• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Madrid Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Portekiz'le birlikte İber Yarımadası'nı paylaşan İspanya'nın başkenti olan Madrid, aynı zamanda Londra ve Berlin'den sonra Avrupa Birliği'nin en büyük üçüncü şehri. Eğitim, siyaset, spor, eğlence, müzik, dans, çevre, moda, medya, bilim, kültür ve sanat gibi alanlarda İspanya'nın ileri gelen şehirleri arasında gösterilen Madrid'in dünyaca ünlü iki ayrı futbol kulübü bulunuyor. Şehirde bulunan tarihi yapılar modern tarzda inşa edilmiş.

Gezilecek Yerler

İspanya'nın başkenti olması ve zengin tarihi nedeniyle pek çok gezilecek yere sahip olan Madrid, yalnızca mimari yapılara değil doğal güzelliklere de ev sahipliği yapıyor. Madrid'e tatil planlayanların bir numaralı durağı ise Plaza Mayor. İlk olarak surların dışarısına inşa edilen meydanda zamanında boğa güreşlerine, turnuvalara, senfonilere, infazlara ve pazarlara ev sahipliği yapıyormuş. Günümüzde ise turistik dükkanlar, kafeler ve restoranlar ziyaretçilere hizmet veriyor.

İspanya'nın sembollerinden bir tanesi olan Kraliyet Sarayı içerisinde düzenlenen tur kapsamında zarif halılar, merdivenler, freskler, porselen oymalar, porselen ve gümüş eşyalar, madalyalar görülebiliyor. Ayrıca yüzyıllar öncesinde ilaç yapımında kullanılan eczane ve Orta Çağ’dan kalma silahların ve zırhların gösterildiği Kraliyet Armonyumu bulunuyor.

Yukarıdakilere ek olarak Madrid'de gezip görebileceğiniz yerler arasında; Puerta del sol, Catedral de la Almudena, Plaza de Cibeles, Plaza de Castilla, Prado Müzesi, Reina Sofia Müzesi, Depod Tapınağı ve Madrid Rio Parkı.

Yapılacak Aktiviteler

Zengin bir tarihe sahip olan Madrid'in müzelerini gezerek benzersiz koleksiyonları görebilir, Madrid, İspanya ve dünya tarihi hakkında bilgiler elde edebilirsiniz. Her yıl düzenlenen onlarca festivalden bir veya birkaçına katılabilirsiniz. Tatilinizi özellikle Boğa Güreşi Festivali'ne denk getirirseniz, İspanya'nın kültürel kodlarına işlenmiş bu aktiviteyi kendi gözlerinizle izleyebilirsiniz.

Yeme İçme

Bu şehirde mutlaka tatmanız gereken yemekler arasında yağda kızartılmış kuzu eti olan Gallinejas and entresijos, acılı bir sığır eti yemeği olan Callos a la Madrilena, nohutlu, etli, sebzeli güveç olan Cocido Madrileno, sarımsakta kızartılan domuz kulakları Oreja de verdo ve Sopa de ajo adı verilen sarımsak çorbası bulunuyor. İspanya'nın en kaliteli restoranlarına ev sahipliği yapan Madrid'de en iyi et yemekleri hazırlanırken sahile doğru inildiğinde deniz mahsulleri karşınıza çıkıyor. Şehrin en iyi restoranları ise Cebo, La Candela Resto, Tabernas Mas Al Sur ve Juan of Madrid.

Konaklama

Özellikle şehir merkezinde yer alan konaklama merkezleri genellikle hosteller oluyor Gecelik fiyatları 7 avrodan başlayan bu hostellerden en çok tercih edilenleri In Out Madrid, San Juan Hostel Madrid ve Woohoo Hostel Madrid. Madrid tatilinizi daha iyi hizmet alarak konaklayacağınız bir otelde sürdürmek istiyorsanız fiyatları 45 avrodan başlayan Gostel Go Inn Madrid ve Fuencarral Rooms'u tercih edebilirsiniz. 5yıldızlı bir tatil arayanlar içinse en uygun otel, geceliği 125 avrodan başlayan SYTB&B Luxury Bed and Breakfast.

Alışveriş

Madrid'de konumlanan çoğu mağaza yabancı ülkelerin banka kartlarını kabul ediyor. Turistlerin alışveriş için ilk ziyaret ettiği nokta genellikle Calle de Preciados ile Calle del Carmen oluyor. Madrid'ten sevdiklerinize veya kendinize alabileceğiniz eşyalar arasında geleneksel etekler, kıyafetler ve İspanyol kültürünü yansıtan hediyelik eşyalar var.

Eğlence ve Gece Hayatı

Her telden çalmasıyla turistlerin göz bebeği haline gelen Madrid sokaklarında eğlenceyi sonuna kadar yaşayabileceğiniz mekanlar, eğlence bölgelerine ayrılıyor. Örneğin Puerta del Sol ile Huertas bölgelerinde turistler kol gezerken, Chueca Madrilenian bölgeleri trans bireyler için eğlencenin tek adresi. Tüm dünya tarafından bilinen ve İspanya kültürüne ait olan Boğa Güreşleri Festivali mayıs ayında başlıyor ve haziran ayında da devam ediyor. Dos de Mayo, Almudena, La Paloma, Festival de Otono ve Nochevieja şehirde düzenlenen diğer önemli festivaller.

Ulaşım

Türkiye'den Madrid'e gitmek isteyen ziyaretçilerin en çok tercih ettiği ulaşım şekli havayolu. Seferlerini genellikle İstanbul üzerinden gerçekleştiren havayolu firmaları arasında en uygun bilet fiyatı sunanlar Pegasus, KLM, Alitalia ve THY. Erken rezervasyonda uygun fiyata bilet bulabilirken fiyatlar ortalama 800 TL'den başlıyor.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.