• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Masal Alemi: Porto

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Portekiz’in başkenti Lizbon’un ardından ülkenin en büyük ikinci şehri olan Porto, dünyaya adını şaraplarıyla tanıtmış bir kent. Douro bölgesinden toplanan üzümlerle yapılan Porto şarabının tarihi 13. yüzyıla dayanıyor. Şehrin sembolü haline gelen yapıları ise Belçikalı Seyrig ve Fransız Gustava Eiffel tarafından yaptırılan Dom Luis 1 ve Maria Pia adını taşıyan çelik köprüler.

Gezilecek Yerler

Şehrin en eski ve en önemli sanat müzesi olan Soares Dos Reis Ulusal Müzesi de bunun bir kanıtı. 1833 yılında açılan müzede yağlı boya tablolar, heykeller, seramikler, antikalar ve daha pek çok eşya sergileniyor. Sergilenen eserler arasında 19. yüzyıldan kalma parçalar da mevcut. Porto denilince direkt akıllara gelen Porto şarabının tarihini öğrenmek isteyenler, 2004 senesinde ziyaretçilerine hizmet vermeye başlayan Şarap Müzesi’ni ziyaret ediyor. Şarap Müzesi, Douro Nehri kıyısında, 18. yüzyıldan kalma bir ambar binasında yer alıyor.

Porto’nun akıllara durgunluk verecek yerlerinden bir diğeri Quinta da Macieirinha Romantizm Müzesi. Kristal Saray Bahçeleri içerisinde bulunan bir malikanede ziyaretçilerine kapılarını açan müze, Soras Dos Reis Ulusal Sanat Müzesi’ne de çok yakın. Romantizm Müzesi, Porto’nun en ihtişamlı ve konforlu zamanlarını yaşadığı 19. yüzyılda romantizm akımının etkisiyle inşa edilmiş.

Yapılacak Aktiviteler

Ziyaretçisine oldukça fazla seçenek sunan Porto’da dilerseniz kendinizi okyanusun derin sularına bırakabilir, dilerseniz de Akdeniz ikliminin doğa üzerindeki etkilerini yakından görebilirsiniz. Şehirde bulunan mimari yapılar ve tarihi eserler ise gezilip görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Ayrıca Porto şarabını denemeden de ülkeden ayrılmak neredeyse suç sayılıyor.

Yeme İçme

Portekiz’e gidip de yemeden dönmemeniz gereken lezzetlerin başında Caldo verde ve tripas a moda do Porto yer alıyor. Fasulye, sosis ve sebzelerin karışımıyla oluşan yemek, rivayete göre 16. yüzyılda Portekizli tarafından icat edilmiş. Francesinha ise beş farklı etin birada pişirilip üzerine eritilmiş peynir konularak hazırlanan sandviçlere deniliyor. Bunca yemekten sonra bir de tatlı denemek isterseniz de yumurtalı tatlıyı şiddetle tavsiye ediyoruz. Yalnızca Portekiz mutfağıyla sınırlı kalmak istemeyenler için, Fransız ve İtalyan mutfağını da bünyesinde barındıran Restaurante Winehouse, yerli şarap menüsüyle gönüllerde taht kuran ODE Porto Winehouse ve deniz mahsulünü tercih edenler içinse Carlos Alberto Meydanı üzerinde bulunan Camafeu, Porto’nun dünya çapında nam salmış restoranları arasında yer alıyor.

Konaklama

Her bütçeye uygun konaklama seçeneği bulunan Porto’da gecelik oda fiyatları 8 avrodan başlıyor. Şehir merkezine yakınlığıyla ulaşımda kolaylık sağlamak isteyenler Republica Prime’ı tercih edebilirler. Bu otelin geceliği ise yalnızca 8 avro. Daha kaliteli bir hizmet almak isteyenlerse ortalama 50 avro ödeyerek Hotel Menfis’de konaklayabilirler.

Alışveriş   

Porto’da seramikten, deriden, kilden veya ahşaptan el emeği göz nuru pek çok hediyelik eşya bulabilirsiniz. Azulejos olarak bilinen mavi seramik Porto’nun imzası olarak kabul ediliyor. Nitekim hakiki deri ceketler ve ayakkabılar da oldukça rağbet görüyor. Porto’ya gidip de almadan dönmemeniz gereken şey ise alkollü içecek. Porto şarabının yanı sıra Ginjinha likörü ve Medrohno konyağı şehrin en çok tüketilen alkollü içecekleri.

Eğlence ve Gece Hayatı

Porto sokakları gecenin gündüzle birleştiği, eğlencenin hiçbir zaman bitmediği yerler arasında başı çekiyor. Dans edip yorulduktan sonra oturup sohbet etmek isteyenler Baixa Bar’a gidebilir. Passos Manuel ise eski bir tiyatro binasına inşa edilmiş olup, DJ performanslarının tavan yaptığı mekanlardan bir tanesi. Canlı müzik tercih edenler ise daha çok Hot Five’ı tercih ediyor. Porto’da festivallerin eğlence dozajı bir hayli yüksek. Yıl çerisinde pek çok festival düzenlense de en çok tercih edilenler; haziran ayında gerçekleşen Serralves em Festa ve nisan ayındaki Porto Uluslararası Kukla Festivali.

Ulaşım

Türkiye’nin birçok ilinden aktarmalı olarak Porto’ya uçakla gidebilirsiniz. Aktarmasız uçmak isteyenler ise İstanbul’dan direkt olarak Porto’ya gidebilir. Bilet fiyatları ise 650 TL’den başlıyor. Porto’ya en çok sefer düzenleyen ve en uygun bilet fiyatı sunan hava yolu firmaları ise Türk Hava Yolları, Lufthansa, KLM ve Tap Air Portugal.

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.