• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Manisa Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Manisa Gezi Rehberi

manisa

Manisa Ege Bölgesinde yer alan 1,5 milyon kişilik nüfusuyla ülke bazında en kalabalık 14.şehirdir. Şehzadeler Şehri olarak bilinir. Kentin mesir macunu, Sultaniye üzümü ve Manisa Tarzanı ünlüdür. Manisa'nın  tarihi binlerce yıl önceye dayanır. Ege'nin en güzel yerinde olan Manisa birçok medeniyeti barındırmanın farklılığını taşır. Ege Bölgesi için İzmir den sonra en önemli merkezdir. Gediz Ovası tarım  üretimi için artı değerler katmış ve bu da çevre illerden gelişlerle nüfusun artmasına neden olmuştur. Gelişim aynı zamanda dokumacılık, gıda, dericilik ile de artış göstermiştir.

Manisa'ya Ne Zaman Gidilir?

Manisa'ya Ne Zaman Gidilir

Manisa yaz aylarının çok sıcak geçmesi hatta hatta sıcaklığın 40 dereceleri bulması sebebi ile şehre gitmede en uygun zamanlarda bahar ya da sonbahardır. Aynı zamanda bu dönemler hareketli etkinlikleri yakalama dönemidir. Özellikle Mesir ve Cirit Festivalleri yerli ve yabancı turistler için ilgi çekicidir.

Manisa tarihi açıdan da çok zengindir. Muradiye Camiisi mutlaka görülmelidir. Mimar Sinan tarafından tasarlanmıştır. Paranın  icadı, ticaret yolu olan Kral Yolunun başlangıcı kabul edilen Artemis Tapınağına ait bazı parçaların da yer aldığı Manisa Etnografya Müzesi görülmeye değerdir. Doğal açıdan güzelliklerine gelince de Spil Dağı Parkı, Peri Bacaları, Karagöl Tabiat Parkında yeşilin tadı doyasıya çıkarılır.

Manisa Mutfağı

Manisa Mutfağı

Manisa demek mesir macunu demektir. Mesir macunu 41 çeşit baharattan yapılır ve  mutlaka tadılmalıdır. Sultan çayı son derece meşhurdur. Et Manisa da önemlidir, Manisa Kebabı, Odun köfte, Kula güveci, Bohça Kebabı tadılması gereken lezzetleridir. Şekerli pide tatlısı ise olmazsa olmazdır.

Manisa birçok kültüre ev sahipliği yapmış bir şehir olarak doğal güzellikleri, kaplıcaları, camileri, müzeleri ile aslında dopdoludur. Manisa Kalesi Bizans mimarisinin izlerini taşır. Spil Dağı Milli Parkı yürüyüş ve dağcılıkla ilgilenenler için ideal bir yerdir. Çeşitli bitki ve hayvanlara rastlamak mümkündür. Sardes Antik Kenti ilk tiyatro kalıntılarının olduğu yer olarak bilinmektedir. Lidya Kraliyet Mezarlığı kalıntıları mevcuttur.

Manisa Ve Ağlayan Kaya

Manisa Ve Ağlayan Kaya

Ağlayan Kaya Spil Dağı eteklerindedir. Efsanesi dilden dile dolaşmıştır. Efsaneye göre Liobe ve Zeus'un eşi Leto arasında çocuk sayısı açısından bir övünme ile başlayan konu kendi çocukları tarafından Niobe'nin  çocuklarını öldürmesi ve bunun sonucunda Niobe'nin üzüntüden sürekli ağlaması sonrası Tanrı Zeus tarafından onun Spil Dağı eteklerinde taşa çevirmesidir.

Manisa demek; tarihi açıdan önemli kalıntıların yer aldığı Manisa Arkeoloji Müzesini görmekle başlamak demektir. Kula Peri Bacaları doğal sit ilan edilmiştir. Kurşunlu Kaplıcaları Manisa'nın şifa kaynağıdır. Buradan romatizma, solunum, sinirsel hastalıklara devalar sağlanmaktadır.

Manisa'da Alışveriş

Manisa'da Alışveriş

Manisa'da alışveriş demek mesir macunu demektir. Her zaman her mevsim bulunur. Halıları ünlüdür. Bakır, gümüş ve tahta eşyalar hediyelik olabilir. Şile bezi ve oyalar da hediyelik olarak düşünülebilmektedir.

Manisa ili birçok tarihi yapı ve doğal güzellikleri bir arada bulunduran bir kent olup; yol düşüldüğünde hemen hepsine  doyasıya şahit olunması gerekir.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.