• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Muğla Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Muğla Gezi Rehberi

Muğla

Muğla, Ege Bölgesi’nde yer almakla birlikte bir kısım toprakları da Akdeniz Bölgesi’nin içerisinde bulunmaktadır. Tabii güzelliklerinin yanı sıra, eski bir yerleşim yeri olmasından ötürü de tarihi zenginliklere de sahiptir. Tarihin en seki çağlarından bu yana denizci kavimlerin istilasına uğrayan Muğla’da çok sayıda medeniyetlerin izi bulunmaktadır. İonlar, Karya, Hitit, Lidyalılar, Frigyalılar ile Bizans Medeniyetlerinin izleri bulunmaktadır. Daha sonra Menteşe Beyliği, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine girmiştir. Bu çağlardan kalma çok sayıda eski eser bulunmaktadır. Cami, çeşme, eski saray kalıntıları gibi çok sayıda tarihi eseri barındırmaktadır. Masmavi koyları ve çam ormanları ile tatil yapmak isteyenlerin ilk tercih edecekleri rotalar içerisinde yer almaktadır.

Muğla’nın Mavi Bayraklı Koyları

Muğla’nın Mavi Bayraklı Koyları

Muğla, eşsiz tabii güzellikleri ile tercih edilen tatil rotaları içerisindedir. Özellikle, deniz tatili yapmak isteyenler için önerilen yerlerin başında gelmektedir. Bunun en önemli nedeni, uzun ve doğal plajları ile mavi bayraklı koyları olmaktadır. Tertemiz denizi, çam ormanları ile çevrelenmiştir. Burada deniz tatili yapmak isteyenler için çok sayıda adres verilebilir. Bodrum, Datça, Marmaris bunlar içerisinde ilk akla gelenleridir. İklim ve bitki örtüsü olarak Ege ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir geçiş bölgesinde bulunmaktadır. Bu nedenle, her iki coğrafyanın da özelliklerini görmek mümkündür. Plajları içerisinde Akkum Koyu, Sarıgerme, Ölüdeniz ilk akla gelenleridir. Ölüdeniz, Fethiye’de masmavi ve durgun sularından ötürü bu adla anılmaktadır. Her yıl yaz aylarında yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, Gökova’da bulunan Azmak Nehri de doğal güzelliklerinden ötürü görülmesi gereken yerler içerisindedir.

Muğla’nın Tabii Güzellikleri

Muğla’nın Tabii Güzellikleri

Muğla gerek deniz turizmi gerekse de tabiat turizmi için önerilen yerlerin başında gelmektedir. Tatil sezonu, bu yörede oldukça uzundur. Nisan aylarından Ekim sonuna kadar uzanan sezonu ile çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Ilıman iklimi ile bahar ve yaz aylarında denize girilebilmektedir. Çam ağaçlarının yörede çok fazla olması, buranın oksijen bakımından oldukça zengin olmasını sağlamıştır. Endemik bakımdan zengin olan bitki örtüsü nedeni ile arıcılık yapılmakta ve son derece kıymetli ballar bu yöreden temin edilmektedir. Ayrıca, bazı koylarına karadan gitmek yerine deniz yolu ile gidilmesi de koyların güzelliklerinin yakından görülmesi için tavsiye edilir. Turgut Şelalesi, en güzel yürüyüş alanlarından biridir. Uyku Vadisi de şelalesi ve doğal yürüyüş alanları ile tercih edilecek yerler arasındadır.

Muğla’nın Tarihi Zenginlikleri

Muğla’nın Tarihi Zenginlikleri

Muğla, çok eski çağlardan bu yana çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bodrum içerisinde yer alan müze ve antik tiyatro gezilmesi gereken yerler içerisindedir. Muğla içerisinde yer alan Konakaltı Hanı ve çok sayıda camii de Türk Medeniyetlerine ait en güzel örneklerdir. Kurşunlu Camii ve çok sayıda çeşme ile eski evler de Muğla’nın tarihi güzellikleri arasındadır. Muğla gerek tarihi gerekse de tabii güzellikleri ile her kesimin severek tatil yapacağı yerler içerisindedir.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.