• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Mardin Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Mardin Gezi Rehberi

mardin

Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken kentlerden birisi de Mardin'dir. Tarih boyu pek çok medeniyete beşiklik eden bu kentimiz en güzel şehir manzaralarını deneyimleyeceğiniz bir yer. Çok sayıda farklı kültürle iç içe olduğu için gidince görmeniz gereken tarihi eserler listesi de bir hayli uzun. Şimdi Mardin'e gitmişken görmeniz gereken yerlere bir göz atalım.

Mardin Kalesi

mardin kalesi

Bir diğer ismi Kartal Yuvası olan bu kalenin çok uzun bir geçmişi var. Tahminen 10. yüzyılda hamdaniler tarafından yapılmış. Eğer kaleye çıkıp manzaraya bir göz atarsanız aynı zamanda Mezopotamya ovasının genel bir görünüşünü de izleyebilirsiniz. Bu kalenin Şah Buhari zamanında yapılıp uzun süre burada kalarak bir hastalıktan kurtulduğu rivayet edilir. Görkemli ve tarihsel bir yapı olması nedeniyle Mardin'de görülmesi gereken ilk yerlerden birisidir. 

Deyrulzafaran Manastırı

Deyrulzafaran Manastırı

Deyrulzafaran halen Süryaniler tarafından kullanılan bir din ve eğitim merkezi. Bu manastır aslen Süryaniler tarafından bir güneş tapınağı olarak yapılmış. Onların kullandığı en eski dini yapı olarak biliniyor. Yapımı sırasında safran çiçeklerinin de kullanıldığı söylentisinden dolayı safran isminden gelen Deyrulzafaran adını almış. İçerisinde çok sayıda Süryani patriğinin mezarıyla birlikte, Azizler Evi, Meryem Ana Kilisesi ve de Kubbeli Kilise de bulunuyor. Tavanında hiç harç kullanılmadan birleştirilen taşları ile ünlü olan bu manastır da Mardin'in görülmesi gereken tarihi eserlerinden bir diğeri. 

Mor Behram Kilisesi

Mor Behram Kilisesi

Mor Behram ya da Kırklar kilisesinin tarihi de neredeyse 6. yüzyıla dayanıyor. Mor Behram ve kardeşi tarafından yapılan bu kilise de 13. yüzyıldan beri bir Süryani dini merkezi. 18. yüzyılda aynı zamanda bir eğitim merkezi haline getirilmiş ve de 1928 yılına kadar bu şekilde de kullanılmış. Çan kulesi ve avlusu ile de bilinen en eski ve önemli kiliselerden birisi olarak kabul ediliyor.

Zinciriye ve Kasımiye Medresesi

Zinciriye ve Kasımiye Medresesi

Zinciriye Medresesi ya da Sultan İsa medresesi de 14. yüzyılda Artuklular tarafından inşa edilmiş. Mardin Kalesi'nin hemen altında yer alıyor ve onun da muhteşem bir Mezopotamya Ovası manzarası var. İçerisinde bir cami de yer alan Zinciriye dilimli kubbeleri ile ünlü. hem tıp eğitimi hem de dini eğitim veren ve 12. yüzyıla kadar uzanan bir tarihi olan Mardin'in en eski ve en büyük yapılarından birisi de Kasımiye Medresesi. Mardin'de kubbesi ve minaresi ile dikkat çeken en güzel yapılardan bir diğeri de yine 14. yüzyılda Artuklular tarafından yapılmış olan Ulu Cami.

Dara Antik Kenti

Dara Antik Kenti

Mardin'deki dini merkezler çok sayıda ve hepsinin de tarihi önemi büyük. Ama aynı zamanda bir antik kent de bulunuyor. Etrafı surlarla çevrili olan Dara antik kenti aynı zamanda Efes kadar önemli bir tarihi kent olarak biliniyor. İçerisinde bir kilise, bir tophane ve su sarnıçları da bulunuyor. 

Mardin'in diğer önemli yapıları arasında Mor Gabriel Kilisesi, Surur Hanı Meryemana Kilisesi de bulunuyor. Aynı zamanda Mazı Dağı yamaçlarına kurulan taş evleri de Mardin'de mutlaka görülmesi gereken yerler. 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.