• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Kültür Hazineleriyle Erzurum

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Kültür Hazineleriyle Erzurum

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Van’dan sonra 761.174 kişi olan nüfusuyla en kalabalık şehri olan Erzurum, yüz ölçümü bakımından da Türkiye’nin en büyük 19. şehri olmaktadır. Evliyalar Beldesi ve Dadaşlar Diyarı olarak da adlandırılan Erzurum, 20 ilçesiyle Türkiye’de büyükşehir statüsündedir. Tarihte birçok kültürü barındırmasıyla köklü bir geçmişe sahip olan Erzurum, Palandöken Dağı ile de kış turizminde önemli bir yere sahiptir.

Erzurum’un Tarihi Geçmişi  

Erzurum’un Tarihi Geçmişi

Tarihi milattan önce 11. yüzyıla dayanan ve birçok medeniyeti bünyesinde barındırmış olan Erzurum, Roma, Kimmer, İskit, Med, Pers, Arap, Bizans, Moğol, Sasani ve İlhan medeniyetlerinin egemenlik kurduğu bir şehirdir. Bu nedenle farklı kavimleri bir arada barındıran şehir, kültürel anlamda farklılıkların yaşandığı bir yer olmaktadır. Ulusal egemenlik bilinciyle milli mücadelede milli birlik ve milli bağımsızlık hareketinin temellerinin atıldığı şehir olan Erzurum, Kurtuluş Savaşı’nda halkının gösterdiği kahramanlıklarla da yakın tarihte önemli bir yere sahip olmaktadır.

Erzurum’un Coğrafi ve İklimsel Özellikleri

Erzurum’un Coğrafi ve İklimsel Özellikleri

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzurum’da birçok ova bulunmaktadır. Çok fazla göl bulunmayan şehirde Tortum Şelalesi ve Tortum Gölü ilgi gören yerlerdendir. İklimsel özellikleri bakımından sert bir karasal iklime sahip olan şehir, Türkiye’nin en soğuk şehirlerinden biridir. Kış aylarının çok soğuk ve karlı olması, yaz aylarının ise sıcak ve kurak geçmesi şehrin belirgin iklimsel özellikleridir. Uzun bir süre kar yağışı alan şehir, yazın sıcaklığı ile karların erimesi sonrasında akarsuları beslemesi ile şehrin doğal döngüsü sağlanmaktadır.

Erzurum’da Turistik Faaliyetler

Erzurumda turistik faaliyetler

Erzurum’da bulunan Palandöken Dağı yerli ve yabancı turistler için ziyaret edilebilecek ve kayak yapılabilecek önemli bir kış turizmi yeri olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle kış sporu yapmak isteyen kişilerin uğrak bir mekânı olan Erzurum, tarihi ve doğal güzellikleri bakımından da turistik öneme sahip olan bir şehirdir. Erzurum Kalesi, Çifte minareli Medrese, Yakutiye Medresesi, Tabyalar çok ilgi gören yerler arasındadır. Aynı zamanda Taşhan, Ulu Camii, Lalapaşa Cami, Saat Kulesi, Çobandede Köprüsü gibi birçok tarihi yapısı olan şehir, genellikle daha yumuşak bir havanın olduğu ilkbahar ve yaz dönemlerinde ziyaret edilmektedir.

Erzurum’da Yaşam ve Geçim Kaynakları

Erzurum’da Yaşam ve Geçim Kaynakları

Erzurum’da yaşayan insanların temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olmakla birlikte madencilik ve ormancılık da önemli bir yere sahiptir. Hayvancılıkta Türkiye’nin tedarikçisi olan şehir, büyük şehirlere hayvan ticareti yapmaktadır. Şehirde tavukçuluk ve arıcılığın yanı sıra sığır, mor karaman ırkı koyun ile keçi de mevcuttur. Ayrıca şehirde bulunan Çoruh Vadisi’nde 188 çeşit kuş türü tespit edilmiştir. Erzurum’un Oltu ilçesinden elde edilen Oltu Taşı da şehirle bütünleşmiş bir taş işlemeciliğidir. Erzurum’da imal edilen oltu taşından yapılan bilezik, gerdanlık, broş, küpe, saç tokası ve tarağı ile tespih, ağızlık ve yüzük gibi aksesuarlar şehri ziyaret eden turistlerin aldıkları hatıra ve hediyelik eşyalardır. Şehrin zengin bir mutfak kültürü olup lor dolması, kadayıf dolması, özel yapılmış su böreği, ayran aşı ve cağ kebabı Erzurum’a özgü lezzetlerdir. Ayrıca akide şekeri ve limon şekeri gibi Erzurum’da bulunan şekerlemeler de şehrin yöresel tatlarını oluşturmaktadır. Tarihsel, kültürel ve doğal özellikleriyle Türkiye’nin önemli şehirlerinden biri olan Erzurum, yerli ve yabancı turist için tercih edilen bir şehir olmaktadır.         

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.