• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Marakeş Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Berberi dilinde ‘Tanrıların Ülkesi’ anlamına gelen Marakeş, Fas denilince akıllara gelen ilk şehir. Toprağın renginin kızıl olmasıyla nedeniyle yerel halk tarafından ‘Kızıl Şehir’ olarak da anılıyor. Eski şehir Medina ve yeni şehir Gueliz olmak üzere ikiye ayrılan Marakeş’in Medina bölgesinde tarihi yapılar ve pazarlar ağırlıkta. Gueliz bölgesinde ise Medina’nın aksine modern yapılar ve dünyaca ünlü markaların dükkanları bulunuyor.

Gezilecek Yerler

1919 yılında Marakeş’e yerleşen ressam Jacques Majorelle’den ismini alan Majorella Bahçeleri, Fas usulü havuzu ve egzotik bitkileriyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Berberilerin hayatlarının ve yaşayış şekillerinin anlatıldığı bir müzenin de yer aldığı bahçe, Majorella’nın ziyaret ettiği ülkelerden getirdiği bitkilerden oluşan bir botanik bahçeye de ev sahipliği yapıyor. 1565 yılında Saadian Hanedanı’nın inşa ettirdiği Ali Bin Yusuf Medresesi ismini, Sultan Ali İbn Yusuf’tan alıyor. Zamanında Fas’ın dini eğitim veren en büyük okulu olan medresenin duvarlara işlenmiş mozaikleri dikkat çekiyor. Marakeş’e gidip de ziyaret etmeden dönmemeniz gereken yerler arasında; Jemaa el Fnaa Meydanı, Bahia Sarayı ve Kutubiye Camii bulunuyor.

Yapılacak Aktiviteler

Berber, Kuzey Afrika, Arap ve Fransız kültürlerinin harmanlandığı Fas’ın Marakeş şehrinde zamanınızı değerlendirebileceğiniz pek çok aktivite yapma imkanı bulabilirsiniz. Şehirde bulunan tarihi cami ve medreseler dönemin mimarisini yansıtırken, pazarları ise Fas kültürüne daha yakından bakmanıza olanak tanıyor. Ancak pazardan alışveriş yaparken pazarlık yapmayı sakın unutmayın.

Yeme İçme

İspanyol ve Fransız mutfağından etkilenerek Arap yemek kültürünün yansıtıldığı Fas mutfağında kimyon ve kişniş oldukça fazla kullanılıyor. Mezelerin de başarıyla hazırlandığı Fas mutfağının en önemli lezzeti ise tajin adı verilen, kilden yapılmış çömleklerde pişirilen yemekler. Çeşitli sebzelerle pişirilen kırmızı et, tavuk ve balık çeşitleri, bulgur pilavıyla servis ediliyor. Marakeş’te Fas mutfağını en güzel şekilde sergileyen restoranların yanı sıra dünya mutfağından lezzetler sunan restoranlar da bulabilirsiniz. Gastro MK at Maison MK, Roti D’or, L’Annexe ve La Salama şehrin en ünlü restoranları arasında yer alıyor.

Konaklama

Her bütçeye uygun konaklama seçeneğinin bulunduğu Marakeş’te 5 avroya da oda bulabiliyorsunuz, 220 avroya da. Şehrin en uygun konaklama tesisleri arasında bulunan Riad Slima, Rainbow Marrakech ve Riad Dia’da gecelik oda fiyatları 6 ile 7 avro arasında değişiyor. Marakeş’in orta ölçekli otellerinde kalmak isterseniz ortalama 50 avroyu gözden çıkarmalısınız. Şehrin merkezinde yer alan Riad Zarka ve Riad Dar Latifa’da oda fiyatları 50 avrodan başlıyor. Daha lüks bir otelde konaklamak isteyenler içinse geceliği 220 avrodan başlayan Dar Essakya öneriliyor.

Alışveriş   

Deri ve el işçiliğinin oldukça geliştiği Marakeş’ten alınacak en güzel hediyelik eşya, yerel halkın da sıklıkla giydiği Babuş adı verilen sivri uçlu deri terlik. Deri çantalar, cüzdanlar ve rengarenk kilimler turistlere alternatif oluşturuyor. Dünya üzerinde yalnızca Fas’ta bulabileceğiniz Argan ağacından üretilen saça ile Argan yağı da hem kendiniz hem sevdikleriniz için güzel bir hediye olabilir.

Eğlence ve Gece Hayatı

Gece hayatının sokaklarda yaşandığı Marakeş’te Jema el Fnaa Meydanı, müzisyenler, falcılar, yılan oynatıcıları, seyyar restoranlar ve dövmecilerle şenleniyor. Tabii şehirde modern gece kulüpleri de bulunuyor. Geleneksel eğlence anlayışı Eski Kent Medina’da yaşanırken, daha modern bir eğlence arayanlar ise yeni şehir Gueliz’e gidiyor. Özellikle bahar aylarında festivallerle şenlenen Marakeş’te yılın neredeyse her ayı festival düzenleniyor. Şehirde düzenlenen en ünlü festivaller ise mayıs ayında gerçekleşen Friendship Festivali ile mart ayında düzenlenen Uluslararası Şehir Festivali.

Ulaşım

Marakeş’e direkt ulaşımda hava yolunu tercih edebilirsiniz. Türkiye’den genellikle İstanbul üzerinden gerçekleştirilen uçuşlarda bilet fiyatları, alacağınız tarihe ve turist hareketliliğine göre değişebiliyor. Erken rezervasyonla 500 TL’ye kadar bilet bulabileceğiniz Marakeş seferlerinde ortalama fiyatlar ise 1000 ile 2000 TL arasında farklılaşıyor. Marakeş’e en çok sefer düzenleyen ve uygun fiyatlı bilet sunan havayolu firmalarından bazıları ise KLM, THY, Royal Air Maroc ve Air France.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.