• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nevşehir Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Nevşehir Gezi Rehberi

Nevşehir

Nevşehir Orta Anadolu’da bulunan en güzel illerimizden biridir. Gerek tarihi gerekse de doğası ile gezilecek görülecek yerlerin başında gelmektedir. Yöresel yemekleri, tarihi yapıları ile farklı bir zenginliğe sahiptir. Nevşehir denildiği zaman akla ilk gelen, Kapadokya olmaktadır. Kapadokya, ilk Hıristiyanlığın yayıldığı yer olması bakımından da önem taşımaktadır. Tarihte bilinen ismi ile “Güzel Atlar Diyarı” olarak ta adlandırılmaktadır. Kapadokya denilince ilk akla gelen tüf oluşumlarıdır. Uçsuz bucaksız vadileri, doğal taş oluşumları ve yer altı mağaraları ile gezilecek farklı bir atmosfere sahip yerler içerisindedir.

Nevşehir’in Doğal Güzellikleri

Nevşehirin Doğal Güzellikleri

Nevşehir, karasal iklime sahip yerler içerisindedir. Yazları sıcak olmakla birlikte, kışlar son derece soğuk geçmektedir. Kayseri ve Niğde İlleri ile çevrili olan Nevşehir, kuruluşundan bu yana farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Nevşehir denilince ilk söylenecek yöre, Kapadokya olacaktır. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist, Kapadokya’yı ziyaret etmektedir. Sönmüş volkanik dağların rüzgarla savurduğu küf oluşumları, Kapadokya’daki taş yapıları oluşturmaktadır. Bu doğal taş oluşumları son derece kolay şekil alabilen bir yapıda olup, çok eski çağlardan bu yana barınma ve ibadethane maksatlı kullanılmaktadır. Nevşehir bugünkü ismini ise Osmanlı Döneminde almaktadır. Yeni şehir isminin o dönem ki karşılığı olan Nevşehir ismini almıştır. Vadileri, üzüm bağları, bereketli toprakları ile gezilmesi gereken yerler içerisindedir.

Kapadokya’nın Güzellikleri

Kapadokya’nın Güzellikleri

Kapadokya, günümüzde UNESCO Dünya Mirası Listesinde olan yerler içerisindedir. En eski ibadethaneleri ile öne çıkan yerlerdendir. İnanç turizmi olarak ta Kapadokya, ziyaret edilen yerler içerisindedir. Ihlara Vadisi, en eski açık hava müzelerinden olan Göreme, Uçhisar, Ürgüp ve Avanos ilk akla gelen yerler içerisindedir. Kızılırmak’ın bereketli toprakları, Avanos’ta dünyaca ünlü çanak çömlek yapımında kullanılmaktadır. Mustafa Kemal Paşa’da ise çok sayıda kilise ve eski taş evler yer almaktadır. Basil Kilisesi, Sinasos Kilisesi ilk akla gelenler arasındadır. Zelve Vadisi ise, çok farklı peri bacaları oluşumları ile dikkat çekmektedir. Şapkalı peri bacalarının en güzel örneklerini bu vadide görmek mümkündür. Paşabağ ise yine doğal peri baca oluşumları ile üzüm bağlarının yer aldığı en güzel yerler içerisindedir.

Nevşehir’de Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

Nevşehir’de Yapılacak Aktiviteler Nelerdir

Nevşehir’e gelenlerin ilk aklına gelen, kültür turları olmaktadır. İlk Hıristiyanlık Dönemine ait ibadethaneler gezilmekte ve o dönem yaşayışları doğal Açıkhava müzelerinde görülmektedir. Nevşehir, yürüyüş ve bisiklet sürmek isteyenler için de tercih edilebilecektir. Ayrıca, Kapadokya’nın eşsiz manzarasını daha yakından izlemek isteyenler için balon turları yapılmaktadır. Şehrin doğal güzelliklerini kuşbakışı görmek isteyenler için tercih edilecek aktiviteler içerisindedir.

Nevşehir’in Lezzetleri ve Alınacak Hediyelikler

Nevşehir’in Lezzetleri ve Alınacak Hediyelikler

Nevşehir alışveriş yapmak için de uygun yerler içerisindedir. Özellikle, halı kilim işçiliği yöreye özgü el sanatları içerisindedir. Çanak, çömlek yapımı ve ipek halı dokumacılığı, Kapadokya’nın en karakteristik özellikleri arasındadır. Kapadokya, yemekleri ile de ayrı bir zenginliğe sahiptir. Kuyu kebapları ve tandırları, Kapadokya’nın önemli lezzetleri arasındadır.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.