• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Mısır’da Görmeniz Gereken 5 Yer

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Gizemler ülkesi Mısır, en eski medeniyetlerden birisi olarak ve medeniyetlerin doğrudur yer olarak da son derece önemli bir ülkedir. Çölün ortasında yer alması, tarihi yapıları, efsaneleri ve gizemi hala tam olarak çözülememiş piramitleriyle Mısır keşfedilmeyi bekleyen gizemli bir ülkedir.

Mısır’a seyahat ediyorsanız veya seyahat etmeyi düşünüyorsanız Mısır’da görmeniz gereken yerlere gelin beraber kısa bir göz atalım.

Mısır Piramitleri

Mısır Piramitleri

Dünyanın 7 harikası ve UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alan piramitler, Mısır’ın gizemini arttıran yapılardan birisidir. İnşası konusunda günümüzde çalışmaların devam ettiği Piramitler, Eski ve Orta Krallık döneminde firavun ve eşleri için inşa edildiği biliniyor. Yaklaşık olarak 140’a yakın piramidin tespit edildiği Mısır’da en bilineni Kahire ve Gize bölgesinde yer almaktadır. Gize Platosu üzerinde yer alan en büyük piramit Keops Piramit’idir.

Firavunun mumyasının ve birbirinden değerli eşyaların ve sanat eserlerinin yer aldığı bu piramidin yüksekliği 138 metredir ve her biri 10- 15 ton olan 2 milyon 300 bin taşın üst üste konulmasıyla inşa edilmiştir. Keops sonrasında Kefren ve Mikorinos piramitleri de Mısır’da yer alan diğer büyük piramitlerdir.

Büyük Gize Sfenksi

Büyük Gize Sfenksi

Büyük Gize Sfenksi, dünyanın en büyük taş heykelidir ve Gize Piramitlerinin koruyucusu olduğuna inanılmaktadır. 6 metre genişliğinde ve 73.5 metre uzunluğunda ki bu taş heykel dünyanın en büyük ve tek taş heykel olma özelliğindedir. Yüksekliği 20 metre olan Büyük Gize Sfenksi’nin pençeleri arasında yer alan tapınak, aslan gövdesi ve firavun kafasından oluşan bu heykel, Antik Mısır mitolojisinde önemli bir yere sahiptir.

Büyük Gize Sfenk’ ini piramitleri ziyaret ederken görebilir ve tapınağı da izin verilen bölümlerini tur rehberleri eşliğinde gezebilirsiniz.

Nil Nehri

Nil Nehri

Mısır’a bereket getiren Nil nehri, dünyanın en uzun nehridir. Tam olarak 6650 kilometre uzunluğunda olan bu nehir, antik zamanlardan günümüze kadar birçok ülkenin sosyo- kültürel yaşamını etkilemiştir. Nehir üzerinde teknelerle gezme olanağı bulabilir ve kıyısında keyifli zaman geçirebileceğiniz tesislerle de yerli ve yabancı turistler için kültürel alışveriş açısından önemlidir.

Montaza Sarayı

Montaza Sarayı

Osmanlı zamanında Abbas Hilmi Paşa zamanında inşa edilen Montaza Sarayı, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Montaza bahçesi sarayın en ilgi çekici yerlerinden birisidir. Saray içerisinde sergilenen tarihi eserler ve döneme ait kültürel yapıyı yansıtan eşyalar görülmeye değerdir. 1982 yılında son Osmanlı Hıdivi tarafından bu saray Mısır gezilerinizde görülecek yerler arasında ilk sıralara yazmanızı öneririz.

Tolunoğulları Cami

Tolunoğulları Cami

Kahire’de yer alan Tolunoğulları Camii, 879 yılında yapılmıştır. Tarihi eser olarak ve Türk Kökenli Ahmet Bin Tolun tarafından yapılan bu camii sadeliği ve güzelliği ile görenleri büyülemektedir. Tolunoğulları kurucusunun yaptırdığı ve 1139 yıldır ayakta duran bu camii de Mısır’da görmenizi önerdiğimiz yerler arasındadır.

Mısır’a seyahat etmek istiyorsanız eğer umuma mahsus pasaportunuz varsa vize almanız gerekmektedir. Fakat Diplomatik, hizmet ve hususi pasaportunuz varsa eğer 90 gün süresinde vizeden muaf olarak Mısır’a seyahat edebilirsiniz. Mısır’a seyahat etmenin en kolay ve pratik yolunun hava yollarını tercih etmek olduğunu hatırlatalım. Mısır’a uçuş gerçekleştiren hava yollarının sefer bilgileri ve Mısır ucuz uçak biletlerinin hepsini tek bir yerde,  Mısır uçak bileti sorgulaması yaparak ucuzauc mobil uygulaması veya web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.  

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.