• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Makedonya'da Yapılacak Aktiviteler

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

1991 senesinde Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nden ayrılarak bağımsızlığını iddia eden Makedonya, Güneydoğu Avrupa'da yer alan bir Balkan ülkesi. Konumu dolayısıyla geçmişten günümüze kadar pek çok farklı medeniyetin geçiş noktası olmuş. Bu nedenle ülke sınırları içerisinde bulunan tarihi eserler farklı kültürlerden de izler taşıyor. Yalnızca tarihi ve kültürel değil, doğal güzellikleriyle de Makedonya mutlaka gidilip görülmesi gereken ülkeler arasında üst sıralarda yer alıyor. Makedonya'da yapacağınız tatil süresi boyunca sıkılmanızın imkanı yok. Gezilecek onca yer, yapılacak pek çok aktivite sizleri bekliyor. İşte bunlardan birkaçını sizler için seçtik:

Makedonya Meydanı'ndaki heykelleri görün

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te bulunan Makedonya Meydanı, 2014 yılında hayata geçirilen Skopje projesi kapsamında yenilenmiş ve birçok heykelle restore edilmiş. Bu heykeller, Makedonya'nın milli kahramanı Büyük İskender'in hayatını, başarılarını ve fetihlerini tasvir ediyor. Meydanda yer alan en ihtişamlı heykel ise meşhur Atlı Savaşçı Heykeli. Heykel, Büyük İskender'in heykeli olsa da Yunanistan ile Makedonya arasında yaşanan sorun sebebiyle bu isimle anılıyor.

Mavrova Gölü'nün soğuk sularına atlayın

Mavrova ile Rostuşa beldeleri arasında yer alan Mavrova Gölü ve ulusal parkı yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Yaz aylarında Mavrova Gölü'nde yüzebilir ve hatta balık bile tutabilirsiniz. Mavrova Ulusal Parkı içindeki karlı tepeler, ufak göller, kanyonlar ve dereler her geleni kendine hayran bırakıyor. Gölün hemen yanında konumlanan, 1853 senesinde inşa edilmiş St. Nikolas Kilisesi ve içerisinde yer alan gösterişli freskler de Mavrova Gölü ziyaretinize farklı bir boyut kazandıracak.

Matka Kanyonu'nu ziyaret edin

Üsküp'e yaklaşık 15 km mesafede olan Matka Kanyonu, aslında bir Orta Çağ kasabası. İçerisinde kale, kilise ve manastır kalıntılarının da yer aldığı kanyonu eşsiz doğal güzellikler çevreliyor. Ortalama 5000 hektarlık alan üzerinde konumlanan Matka Kanyonu'nda pek çok mağara ve endemik bitkiyle de karşılaşmanız mümkün. Araştırmacıların yaptığı çalışmalar sonucunda kanyonun, buzul çağının en önemli yerleşim alanlarından biri olduğu düşünülüyor. Buna ek olarak yüzden fazla endemik kelebek türü de bu kanyon sınırları içerisinde yaşamını sürdürüyor.

Popova Kula ve Tikvesh (Tikveş) markalarının üzüm bağlarını gezin

Makedonya'nın en büyük iki şarap üreticisi olan Popova Kula ve Tikvesh, üzüm bağlarının kapılarını ziyaretçilere açıyor. Düzenlenen turlar kapsamında üzüm bağlarını gezebilir, izin verilen noktalarda üzüm toplayabilir, ikram edilen leziz yemeklerden tadabilir, şarap tadım noktalarına (degüstasyon) iştirak edebilirsiniz. Hatta Popova Kula'nın üzüm bağları içerisine kurduğu butik otelde bir gece konaklayabilirsiniz.

Üsküp Şehir Müzesi'ndeki eserleri inceleyin

Eskiden tren garı olan ve günümüzde de Üsküp Şehir Müzesi olarak kapılarını ziyaretçilerine açan yapının inşası 1940’ta tamamlanmış. 1963’te Makedonya'da meydana gelen depremde ise büyük hasar görmüş. Eski tren garı ise 1970 senesinde kalıcı ve geçici sergilerin hizmete açılması sebebiyle Üsküp Şehir Müzesi'ne dönüştürülmüş. İlginç olan şeyse müzenin ön cephesinde yer alan saatin depremin gerçekleştiği saat olan 05.17'de durmuş olması. Yaşanan deprem öyle şiddetliymiş ki Makedonya'nın neredeyse %80'i yıkılmış ve iki binden fazla insan hayatını kaybetmiş. Depremde hayatını kaybedenlerin anısına hala ilk günkü gibi korunan saati yakından görmek için Üsküp Şehir Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Eski Çarşı'da alışveriş yapın

Balkanlar’ın en eski çarşısı olarak kabul edilen Eski Çarşı, İstanbul'da yer alan Kapalı Çarşı'nın mimarisinden esinlenilerek inşa edilmiş ve o zamanlarda 4 kapısı bir de caddesi varmış. Eskiden loncalara ayrılan çarşıda 2150 dükkan hizmet veriyormuş. Çevresinde camiler, hanlar ve hamamların bulunduğu çarşıda günümüzde geneli kuyumcu, tekstil, ayakkabı, hediyelik eşya, restoran, cafe ve bar gibi işletmelerden oluşan 700'e yakın dükkan hizmet veriyor. Çarşı esnafı, sıcakkanlı Makedon insanının görebileceğiniz en somut örneği. Hoş sohbetleriyle sizi evinizde hissettirecek esnafların bulunduğu çarşıda dilediğiniz gibi alışveriş yapabilir, yorulduğunuzda bir kafeye oturup bol köpüklü kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Eski ihtişamlı günlerini mumla aratıyor olsa da Eski Çarşı'nın ruhu sokaklarında gezinmeye devam ediyor.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.