• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Malatya Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Malatya Gezi Rehberi

Malatya

Malatya, geçmişten bugüne bulunduğu konum itibari ile tarihin her noktasında çeşitli medeniyete ev sahipliği yapmış olup her medeniyetten bir eser bulunduran bir şehirdir. Malatya’ya ilk yerleşim ne zaman olmuştur sorusu en çok araştırılan konu olsa da buraya yerleşim ilk olarak Neolitik Çağ’da olmuştur. Cumhuriyet ilan edildikten belirli bir süre sonra il olarak ilan edilen Malatya, Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir. Türkiye’nin diğer illeri ile kıyaslandığında en kalabalık 27. Şehir olan Malatya tarihin izlerini bu denli taşımasından dolayı mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirlerden bir tanesidir. Malatya ilinde gezilecek yerler şu şekildedir;

Arapgir

Arapgir

Doğası, tarihi dokusu, havası ile Malatya’nın en önemli bölgelerinden birisidir. Nefis bir kültüre sahip olan Arapgir, keşfedilmiş müthiş bir güzelliğe sahiptir. Ancak bu güzelliğin keşfedilmiş olması turizme her ne kadar katkı sağlamış olsa da bu noktanın güzelliği kesinlikle gölgelenmemiştir. Yemyeşil bir vadiye sahiptir. İçerisinde çeşitli köyler mevcut olup, ilçe merkezi de tarihidir. Eski dönemlerde İpek Yolu ticaretinde önemli rol oynayan Arapgir Malatya ilinin en popüler yerlerinden bir tanesidir.

Fotoğraf Makinası, Radyo, Gramofon Müzesi

Fotoğraf Makinası, Radyo, Gramofon Müzesi

Malatya’nın en güzel müzelerinden bir tanesi olan fotoğraf makinesi, radyo ve gramofon müzesi Asya ve Avrupa ile kıyaslandığı zaman en büyük fotoğraf makinası müzelerinden bir tanesidir. Fotoğraf ve radyoya merakı olan herkesin mutlaka bu müzede vakit geçirmesi gerekir. Bu müze içerisinde tarihin ilk fotoğraf makinesine da rastlayabilirsiniz. Oldukça eğlenceli, fotoğraf makinalarıyla eğleneceğiniz muhteşem bir müze gezisi için mutlaka buraya gitmenizde fayda vardır.

Nemrut’ta Gün Doğumunu Karşılayın

Nemrut’ta Gün Doğumunu Karşılayın

Nemrut dağı her ne kadar Adıyaman iline bağlı olsa da Malatya üzerinden de kolaylıkla bu dağa ulaşılabiliyor. Heybetli ve ihtişamlı görüntüsünden dolayı yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bu dağa gün batımını karşılamak için mutlaka gitmenizde fayda vardır. Sevdikleriniz ile birlikte muhteşem manzaraları birlikte karşılamak ve güneşin doğuşunu ilk andan son ana kadar görmek için Nemrut Dağına gitmenizde fayda vardır. Sizlerde Malatya ilini gezerken buraya giderek buranın güzelliğini keşfedebilirsiniz.

Levent Vadisi & Darende

Levent Vadisi & Darende

Levent Vadisi Darende, Arapgir beldesinin yakınlarında bulunuyor. Bu nedenle sizler, Arapgir beldesine gittiğiniz zaman mutlaka Levent Vadisine giderek burayı da gezebilirsiniz. Levent vadisi, oldukça geniş bir yapıya sahip olup üst kısmında cam olan bir cafeye sahiptir. Normal kafelerden oldukça farklı olan bu kafede keyifle bir kahve içebilirsiniz.

Şire Pazarından Alışveriş Yapın

Şire Pazarından Alışveriş Yapın

Yeterli yerleri gezip gördükten sonra Malatya pazarının zengin ürün çeşitliliğini mutlaka görüp buradan alışveriş yapmanızda fayda vardır. Hem turistler hem de yerel halk için Malatya’nın en önemli yerlerinden bir tanesidir. Buradan kuru kayısı, cevizli sucuk, lokum ve pekmez gibi doğal ürünleri temin edebilirsiniz.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.