yedi bin yılından bu yana pek çok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Konya bu sayede ise zengin bir kültürel mirasa sahip olmuştur. Konya'nın başta Mekke, Saraybosna, Tebriz ve Verona olmak üzere elli adet kardeş şehri bulunmaktadır. Köklü tarihi ve zengin kültürel mirası ile Konya'da gezilip görülmesi gereken yerler arasında Çatalhöyük, Mevlana Dergah ve Müzesi, Karatay Medresesi, Konya Etnografya Müzesi, Konya Arkeoloji Müzesi ve Konya Ereğli Müzesi gibi önemli yerler bulunmaktadır. Ayrıca Nasreddin Hoca Arkeoloji ve  Etnografya Müzesi, İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi, Kyoto Japon Parkı, Alâeddin Tepesi ve Türk Yıldızları Parkı da yine Konya'nın gezilip görülmesi gereken yerleridir.

Konya'nın Tarihi

Mevlana’nın şehri olan Konya'nın isminin ikon sözcüğünden gelmekte olduğu tahmin edilmekte olup, tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Konya'da Roma döneminde Hititler hâkimiyet kurarken, ardından Persler, Lidyalılar, Büyük İskender ve Frigler gibi medeniyetler varlıklarını sürdürmüştür. Konya, Bizans ve Roma Dönemi'nin önemli şehirlerinden biri olmasının yanı sıra Hıristiyanlığın ilk yıllarında da önemli bir din merkezi olarak kabul edilmiştir. Anadolu Selçuklu Devleti'nin başkentliğini yapmış olan Konya, dönemin önemli mutasavvıflarının, İslam bilginlerinin, şairlerinin ve düşünürlerinin de doğum yeridir.

Çini Eserleri İle Karatay Medresesi

Çini Eserleri İle Karatay Medresesi

Karatay Medresesi, Anadolu Selçuklu zamanında yaptırılmış olup, dönemin taş ve çini işçiliğinin de en güzel örneklerinden biri olma özelliğine sahiptir. 1251 Yılında Emir Celaleddin Karatay tarafından yaptırılmış olan medrese, Selçukluların ardından Osmanlılar tarafından da kullanılmaya devam etmiştir.

Konya'nın Gözdesi Mevlana Müzesi

Konya'nın Gözdesi Mevlana Müzesi

Türk ve İslam kültüründe oldukça büyük bir yere sahip olan Mevlana Celaleddin Rumi'nin dergahı, günümüze kadar korunmuş ve müzeye çevrilmiştir. Mevlevi Dergâhı, 1962 yılından bu yana en çok ziyaret edilen müzelerden biri olmasının yanı sıra Yeşil Kubbe ve Mevlana Rumi'nin türbesi ile dikkat çekmektedir.

Konya'nın Kültürel Mirası Çatalhöyük

Konya'nın Kültürel Mirası Çatalhöyük

Çatalhöyük, Konya'nın Çumra ilçesine bağlıdır ve merkeze on kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Dokuz bin yıl öncesine ait bir yerleşim yeri olan Çatalhöyük, aynı zamanda bir Neolitik antik kentidir. Çatalhöyük, insanlığın yerleşimine, sosyal değişimine ve gelişimine dair önemli izler taşımaktadır.

Konya'nın Tarihi Türbeleri Ve Camileri

Konya'nın Tarihi Türbeleri Ve Camileri

Konya'da gezilip görülmesi gereken birçok tarihi cami ve türbe bulunmaktadır. Anadolu Selçuklu Devleti'nin önemli eserlerine ev sahipliği yapan şehirde en çok ziyaret edilen yerler arasında ise Selimiye Camii yer almaktadır. Ayrıca Alâeddin Camii ve Sultanlar Türbesine ev sahipliği yapan Konya'da Aziziye Camisi, Kapu Camii, İplikçi Cami, Eşrefoğlu Camisi, Şemsi-i Tebrizi Türbesi ve Camisi ile Şerafeddin Camii de gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.